YÜZLEŞME- 1

Lale Dilligil

YÜZLEŞME- 1


“Doğru değil. Hayır, hiç doğru değil, haksızlık bu. Benim tek sorunum kendimi yeterince ifade edememem, iyi anlatamamam. Bu yüzden böyle oluyor.”


Kendisi yakınıyordu ama Adamı tanıyanların genel kanısı şuydu: “Allahtan açık seçik ortaya koyamıyor kendini; öyle olsa bu kadar da arkadaşı kalmayacak.” Yani durumu içyüzünü tam anlamıyla -henüz- çözememiş olanlarla idare etmekte, diğerlerinin zaman içinde neden yavaş yavaş uzaklaştığına da anlam verememekteydi.Ona sorarsanız pekâlâ bir adamdı işte. Orta yaşlarda, yakışıklılığı kendine elverir, işinde gücünde, evine bağlı -en azından karısı öyle biliyordu- bir aile babası, etliye-sütlüye pek karışmayan zararsız bir adam.


Ve işte bu adam, gecenin onbirinde  “Başlarım senin evine de, karına da! Ölüyorum diyorum ulan, badanacına sıçayım!” deyip masayı fırlarcasına terk eden arkadaşının arkasından bakakalmıştı.Akşamüzeri iş çıkışı buluşmuşlar, yıllardır bildikleri bu ara sokaktaki meyhaneye gelmişlerdi. Çağrı, dahası ısrar arkadaşından gelmişti ama masaya oturup rakılar gelene kadar nedenini bilmiyordu. Sonunda sorun anlaşıldı: Karısı iki küçük kızını alıp evden ayrılmış, nereye gittiğine ilişkin de bir bilgi vermemişti. Neredeyse kendini bildi bileli tanıdığı, çok şeyi birlikte yaşadığı arkadaşını hiç böyle görmemişti Adam. Ne zaman bir derdi olsa yanında bitiveren bu koca adamı ağlamaklı, ne yapacağını bilmez, umarsız gördüğüne inanamıyor, dahası bunu görmek de istemiyordu. “Böyle olacağını bilsem bir bahane bulur gelmezdim. Ne yapsam...” diyordu ha bire içinden ve dinler görünmeye çalışıyordu. Ama anlaşılan pek iyi oynayamamıştı rolünü ki birden durdu arkadaşı. “Sen beni dinliyor musun allahaşkına?” dedi.“Hıı.. Tabii, tabii... Bir an dalmışım da...”“Ne gibi yani? Nereye daldın?”“Çok yorgunum biliyor musun... Şu badana öldürdü beni yahu!”Arkadaşının dehşetle büyüyen gözlerine aldırmadan sürdürdü konuşmasını: “Gerçi bütün gün karım uğraşıyor adamlarla ama ev dandini, pis bir koku, her şey her yerde falan... Çekilir gibi değil anlayacağın. Ondan yani...”İşte bunlar arkadaşına söyleyebildiği son sözler oldu. O gittikten sonra da elde rakı kadehi, masanın başında kalakaldı.


“Bırak beni, n’olur bırak artık.” dedi şu bildik ses,“Bak yine yalnız kaldın işte. Bu kez olsun serbest bırak.”

 
Ha bire “Doğru değil, haksızlık bu...” diyor, bir yudum daha alıyordu rakısından. İki saat ve beş duble daha geçti aradan, “Gidersen git ulan! Zaten iki kadehten sonra sapıtmadan bir kere keyifle içebildik mi bugüne dek? Cehenneme kadar!” boyutuna erişti. Yani rahatladı. Daha ayık, asıl önemlisi biraz daha dürüst olsa bunun üzerinde bir an için durup düşünebilirdi ama yapmadı. Olageldiği gibi, yaşamından ardı ardına eksilenlere bir yenisini eklemiş olmak neredeyse keyiflendirdi onu.“Anca varırsın! Sohbetin de bir boka benzemez zaten senin, tabii terk edilirsin. Şimdi kime ağlaşacaksın bakalım, görelim.” dedi, hesabı ödedi -neyse ki diğeri kendisininkini vermişti -, kalktı.


“Yapma! Otur biraz daha. Artık konuşalım...”

