Şafak Pavey'e cevap!

Erkan Arkut

Şafak Pavey'e cevap!

Şafak Pavey’e cevap veriyorum: “Türban takmayarak hiç de kirlenmiş değilsiniz!”


Şafak Pavey’in mecliste yaptığı konuşmayı birçok kişi gibi ben de izledim. Ne diyor Şafak Pavey: “Meclis'te pantolon giymesi bir erkek tarafından engellenmiş bir kadın vekil olarak konuşuyorum. AKP'li kimi vekillerin başörtülü eşlerini saklamalarından çok inciniyorum. Ülkemin kadın hakları konusunda dünyanın neden 120'cisi olduğunu açıklamak gerekiyor. Başımı açarak bir daha kirlenmek istemiyorum demelerine anlam veremiyorum. Buna göre başı açıklar kirli midir?Buraya gelmede önce türbanlı vekillerimizin konuşmalarını taradım. Başkalarının özgürlüklerine dair tek bir kelimeye rastlamadım. Adaletle öç almak arasındaki farkı öğrenmelisiniz. Biz çatışmıyoruz var olmak için direniyoruz."


Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Dün dört AKP’li kadın milletvekili meclise başı kapalı olarak girdi. Bu son derece güzel bir gelişme. Kadın özgürlüğü açısından, din özgürlüğü açısından, inanç özgürlüğü açısından son derece olumlu bir gelişme. Fakat Şafak Pavey’in söylediği sözlerin hepsine de katılıyorum. Mecliste kadınlar tam anlamıyla özgür olmalı. Başörtülüye de, başörtüsüze de kimse karışmamalı. İsteyen kadın milletvekili pantolon giyer, isteyen etek giyer. Kimse kadınlara akıl vermek durumda değil. Hatta baskı yapmak kimsenin hakkı değil. Mutlaka akıl verilmesi gerekiyorsa kadınlardan akıl istenebilir. Onlara üstünlük tanınmalı. Kadınları sürekli yönlendirmek ve üzerlerinde baskı kurmak hiç doğru değil. Sonuç olarak bu bizim dinimizde de böyle. Kadın ve erkek eşittir, üstünlük kadın ve erkek olmaya göre değil takvaya göredir. Dolayısıyla bir konuda karar verilmesi gerektiğinde kadın bu kararı kendisi verebilir. Dışarıdan erkeklerin müdahale etmesine gerek yoktur ve olmayacaktır da.


Bakın Bülent Arınç dün genel kurul toplantısında: “Kadınları kıyafetleri üzerinden sorgulamayacağız, kadınları başörtülü ve başörtüsüz olarak kategorize etmek ahlaksızlıktır” dedi. İşte bu ifade son derece önemli ve çok güzel bir ifade. Bu artık temel hükümet görüşü olarak kullanılabilir. Çünkü Arınç bu sözleriyle densizlik yapanlara ve yobazlara çok net bir karşılık vermiş. İşte halkımızın beklediği açıklama bu. Böyle zor, dolaylı ve anlaşılmaz, çekingen bir anlatım değil de çok sarih ve net bir açıklama. Ayrıca Arınç konuşmasında “kadınlar başını moda olur kapatır, hasta olur kapatır veya açabilir de, bunu böyle görebiliriz” demiş. Bu da çok yerinde ve güzel bir açıklama

.
Bu arada başörtülü kadınlarımızın da zamanında çok çile çektiklerini, üniversitelere alınmadıklarını, okulun önünde mahcup edildiklerini unutmamak gerek. Bu konuda da genç kızlarımız çok ızdırap çektiler. Şimdi ülkede bir ferahlık oluştu. Dileyen başörtülü de başörtüsüz de üniversiteye gider, dileyen kapalı ya da açık meclise de girer. Tüm kadınlar aynı eşit haklara sahipler

.
Şunu da söylemek istiyorum, başörtülü hanımların başörtüsüz hanımlara karşı çok saygılı, sevecen ve nezaketli olmaları gerek. Yine aynı şekilde başörtüsüz olanlarında başörtülü olanlara karşı aynı şekilde güzel ve dostça davranması gerek. Zaten bizim dinimizin emrettiği de budur. Ayrıca yine bizim dinimize göre başörtülü olan dindar, başörtüsüz olan dinsiz diye bir ayrım da yoktur. Bu yüzden karşılıklı nefret söylemleri bir kadına yakışmaz. Kadın sevecenliğiyle, hoşgörüsüyle, üstündür. Bu yüzden herkesi birbirine karşı anlayışa davet ediyorum.


