Saniyede 3 Yeni Siber Tehdit

İsa Altun UYARIYOR

Saniyede 3 Yeni Siber Tehdit

McAfee'nin siber güvenlik dünyasının nabzını tuttuğu McAfee Labs Tehditler Raporu yayınlandı. Nisan 2017 raporu özellikle siber güvenlik sektörünün tehditlere karşı daha güçlü bir koruma sağlayabilmesi için istihbarat paylaşımının önemine değiniyor. Rapor aynı zamanda 2016 yılına damgasını vuran DDoS saldırılarından sorumlu Miari botnet'lerine odaklanıyor. Tehditlerin yayılımına dair verileri de açıklayan rapora göre; 2016 yılında fidye yazılımları %88, mobil zararlı yazılımlar %99 oranında arttı. Yılın 4. çeyreğinde McAfee, her bir dakikada 176, saniyede 3 yeni tehdidin ortaya çıktığını tespit etti.

 

Dünyanın lider güvenlik şirketi McAfee, Nisan 2017 McAfee Labs Tehditler Raporu'nu yayınladı. Yılın ilk raporu, kurumlar arasında tehditlere dair kritik bilgilerin paylaşılması, Mirai botnet'lerinin mimarisi ve içyapısı, farklı sektörlere yapılan saldırıların değerlendirilmesi ve 2016 yılının dördüncü çeyreğindeki zararlı yazılımların gelişimine ışık tutuyor. 

 

Yayınlanan yeni raporu değerlendiren McAfee Labs Başkan Yardımcısı Vincent Weafer, güvenlik endüstrisinin kurumlar, ürün ve hizmet sağlayıcılar arasında ve hatta sağlanan ürün ve hizmet portfolyoları içerisinde bile tehditlere dair istihbarat ve kritik bilgileri paylaşmada önemli zorluklarla karşı karşıya olduklarına değindi. Weafer; "Birlikten güç doğar. Sektörün yaşadığı bu zorluklara çözüm sunmak, siber güvenlik ekiplerini tehditleri tespitte otomasyon sağlamaları ve alınan aksiyonları yönetmeleri anlamında güçlendirecek ve günün sonunda kazanan güvenlik endüstrisi olacaktır" dedi. 

 

Rapor bu güç birliğinin sağlanmasına yönelik olarak tehdit istihbarat ve bilgi paylaşımının perde arkasına odaklanıyor. Tehdit istihbaratlarının bileşenleri, kaynakları, paylaşım modelleri, paylaşılan verinin kullanımı ve veri paylaşımının zorlukları raporda yer alıyor. Bu bölümde öne çıkan bilgiler ise şunlar:

 

Hacim: Sinyal-gürültü probleminin büyüklüğü, tehditlerin önceliklendirilmesi, işlenmesi ve en yüksek öneme sahip olanlar için hızlı aksiyon alınmasında güvenlik ekiplerini zorlamaya devam ediyor.

Doğrulama: Siber suçlular, tehdit istihbarat sistemlerini yanlış yönlendirmek ya da verimliliklerini engellemek amacıyla sahte rapor yayınlayabiliyor ya da güvenilir kaynakların verileri doğru şekilde korunmuyorsa bu veriler ile oynayarak yanıltıcı bilginin yayılmasına neden olabiliyor.

Kalite: Ürün ve hizmet sağlayıcılarının sadece tehdit verisi toplama ve paylaşmaya odaklanması durumunda sağlanan bu veriler mükerrer olabiliyor ve zaman ve emek kaybına yol açabiliyor. Sensörlerin zorlu saldırıların temel yapısal özelliklerini belirlemede yardımcı olacak şekilde daha zengin verileri yakalamaya odaklanması gerekiyor.

Hız:  Bir saldırıyı önlemek için ulaştırılan istihbarat, aksiyon alınmasında çok değerli olmasına rağmen, eğer geç ele geçirilmişse alınan aksiyonda geç kalınacağı için etkisi ve değeri azalır. Güvenlik sensörleri ve sistemlerinin saldırıların hızına yetişebilmesi için tehdit istihbaratlarını neredeyse gerçek zamanlı paylaşmaları gerekir.