 
Duymamıştı sanki, ağır adımlarla çıktı meyhaneden.Arkadaşının arabasıyla gelmişti oraya, epey uzak sayılacak evine de onun bırakmasını planlamıştı, sokağa çıkınca biraz bozuldu. Ne vardı yani, tartışmasalardı şimdi dünyanın taksi parasını vermek zorunda da kalmayacaktı. Ama çare yoktu artık, el etti gördüğü ilk sarı araca, bindi, eve yollandı.


“Yine kimle dalaştın? Suratın allak bullak...” dedi karısı kapıda karşılayıp.“Yok bir şey. Sen bana bir kahve yap, gerisini kurcalama.” dedi Adam. Kurcalasa ne anlatacaktı ki? Karısı nasılsa alışıktı, dert de etmiyordu bu tür olayları, hatta işine geldiği bile söylenebilirdi. Çünkü özellikle birkaç yıl öncesine kadar evde olduğu her akşam kocası bir huysuzluk çıkartır, tatlarını kaçırmayı becerirdi. Kaldı ki Adam biliyordu, yirmi bir yıllık evlilikleri boyunca iki günde bir akşamlarını dışarıda geçirmesinden baştan beri nefret ediyordu karısı ama annesinden gördüğü ‘Anlayışlı Kadın’  imajını korumak adına hep sineye çekmişti. Artık o gençlik günleri geride kalmış, yaşam Adam için de temposunu düşürmüş, daha fazla zaman evde geçer olmuştu. Bu demekti ki kadının yıllar yılı sabırla beklediği ‘yalnızca kendisine ait koca’ eşikteydi. Ve Adam yine bilmekteydi ki karısı şu anda kahvesini büyük bir keyifle yapmaktadır.“Boş ver,” dedi,

“Hiç uğraşamam, böyle gelmiş, böyle gider.”


Tam istediği, sevdiği gibi okkalı, köpüklü kahvesini aldı Adam; doğal olarak teşekkür falan etmedi, çalışma odasına yöneldi. Yazı masasının önüne oturduğunda “Pöh!” dedi kendi kendine, “Şu odanın halini görseydin acırdın bana aslında.” Gerçekten de dönecek yer kalmamış, masaya ulaşmak için zaten ufak olan odanın içinde akrobasi yapmak gerekmişti. Badanası süren salondaki eşyanın bir kısmının istiflendiği çalışma odası ardiye görünümündeydi. İçeriye doğru seslendi: “Ne zaman bitiyor bu herifin işi?”“İki gün daha sık dişini,” dedi karısı, “Ben bittim, yatıyorum. İyi geceler.”“Hıurgh...” gibi bir sesle cevap verdi adam, çünkü hâlâ meyhanedeki arkadaşıyla konuşmaktaydı içinden. “Acırdın tabii. Kaç gündür sabahın köründe pala bıyıklı herifin biriyle burun buruna gelmeden evden çıkamamanın, akşamları yangın yerine dönmüş bir eve dönmenin nasıl olduğunu düşünmez kimse. Benim dert dinleyecek halim mi var? Kendi derdim bana yetiyor da artıyor zaten... Zaman ayarlayıp da seninle içtiğime dua et!”Hem işine gelmeyen ya da canını sıkacağını sezdiği her şeyden bir şekilde kaçıp sıyrılıyor, hem de her seferinde haklı çıkmaya çabalıyordu. Bir başkasının derdini anlar, önemserse kendisi değersizleşecekmiş gibi bir dürtüyle yönlendiriliyordu sanki. Ve şimdilerde yaşanan, insanların buna katlanmaktan artık vazgeçmesiydi. “Adam gibi adamlarla dost olmayı becerememişim demek...” diye düşündü, “Hep inanmış, güvenmişim insanlara. İşte bak, istedikleri anda yanlarında değilsen, senin de sıkışık bir durumun olduğunda çekemiyorlar, satıp gidiyorlar adamı! Gel de güven bunlara!”
 