Sonuç olarak mecliste tabii ki başörtülü kadınlar da olacak, başörtüsüz kadınlar da. Bir sürü başörtülü vatandaşımız yok mu, bu insanlar da oy vermiyorlar mı? O zaman mecliste de milletin bir parçası olan başörtülü hanımların olması son derece doğal değil mi? Bu konu son derece doğal karşılanmalı. Aksi başörtülü hanımların rencide edilmesi demektir. Bunu da kimse istemez. Söylediğim gibi mecliste nasıl başörtüsüz kadınlarımız varsa başörtülü kadınlarımız da olacak. Burada önemli olan karşılıklı saygı, sevgi ve güzel tavırdır.


Şafak Pavey’in şu sözlerine de sonuna kadar hak veriyorum, kimse “başımı açarak bir daha kirlenmek istemiyorum” şeklinde bir ifade hiçbir şekilde kullanmamalı. Başörtülü kadın temiz, başı açık kirli diye bir şey asla söz konusu değil. Bu konuşmaları yapanlar eğer Kuran’a uyuyorlarsa, eğer bizim dinimize uyuyorlarsa böyle nefret söylemlerini, böyle bölücü ve yaralayıcı konuşmaları asla yapmamalılar. Bu konuşmalardan dolayı özür dileyip bu sözlerini geri almamlılar. Bu son derece yanlış olduğu gibi insanları dinimizden de uzaklaştırıyor. İnsanlara böylelikle çok yanlış bir İslam inancı dayatılmaya çalışılıyor.


Son olarak Şafak Pavey’e şunu söylemek istiyorum. Bakın bir gerçek İslam’da tertemiz, barışçıl, sevgi dolu, kadını yücelten bir Kuran ahlakı var. Bir de yobazların ve bağnazların uyguladığı dayatmacı, baskıcı, kadını ezen, kadını aşağılayan ve kadını insan yerine koymayan, öfke dolu, nefret dolu bir din var. Ama bu din İslam dini değil, bu din Kuran’la bağlantılı değil, bu din tam anlamıyla kendi uydurdukları batıl bir din. Yobazlar birçok hurafe uydurup bunu peygamberimizin sözleri gibi gösteriyorlar. Bu yüzden yobazların gösterdiği dini gerçek zannetmek çok büyük bir yanılgıya düşmek olur. Bakın dışarıda birçok hanım kardeşimiz var. Bu kardeşlerimiz başörtülü ve başörtüsüz birbirlerine sevgiyle sarılarak sohbetler ediyor, çok güzel dostluklar kuruyorlar. Bu yüzden kimse yobazların nefret söylemlerine aldırmasın. Gerçek dindar kadını yüceltendir, kadına değer verendir, onu el üstünde tutandır. Herkese sevgiyle ve hoşgörüyle yaklaşandır. Bizim dinimizde hiçbir konuda baskı ve zorlama yoktur ve yapılamaz da.


Bütün bunları Şafak Pavey’in içinin rahat etmesi için anlatıyorum. Ama şunları da eklemek istiyorum. Beklenen ağır baskı ortamı hiçbir zaman olmayacak. Bu ülkede dinsizler, başörtüsü takmayanlar hiçbir zaman ezilip küçümsenmeyecekler. Tam tersine çok güzel bir sevgi ve huzur ortamı oluşacak. Yavaş yavaş yobazların kurduğu baskıcı sistem kalkacak. Kadınlara verilen değer artacak. Herkes yıllardır yaşananların yobazların uydurduğu hurafeler olduğunu, bütün bunların tertemiz dinimizle hiçbir alakası olmadığını anlayacak. Çünkü Mehdiyet çağındayız. Hz. Mehdi zulmün her türlüsünü insanların üzerinden kaldıracak. İnsanlar daha önce görülmemiş bir rahata ve huzura kavuşacak. O günler gerçekten çok yakın. Söylediğim gibi içi çok rahat olsun. Kimse ezilmeyecek, kimsenin özgürlüğü çalınmayacak. Çok kısa bir süre sonra Mehdiyet kendisini daha da güçlü bir şekilde hissettirmeye başlayacak. Bu ülkede başörtülü, başörtüsüz, Şii, Sunni, Alevi, dindar, dinsiz her insan özgürce ve huzur içinde yaşayacak.
Erkan Arkut

8.11.2013 (Erkan Arkut)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “İslam’da kadın dövmek yok!” diye açıklama yapsın!

Mesnevi’nin Kuran’a göre yanlışları ve Rumilik tehlikesi -1

İnsanlar 02.02.2022 saat 22:00 tarihini unutmasınlar, bir yere not alsınlar…

Mümin için dünya hayatında yaşarken iki yol var, birini seçmek gerek...