Korelasyon: Tehdit verilerindeki ilgili bağlantı ve kilit veri noktalarının belirlenememesi verinin güvenlik operasyon ekiplerini yönlendirecek istihbarat ve anlamlı bilgiye dönüşmesini imkansız hale getiriyor.

 

McAfee,  istihbarat paylaşımını daha verimli ve etkili bir seviyeye ulaştırmak üzere üç temel alanda öneriler sunuyor:

Önceliklendirme: Tehditlerin sınıflandırılması ve önceliklendirilmesini basitleştirin ve güvenlik ekiplerinin yüksek öncelikli tehditleri araştırması için daha iyi bir ortam yaratın.

Noktaları birleştirmek: Zararlı yapılara işaret eden özellikler arasında ilişki kurun, böylece güvenlik ekipleri, saldırıları hızlıca tespit etmek üzere aralarındaki ilişki ve kurulan korelâsyonlardan yararlanabilir.

Daha iyi paylaşım modelleri: Kendi ürünleriniz ve diğer firmalar arasındaki tehdit istihbarat paylaşımı yöntemlerini geliştirin.

 

İstihbarat ve bilgi paylaşımının önemine değinen Weafer; "Sayıları her geçen gün artan sofistike saldırılar, yüksek güvenlik özelliklerine sahip sistemlerin elinden kurtulabiliyor ve birbirinden kopuk sistemler başka bir durumda durdurulabilecek tehditlerin sızmasına izin veriyor; bunun nedeni bilgiyi paylaşmamaları. Tehdit istihbarat paylaşımı bize birbirimizin deneyimlerinden öğrenme fırsatı sunar, böylece siber dünyadaki büyük resmi görebilir, buna göre iç görüler elde ederek güvenlik sistemlerimizi çok daha güçlü bir şekilde kullanabiliriz" dedi.

 

Mirai Botnet Yayılımı

 

Mirai,  2016 yılının 4. çeyreğine damga vuran, büyük bir DNS servis sağlayıcısı olan Dyn'e yapılan DDOS saldırısını gerçekleştirdi. Mirai, zayıf bir şekilde korunan IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarını tespit edip ele geçirerek, onları hedeflediği noktalara saldırmak üzere bir 'bot' olarak kullanmasıyla ünlü.

 

2016 Ekim ayında Mirai kaynak kodunun yayınlanması pek çok yeni 'bot' üretilmesine neden oldu; bunların büyük bir çoğunluğu acemi hacker'lar tarafından üretilmesi nedeniyle çok büyük bir etki yaratmadılar. Bununla birlikte, kaynak kod yayılımı "bir servis olarak DDoS" sunulmasına da neden oldu, bu da yeterli bilgiye sahip olmadan saldırı planlayanların zayıf bir şekilde korunan IoT cihazlarını kullanarak Mirai tabanlı DDoS saldırıları yapmalarını kolaylaştırdı. Mirai botnet tabanlı DDoS saldırıları siber suç dünyasında 50 Dolar'dan 7.500 Dolar'a dek uzanan bir piyasa değerinde sunulmaya başlandı.

 

McAfee Labs 2016 yılının 4. çeyrek dönemi sonu itibariyle, Mirai tarafından ele geçirilen IoT cihazları sayısının 2,5 milyona ulaştığını hesapladı. Bu dönemde her 1 dakikada yaklaşık 5 IoT cihazı IP adresi Mirai botnet'lerine eklendi.

 

2016 Yılı Son Çeyreğinde, Belirli Tehditlerde Düşüş Yaşandı

McAfee Labs Küresel Tehdit İstihbarat Ağı, 2016 yılının 4. çeyreğinde siber tehditlerin gelişiminde ve tüm sektörlerdeki siber saldırılarda önemli trendler tespit etti. Yılın 4. çeyreğinde, her bir dakikada 176, saniyede 3 yeni tehdit ortaya çıktı.