“Hah!” dedi ses, “Ben neciyim?  Güvenilecek adamı biliyorsun da neye yarıyor?”
****

“Oğlum, dur bir dakika, ye şu ekmeğini de öyle!...” diye bağırdı Anne.Bir yandan telaşla ayakkabılarını bağlamaya çalışırken “Tamam anne, doydum... İlk derste sınav var. Geç kalamam şimdi...” diyordu Çocuk. Anne birden sinirlendi: “Madem bugün sınav vardı, dün ben niye gece yarılarına kadar pencerelerden avaz avaz eve çağırıp durdum seni? Bütün mahalle bizi dinledi. Vakitlice gelip de çalışaydın a! Baban haklı vallahi.”“Tamam annee...” diyen çocuğun arkasından kapanıverdi kapı. Anne öylece, bir sonraki cümlesine açılmış ağzıyla kalakaldı. Tıpkı babası gibiydi işte. Konuşma kendisi için bittiği anda keser, senin diyeceğini dinlemezdi. Derin bir soluk aldı. “Eh, bak bakalım bundan sonra ne olacak?” dedi. Güçlü kadındı, öyle görünmüyorsa kendisi böylesini yeğlediğindendi. On bir yıldır evliydi ve bu süre içinde hep kendini frenlemiş, kocasından çok daha sağlam olduğunu bilmesine karşın her durumda onun bir adım gerisinde durmaya özen göstermişti. Ne de olsa eski terbiyenin gereği buydu. Ama artık bir şeyler dürtüyor, bir ses ona bunu böyle sürdürmesinin zararlı olmaya başladığını yineleyip duruyordu. Giderek artan tedirginliğinin nedeni oğluydu. Kadın kendi babası gibi güçlü, otoriter, ne istediğini bilen ve bunu gerçekleştirebilecek bir evlât sahibi olmak niyetindeydi. Oysa kocası, kalender yapısı ile oğluna böylesi bir eğitim vermekten çok uzaktı. Baba, oğluyla başından beri kendi yaşıtıymış gibi arkadaş olmuş, onunla oynamış, okuduğu kitaplar üzerinde tartışmış, hatta dertleşmişti. Bugüne kadar sessizce izlemekte olan kadın artık bu gidişi durdurmak, yönünü çevirmek zamanının geldiğine inanıyordu. Böyle giderse pısırığın teki olacaktı oğlu, yani çekilmez bir erkek. Yüksek sesle “Olmaz!” dedi sertçe, mutfağına gitti.Akşamüzeri eve gelen Çocuk pek keyifli görünüyordu. “Nasıl gitti?” diye sordu Anne. “Galiba 5 alacağım.” dedi oğlan sırıtarak.Kadın şaşırmıştı. “Hiç çalışmadan nasıl oluyor bu böyle?”“Sahir kopya hazırlamış. Bana da verdi. Hoca hiç anlamadı biliyor musun?... Sıkı herif şu Sahir.”“Doğru konuş! Ne oluyor öyle herif merif? Hem amma rahat anlatıyorsun kopya çektiğini. Marifet mi yani?”“Aman anne, herkes çekiyor.”“Sen benim oğlumsun. Yok öyle herkes gibi işin içinden hileyle sıyrılmak.”“Ama anne...”“Aması yok. Bu böyle yürümez. Bitti artık o mıyıl mıyıl yaşamak; çabalamadan hiçbir şey elde edilmez.”Çocuk söylediklerinden çok annesinin sesinin tonuna, bunları söylerkenki tavrına şaştı ama bir şey demeden odasına gitti. İçinde bir önsezi yeni, dahası ürkütücü bir şeylerin yaşanmaya başlayacağını söylüyordu.

Yanılmamıştı. Ertesi gün üçüncü derste Müdürün odasına çağrılıp da masanın önündeki koltukta annesini görünce anladı bunu. Müdür kopya çektiği için Disiplin Kuruluna verileceğini bildirirken kulakları uğulduyor, söylenenleri hayal-meyal algılıyordu. Olanlar inanılmazdı. Onu uğurlamasının hemen ardından hazırlanıp çıkan annesi okula gelmiş ve yememiş-içmemiş, kendi oğlunu idareye ihbar etmişti. Tabii Sahir’i de.Alabileceği ceza o kadar da önemli değildi. Çocuğu asıl derinden yaralayan, parçalayan, annesinin gözlerinde gördüğü görevini yapmanın çok ötesindeki bir haz, neredeyse bir yengi ışıltısıydı.