Her sene Survivor programında insanların insanlıktan çıkmasını mı seyredeceğiz?

Fatih Altaylı boş yere köhne evrim teorisini kurtarmaya çabalıyor!

Alman gazeteci Udo Ulfkotte: CIA’ye çalışan Türk gazeteciler var!

David Lloyd George: Atatürk yüzünden Türkiye’yi parçalayamadık!

Peygamberimiz Suriye’de yaşanacakları detay detay hadislerinde anlatmış!

Irak hükümetine bak, yarısı İngiliz vatandaşı!

“Vallahi mahcubum, görevimi yapamıyorum” diyen Diyanet Başkanı Mehmet Görmez’e Cevap

Rotschild, Soros ve İngiltere’nin desteklediği Hillary Clinton kaybedince olanlar oldu!

Kim seçilirse seçilsin, Amerika’nın gerçek patronu İngiliz derin devletidir!

“Mehdi gelmeyecek” diyerek düzenledikleri sempozyumda uyuyan uyuyana!

Abdülhamit’in uzun süre iktidarda kalmasının nedeni neydi?

Darbenin ardından Soros yöntemiyle cemaatlere, tarikatlara yoğun baskı yapılıyor!

Abdülhamit döneminde şarap üretimi 340 milyon litreye çıkmış!

Neden ısrarla Osmanlı’yı paramparça eden Abdülhamit’i koruyorsunuz?

Abdülhamit döneminde Osmanlı İngiliz derin devletinin hâkimiyetine girdi...

Fethullah Gülen’in sahte Mehdi olduğu nereden anlaşılıyor?

Kuran’a göre darbe suçluları idam edilmeli mi, yoksa edilmemeli mi?

Kan döken Mehdi değildir…

Türkiye’ye oyun oynamaya çalışanlar kardeşi kardeşe kırdıramayacaklar!

Ertuğrul Özkök’e cevap: “Asıl düşmanımız İşid değil, hedef şaşırtmayın!”

Atatürk havalimanı saldırısında 42 kişi şehit düşerken halk Survivor seyrediyordu!

Sarımsak heykeli dikip Avrupa Birliği’ne neden alınmıyorum diye bozulan Türkiye!

Tayyip Erdoğan Rusya’dan uçağını düşürdüğümüz için özür dilesin...

Hükümet Türkiye’yi bölmeye çalışan üst aklın kim olduğunu açıklasın...

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun utanç verici LBGTİ hareketi!

İngiliz derin devleti Müslümanlar teröristtir, hepsini yok edelim stratejisini

Ülkeleri felakete ve parçalanmaya sürükleyen başkanlık sistemi!

Dünya derin devletlerinin derdi İşid değil Müslümanlar kıyımı!

Şimdi 200 Fransız'a karşı 2 milyon Müslüman'ın canı alınacak

PKK'yı sarayda ağırlayan Fransa terör belası başına gelince neden ağlıyor

AK Parti derin sessizliğe gömülen diğer %50'yi nasıl kazanabilir?

Beşar Esad Hz. Mehdi'ye gelip af mı dileyecek?

hücrelerime kadar mutlu olmamın sırrı ne?

Önümüzdeki on yıl içinde neler olacak?

Neden Müslüm Baba'nın müzesi şehir dışına taşınmak isteniyor?

Bakalım Hz. Mehdi ile ilgili bu yeni hadise ne diyecekler?

Devletimiz Güneydoğu'da vatandaşın kendini savunma hakkını legal hale

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e Cevap

Işid Kütüb-i Sitte'ye uyuyor, neden kızıyorsunuz?

Ahmedinejad: ABD Hz. Mehdi'yi yakalamaya çalışıyor

%40 lara gerileyen oylar sonucunda Tayyip Erdoğan'a çözüm

Başkanlık sistemi dünyanın başına bela olmuş bir sistemdir!

AKP'nin oyları neden düştü? Suç Davutoğlu'nda mı?

Süreç ancak PKK'nın ve Öcalan'ın lehine işlerse devam eder

PKK Güneydoğu'da hâkimiyet sağlamışken, nasıl seçimler yapılabiliyor?

Başkanlık sistemiyle Türkiye Türklük ve İslam âleminden tamamen koparılacak!

Allah dünyayı geçim derdi yaşansın, hayatla boğuşulsun diye yaratmadı

Kayahan, acizlik, ölüm ve gerçek Sevgili'ye kavuşmak

Ordu PKK'ya karşı caydırıcı olacak roketler ve silahlar hazırlasın

1125 örgütten ortak bildiri: Ülkeyi böldürmeyiz, başkanlığı kabul etmeyiz!