 

Zararlı yazılım: 4. çeyrekte zararlı yazılım örneklerinde %17 düşüş yaşandı, yılın tamamında ise toplam sayı %24 artışla 638 milyona ulaştı.

Mobil cihazlara yönelik zararlı yazılımlar: Mobil cihazlara yönelik zararlı yazılım örnekleri 4. çeyrekte %17 oranında azaldı. 2016 yılı toplam mobil zararlı yazılım sayısı ise %99 arttı.

Fidye yazılımı: 4. çeyrekte yeni fidye yazılımı örnek sayısı %71 oranında azaldı, bunun öne çıkan sebepleri jenerik fidye yazılımı tespitindeki düşüş ve Locky ve CryptoWall fidye yazılımlarının kullanımının azalması oldu. 2016 yılında fidye yazılımı toplamda %88 arttı.

Mac OS zararlı yazılım: Windows tehditlerine kıyasla halen sayıları az olmasına rağmen yeni Mac OS zararlı yazılım örnek sayısı, zararlı reklam yazılımları nedeniyle 4. çeyrekte %245 arttı. 2016 yılı toplamında ise artış %744'e ulaştı.

Spam botnet'ler: 4. çeyrekte ilk 10 botnet tarafından yayılan spam e-posta mesaj sayısı, %24 azalarak 181 milyon adet oldu. Bu botnet'ler, 2016 yılında 934 milyon spam mesaj ürettiler.

Raporlanan güvenlik olayları: McAfee, 4. çeyrekte 197, yılın tamamında ise 974 halka açıklanan güvenlik olayı tespit etti. Güvenlik olayları, değerli bilgilerin bütünlüğünün, gizliliğinin ya da ulaşılabilirliğinin bozulmasıdır. Bu olayların bir kısmı bilgi sızıntıları kaynaklıdır.

Kamuya yönelik siber saldırılar: Kamu sektörü 2016 yılında şimdiye dek yaşanmış en yoğun şekilde tehdit ve saldırılara maruz kaldı. Ancak, McAfee, bu durumun kamuda tehditlerin raporlanması konusunda artık daha titiz davranılmasından ve Amerika'daki başkanlık seçimlerinde yaşanan seçmen veri tabanlarına yönelik tehditler ve seçim sayfalarına yönelik saldırılardan kaynaklandığını düşünüyor.  

Bankacılık ve oyun sektörlerine yönelik saldırılar: 3. çeyrekte yazılım geliştirme sektöründe yaşanan olaylardaki hızlı artış, oyun platformlarına yapılan saldırılardaki yükselişten kaynaklandı. Finans sektöründe bankalara yapılan SWIFT saldırıları 2. çeyrekteki güvenlik olaylarında yükseliş yarattı. 

Botnet aktiviteleri: 4. çeyrekte sahte ilaç ve Rus otomotiv parçaları ("Kış ve yaz lastiklerinde rekabetçi fiyatlar" vb.) satıcısı KelihosC botnet, toplam hacmini artırdı.

 

Mirai botnet'i ile ilgili daha fazla bilgi, McAfee blog ve video içeriklerinde yer alıyor.

 

Raporun tamamına ve tehditlerle ilgili istatistiklere https://www.mcafee.com/us/resources/reports/rp-quarterly-threats-mar-2017.pdf linkinden ulaşmak mümkün.

13.04.2017 (İsa Altun UYARIYOR)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

İNTERNETTEN HEDİYE ALIRKEN DİKKAT!

İnsan, doğa ve yapay zeka

Dolandırıcılık Raporu 2020

Güvenli şifreler oluşturmak

SAHTE BAYRAM İKRAMİYESİ SMS’LERİNE DİKKAT!

Mobil uygulama güvenliği

HUKUKA AYKIRI ÇEKİLİŞ YAPANLAR

ŞİFRENİZ GÜVENDE Mİ ?