Ailedeki herkesin yaşamının yeniden biçimlendiği gün, o oldu.
Anne her geçen günle evdeki ve diğerleri üzerindeki ağırlığını arttırırken Baba giderek içine kapandı, ailesi için gerekenleri yapmaktan öte yaşamayan, ağzı var-dili yok bir adam oldu. Kendisi çok gençti, çocuk yaştaydı daha ve karşı koyamazdı, ama annesinin bu acımasız baskısına direnmeyen babasını hiç affetmedi Çocuk. Başlangıçta olağanüstü olma pırıltıları taşıyan baba-oğul ilişkisi giderek soğudu, sıradanlaştı, herkesinki gibi bir şey oldu çıktı. Baba akşamları işten omuzları çökmüş olarak dönüyor, Çocuğa güne ilişkin sıradan bir-iki soru soruyor, cevapları doğru dürüst dinlemeden sessizce köşesine oturup kitabına kapanıyordu. Aralarında o eski sohbetlerden, şakalaşmalardan, tartışmalardan eser kalmamıştı. O güne kadar evdeki yaşamın ekseni olan babasının bu hali Çocuğu çok etkiliyor, ikisi adına da teslim bayrağını çektiği için ondan neredeyse nefret ediyordu. Yaşamının iki önemli insanı tarafından aldatıldığı duygusu içinde, giderek o

da içine kapanıyordu. “Bir daha kimseye inanmayacağım, güvenmeyeceğim işte!”
Annenin durumu da diğerleri gibiydi, o da derin bir hayal kırıklığı içindeydi. Bütün bunları onun için yaptığına inandığı oğlunda başkaldırı ummuş, boyun eğme bulmuştu. Kararlı ve atak tavırlar beklerken yenik, sinik bir evlâtla karşılaşmıştı. Her sorunun altından başarıyla kalkacak bir çocuk yetiştirmeyi umarken güvensiz, sıradan bir adam yaratmıştı. Kendini yaşamı avucuna almaya öylesine kaptırmıştı ki “Neden?” sorusunun kesin ve apaçık yanıtını bile göremiyordu: Oğluna ihanet ederek onun sadece annesine değil herkese ve asıl kendisine karşı güvenini ezmiş, yok etmişti.


Sonuçta Çocuk büyüyüp Adam’a dönüşürken, süngüsü düşük babasıyla gündelik konuşmaların dışına taşmayan ‘işte öylesine’  ilişkisi onun ölümüne kadar sürdü gitti.Anneyle ise ömür boyu sürecek bir sorumluluk-görev-onay alışverişi devam etti, o kadar.O da böylesi bir yaşamla baş etmenin yolunu birbirinden karamsar, birbirinden karanlık öyküler yazmakta buldu. O yoğun, o ağır güvensizlik duygusunu dışa akıtmanın, varoluşunu hissetmenin bulabildiği, becerebildiği tek yöntemiydi bu.

 

(Devam edecek)

15.08.2013 (Lale Dilligil)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SİNDİRMEK

İLETİŞİM KAZALARI

TIRMANIŞ

MAVİ, MAVİ, MASMAVİ...:)))))

BİR ÇERÇEVE MASALI

UNUTMADIM... UNUTAMAM... UNUTMAYACAĞIM.

SAKIN ÖLME

EH, BAZEN DE...

BİR BENCİLLE YÜZLEŞME

"TUTKUYLA YAŞAMAK"... EVET!

YIK ŞUNLARI...

NE OLDU ŞU AŞK DENEN ŞEYE?

BEKLENMEDİK BİR RÜYANIN ARDINDAN

BİR ÖNERİ

"LIII YILMAZ ODABAŞI" üzerine bir esin-ti

İKİ KİŞİ GİBİ

YÜZLEŞME- 3

YÜZLEŞME- 2

SIRÇA GÜĞÜMLER

DÖNEK'lik

Barışın Baharı

Şiirime, öyküme, romanıma dokunma!

TAŞLAR

Bugün benim doğum günüm.

UMUT

HAYSİYET MESELESİ

'Barış Kahramanları'

Yannis, Halil ve Barışa Yürümek

Neden bu kadar çekicidir hüzün?