DOLANDIRICILIK E-POSTALARI

SİBER SALDIRILAR VE KİMLİK AVI

Kripto paranın tanımı

KİŞİSEL VERİLERİ GÜVENDE TUTMANIN YOLLARI

Siber Riskler

Şifresiz sanal ortam

Saldırılar KOBİ'lere yapılıyor

Siber hırsızlık hız kesmiyor

EN YAYGIN 5 SİBER TEHDİT

ŞİFRESİZ BİR DİJİTAL DÜNYA

Yedeğiniz yoksa dijital hayatınız tehlikede

YEMEKSEPETİ KULLANICILARININ DİKKATİNE

Sekiz adımda dijital temizlik

PATRON DOLANDIRICILIĞI

Pandemiyi fırsata çevirdiler

Pandemi ve Uyku sorunu

GİYİLEBİLİR CİHAZLAR VE GÜVENLİK RİSKLERİ

SAĞLIK SEKTÖRÜNE SİBER SALDIRILAR

Çalınmış parolalar 15 dolardan satılıyor

GÜÇLÜ AĞLAR İÇİN DİJİTAL TEMİZLİK

Startup'lara güvenlik tavsiyeleri

Siber Güvenlik Yol Haritası

Siber zorbalık

Kripto para dolandırıcılığı

'3 BİN TL PANDEMİ DESTEĞİ' YALANI

WHATSAPP'TAN GELEN KADINLAR GÜNÜ MESAJLARINA DİKKAT!

DİJİTAL TACİZE KARŞI UYARILAR

VODAFONE'DEN DEV YATIRIM

YAŞAM HAKKI KUTSALDIR

VERİ KURTARMA TALEPLERİ

WhatsApp krizi nasıl çözülecek?

ŞİDDETE 'SESSİZ KALMA'

MOBİL UYGULAMA TRENDLERİ ( Y ve Z KUŞAĞI)

VERİ KAYBINA DUR DEMEK İÇİN

TREND MİCRO CLOUDSEC OTURUMU

VERİ ÇALAN SİTELER

Dijital Çağda İnsan Kalmak / Kadın ve Adalet Zirvesi

VERİ İHLALİNİN ARDINDAN NE YAPMALI?

İŞLETİM SİSTEMLERİNİ GÜNCELLERKEN

RIZASIZ KULLANILAN KİŞİSEL VERİLER SUÇ TEŞKİL EDİYOR

VERİLERİN SİLİNME SÜRECİ

Mesajlarınız ifşa olabilir

KİŞİSEL VERİLER VE DEPO

VERİLERİ DARK WEB'E SAÇILAN ŞİRKETLER

VERİLERİNİZ SATILDI MI ?

Sosyal medya bağımlılığı depresyon ve yalnızlığa sebep

Siber güvenlik teknoloji

Güvenlik ihlalleri büyük sorun

Ücretsiz içerik pahalıya mal olabilir

Dijitalde İtibar

Siber suç kurbanı olmayın

Sosyal medya evlilikleri nasıl etkiliyor?

KAYBOLAN VERİLERİ KURTARMANIN YOLU

Suçluların gözü, yeni mobil bankacılıkta

IoT Cihazlarınız Size İhanet Edebilir

Siber vurgunculardan veri tehdidi

Dijital Suçlar Birimi uyardı!

E-atık yönetiminde 7 başlık

Cihazlarınızı şirketlere teslim etmeden önce ne yapmalısınız

Kovid-19 ; Odaklanmak için

Mobil cihazlarda Fortnite ( koronavirüs nedeniyle)

Evden çalışma rutini

COVİD-19 VE SİBER HIRSIZLARIN PUSUSU

Elektronik Sigara ölümleri artıyor

Çocuklar ve internet güvenliği

TÜKECİLER VERİ İHLALİ KONUSUNDA ENDİŞELİ

Gençlerde bağımlılık ve öfke ilişkisi

Fidye yazılımlarında yerel yönetimler hedef

Veri sorumlularına önemli uyarı

Bağımlılıkla savaşta aile tutumu

Bağımlılıkta önleme çalışması

IOT CİHAZLAR İÇİN GÜVENLİK

Eroin illetinin etkileri

Eroin tedavisi

Teknolojide Kadın Derneği

Bağımlılık hakkında sorular ve cevapları

Tiner Bağımlılığı

Kimlik avı

Çocuklar KOAH adayı

ŞİFRE ÇÖZÜCÜ ZARARI ENGELLEDİ

Şirketler ve siber koruma

İnteraktif Güvenlik

Sevgilinizi riske atmayın!

Online alışveriş ve bankacılık

En büyük veri ifşası

Boş vermeyin, dahil olun!

Gizlilik ve ihlal

KULLANICILAR SAHTE MAİLLERİ FARK EDEMİYOR

Hackerleri değil, sevdiklerinizi mutlu edin!

KORSANLAR EN ÇOK BU SEKTÖRLERE SALDIRIYOR!

FİZİKSEL GÜVENLİK SİBER GÜVENLİĞİ RİSKE ATIYOR

Uyuşturucu sorunu tartışıldı

Sosyal medya mahremiyeti ihlal ediyor

Zorbalara dikkat

Saldırganların gözü müşterilerde

GENÇLER SİBER ZORBALIĞA SESSİZ

Bağımlıyı tanıma rehberi

Ucunda ölüm var

Sen içersen o da içer

Kötücül Yazılımlar

Bağımlılık kader değil, çare var

Telefon kaybetmenin stresi oldukça yüksek

Bir Kereden Çok Şey Olur

Hedef mobil bankacılık

Banka müşterileri hedef

Dijital Finans Güvenliği

Akıllı kamera dönemi

AKRAN ZORBALIĞI SİBER ZORBALIĞA DÖNÜŞÜYOR

Okul Güvenliği ve Bağımlılık

Biri sizi izliyor

Gizli ve daha zeki

KODLAMA EĞİTİMİ VERMEK ŞART

İyi parola

Güvenlik teknolojileri yaygınlaşıyor

Bağımlıya Profesyonel destek

Fidyecilere teslim olmayın

Siber suçlular kaçamaz

Siber farkındalık

Dünya Uyuşturucu Raporu

'Bedava', 'ücretsiz' 'kampanyalar

Uygulamalar endişe yaratıyor

BİLİŞİM GRUBU, "Gelecek 5.0"ı konuştu

Bağımlılık tedavisinde başarı

DDos saldırıları

ÇALINAN VERİLER DERİN İNTERNETTE

Dijital sorun yaşama

Siber güvenlik

Nefes Çalışmaları

Çocuklarda online oyunlara daha dikkat etme zamanı

Bayram tatili yaklaşıyor. Siber suçluları engelleyin

ÇOCUKLAR VE DİJİTAL TEHLİKELER

Telefon tacizleri

Instagram sahtekarları

Sahte patron

SİBER SALDIRILAR

Kimlik avı saldırıları

Fidye yazılım saldırıları

Mobil cüzdanlar tehdit altında!

Siberde güvenli sohbet

Yerli çözümler ve yetkin işgücü

Şifre kırmak için 2 Saat Yeterli!

OLTALAMA SALDIRILARI

EVİNİZİN GÜVENLİĞİ

CİHAZLAR DİJİTAL PARA HEDEFİNDE

Dijital itibar ve e koruma

Kripto paraya soygun girişimi

YENİ MEDYA VE KRİPTOPARA

Ofis veri güvenliği

Hırsızlık kurbanları

Hackerların gözü Monero'da

Telefonum olmadan asla

Aşkınız mı internet güvenliği mi?

"AKILLI TELEFON ZİHİNSEL GELİŞİM"

'Dijital Hedef Tahtası'

SAHTE SMS VURGUNU

Bağımlı Köyü Projesi

ÇOCUKLAR TATİLDE SİBER SUÇLULAR İŞ BAŞINDA

Torbacıları bağımlı annelerine sorun

İşlemci açıkları

SOSYAL MEDYA BİLİNCİ

2018: Makinelerin yükselişi

Siber Saldırganlar Yeni Yıl Alışverişinde

TEKNOLOJİDE BİR İLK

Güvenlik Açıkları ve Zararlı Yazılımlar

Saldırılar nasıl oluyor

Zehirli tuzakta internet'in etkisi

ÇEVRİMİÇİ EMNİYET EĞİTİMİ

Yeşilay teknoloji bağımlılığı

Cihazlar saldırıya açık

SİBER SALDIRGANLAR PUSUDA

Bir Kereden Çok Şey Olur

Bir Kereden Çok Şey Olur

Kimyasal terör

Bilgileri hacklendi

ATM SOYAN YAZILIM

CİHAZLAR TEHLİKE ALTINDA!

Gençleri bekleyen tehlike

Ev Cihazları, Siber Suçlulara Hedef

Veri analiziyle dolandırıcılık

Siber saldırlar artışta

Veri İhlalinin etkisi

Sahte Haber Hizmeti

CANLI BOMBA TESPİT SİSTEMİ TÜRKİYE'DE

MOBİL UYGULAMALAR HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

Bayram ve tatil etkisi Türkiye'yi korudu

Tatildeyken aklınız evde kalmasın

Geleceği Tasarla

Siber saldırganların gözü sanayinin altyapısında

KLİNİĞİN MÜŞTERİLERİNE ÇIPLAK FOTOĞRAF ŞANTAJI

Mobil Ödemenin Akıllı Yolu

Film izlemeye çalışırken, paranızdan olmayın!

Parmaklarınıza ne kadar güvenebilirsiniz

CEZALAR ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA

MOBİLİTE: GÜVENLİ ŞEHİR

Kontrol Bende

Teknoloji okur-yazarı

ŞİRKETLER MİLYON DOLARLAR KAYBEDEBİLİR

GOOGLE DOKÜMANLAR KULLANICILARI TEHLİKEDE!

Veri Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Konu

Wannacry fidye yazılımına karşı önlemler

Kadınlara "Güçlü" Destek

WannaCry saldırısı

Bulut bilişim hakkında 5 efsane!

ÇİFTÇİNİN VERİMLİLİĞİNE DESTEK

ANNENİZE İNTERNETTEN HEDİYE ALIRKEN DİKKAT EDİN!

Siber saldırılara karşı hazır mıyız?

30 İLDE 10 BİN ÇOCUK KODLAMA ÖĞRENECEK

Çocuklara teknoloji için 5 ipucu

Siber suçlular şimdi de Minecraft meraklılarına yöneldi

Sosyal medya fenomenleri dijital pazarda

Veriler her yerde ve çok para ediyor

Enerji sektörü siber güvenlikte teknolojinin hızına yetişemiyor

Bugünkü saldırılar 20 yıl öncesiyle bağlantılı

İnternetle Hayat Kolay Projesi

Şifresiz wi-fi kullananları bekleyen tehlike

Ekranlar iletişimi engelliyor

Acil sağlık ihtiyacı Panik Butonu

Bu çocuklar bizim !

AKILLI CİHAZLARI AKILLICA KULLANIN

Dijital hijyene önem vermemek verileri riske atıyor

Online Güvenli Alışveriş için Nelere Dikkat Etmeli

Türkiye'nin %78'i Neden 4 Megabit Hıza Mahkûm?

Bir milyardan fazla e-arşiv fatura düzenlendi

Bağımlılığa karşı bilinç oluşturmak

Online Güvenli Alışveriş

Mirai Windows'tan yayılıyor...

Günde 350 bin zararlı yazılım

ÇOCUĞUNUZUN KUCAĞINDAKİ CASUS KAYITTA

Bağımlılıkla mücadelede eğitimin önemi

İstenmeyen e-postalardan fidye yazılımı çıktı.

Bu güncellemeye dikkat!

Kadınlar dijitalleşecek

Üzgünüz diyerek 250 bin dolar istiyorlar

Erkekler "like" konusunda daha hassas

PlayLab'dan teknoloji kampı!

ÇOCUĞUNUZLA SOSYAL MEDYA SÖZLEŞMESİ

Teknolojiye daha fazla kadın eli değecek

Zayıf şifre tehlikesi

Çocuklara Hediye Seçerken Güvenliği Göz Ardı Etmeyin

ÇARESİZSENİZ, ÇARE "SİZSİNİZ"

Kaybetme korkusuyla sosyal medyadan uzaklaşamıyoruz.

Resimlerin içine saklanan virüs

Fotoğraf ile ispat dönemi başladı

2016'nın en büyük siber saldırıları

YENİ YILA GİRERKEN TUZAĞA DÜŞMEYİN

Şirketlere 40 Saniyede Bir Saldırı

IBM Siber Güvenliğe 200 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

Zararlı Yazılımların Sayısı 1 Milyara Ulaştı

BİLİŞİMİN KALBİ ANKARA'DA ATACAK

Şifre-fidye yazılımlarına karşı bir adım daha

Teknolojik gelişmeler iş dünyasını nasıl etkileyecek?

Uyuşturucu sorun çözmez, daha da derinleştirir

İnternetten Alışverişe Günde Yarım Saat Harcıyoruz

Veri Güvenliği Geleceğin En Önemli Sorunu

Bilişim ülkelerin geleceğini değiştirecek

Cihazların Sadece %45'i Korunuyor

Fidye Yazılımı Mağdurları Arttı

Siber Güvenlikte 2017'de Neler Yaşanacak?

Yeni bela: 'Kulaktan alınan uyuşturucu'

Siber güvenlikte doğru bilinen 5 yanlış

Bilgisayar oyunlarında kara para aklıyorlar

Parola kâbusuna son!

MOBİL TİCARETTE TÜRKİYE LİDER

Mobil e-ticaret pazarı büyüyor

DİJİTAL GÜVENLİKTE DEV ADIM

Saldırılar ürkütüyor

Gizlilik mi, popülerlik mi?

YETİŞKİNLER; KUMAR, ERGENLER; SOSYAL MEDYA, ÇOCUKLAR; OYUN BAĞIMLISI

Bağımlılık tedavisi ve devletin rolü (2)

Çocuğunuz internette güvende değil!

Siber savaşta uluslar arası işbirliği

Hedefte Türkiye var

Ön Ödeme Dolandırıcılığına dikkat!

Geleceğin eğitim teknolojileri Türkiye'de!

İnternette güvenli Para yöntemleri

Kişisel veriyi korumayan yanacak

Kişisel veriyi korumayan yanacak

Gerçek dünyaya dönün!

"Çalışmalarımız dünya ülkelerine model oluyor"

Türkiye ekonomisine siber saldırılar artışta

Dernek istismarına dikkat!

Okullar açılırken Cep telefonları tehdit unsuru

Öğretmen ve öğrenci sanal ortamda buluşacak

Siber savaş kapıda

Faturayı çocuklar ödüyor

Comodo: GoDaddy kullanıcıları da hacker mağduru

Hackerler Hangi Yaş Grubunu Hedefliyor

Sahtekârlar kredi kartlarını hedef alıyor

Bağımlıya şiddet uygulamayın

Fidye yazılımlarının yeni hedefi: Hastaneler

Sosyal medya hesabınız güvende mi?

VERİ KAYBI MÜŞTERİ KAYBINA NEDEN OLUYOR

Sanal dünyanın kontrolü sizde olsun

"Festival ve konserler torbacıların hedefinde!"

Bilişimde, Babalar 'light' anneler taşfırın

'Rol model' bir bağımlı Danışmanı

Derin internete dikkat

Fotoğrafınızı çeken bir hacker olabilir

'Bu meret bırakılmaz ki '

Tatilde bilgisayara dikkat

Pronet Panik Butonu kadınların yanında!

Maddeyle mücadeleye Tepe damgası

Dolandırıcılık Raporu açıklandı

Hackerlerin hedefi Mac kullanıcıları

Bayev Derneğinden Onur Ödülü

Çocuklara İnternet Zararlarını Öğreten Oyun ve Pokemon GO

Bu Tv Kanallarına Dikkat !