Bu dünyada telaşa ve korkuya kapılmamanın tek yolu var...

Türkiye Türkiye olalı PKK'nın karşısında hiç bu kadar şahsiyetsizleşme

Gaziantep'te yapılan 'Barış, kardeşlik ve Birliğe Çağrı' konferan

Özgecan'ın katilini idam edelim de, Öcalan2ı serbest mi bırakalım

Devlet Bahçeli Türkiye'nin bölünmesine karşı daha çok kükresin!

Başkanlık sistemi, federasyon, Komünist Kürdistan ve katillerin affedilişi

Hz. Mehdi'nin müthiş bir ilmi olacak...

Başkanlık sistemi Türkiye'yi bölmenin diğer adıdır!

Kuş ve domuz gribi Hz. Mehdi'nin zuhur alameti...

Güneydoğu 2015 seçimlerine silah tehdidiyle hazırlanıyor!

CHP ve Kılıçdaroğlu bu ülkenin asla bölünmeyeceğini cesurca dile getirsin!

Her insan beyninin içindeki 1 mm. küplük alanda yaşar...

Hz. Mehdi ölümle tehdit edildikten sonra kendisine biat edilmesini kabul edecek

İngiltere kraliçesinin Buckhingam'ının bir duvarı Erdoğan'ın Aksaray&a

Bir mezhebe göre helal olan diğer mezhebe göre haram oluyor...

Derin dünya devletinin Türkiye'yi parçalama planı

Bu ülkede PKK'yı ve Öcalan'ı kim affetme cesareti gösterebilir

İslam âlemi Kuran'ı terk ettiği için bu halde...

Öcalan'ın İmralı'dan çıkarılıp başka bir hapishaneye geçirilmesi çok t

Hz. Mehdi soru sormaz, tüm sorulara cevap verir...

Türkiye'nin kaderi dünya hâkimiyetidir...

Batı dünyası Işid'e karşı kuyruğunu kıstıran PKK'ya karşı sessizliğini

Türkiye'nin Şangay ekibine girmesi korkunç bir hatadır!

Işid, Armagedon ve Mehdiyet...

Peki, PKK'ya silahın dışında ne verelim?

Bediüzzaman Mehdi değildir, 13. yüzyılın müceddidir

Hz. Hızır, Masonlar ve Tapınak Şövalyeleriyle Ortadoğu’yu dizayn ediyo

Masonların gizli sembolleri ile Mehdiyet arasındaki bağlantı ne?

Biz Amerika, Çin, Rusya gibi süper devlet değiliz!

Ölüm anında neler yaşayacağız?

Ekmeleddin İhsanoğlu neden Tayyip Erdoğan’ın karşısında kaybetti?

Hz. Yusuf ve Hz. Mehdi arasındaki benzerlikler neler-1

PKK’nın hemşerilik damarına karşı devlet İslam damarını kullanmalı

Nostradamus'un kehanetlerindeki önemli sır ne?

PKK terörüne karşı devlet acil milli seferberlik ilan etmeli...

PKK İran'da böyle şımarabilir mi?

Depremlerin artması Hz. Mehdinin çıkış alametidir

Dindar gösterilmeye çalışılan Öcalan'ın gerçek yüzü

Gülen'le, paralel devletle uğraşmayı bırakıp PKK'ya bakın!

Tuncay Özkan özür dileyecek mi?

AKP'nin Kürt açılımı ve gizliden Güneydoğu'yu bölme planları

Türkiye güçlü olmalı...

Yahudiler, Kutsal topraklar ve Mesih'in ayak sesleri

CIA uzmanı Henry Barkey Türkiye'deki seçim sonuçlarını açıklıyor!

Hepimiz gerçekten uykuda mıyız, yoksa ölünce mi uyanacağız?

Dünyadaki tüm olaylar hızla Mehdiyet denizine akar...

Fethullah Gülen cemaatinin yok olmasını isteyenler ne kazanacaklar?

Tayyip Erdoğan mı Mehdi, yoksa Fethullah Gülen mi?

Darwin'in Türk milletine bakış açısı nasıldı?

Öyle bir şehirde yaşıyorum ki ben

Küçücük bir arının bu kadar fedakâr olması evrimle açıklanabilir mi?

Ahir zaman tebliğcisi misin?

Suriye'nin çöküşü Hz. Mehdi'nin çıkış alameti mi?

Abdurrahman Dilipak'ı gizliden gizliye saran Mehdi korkusu...

Ey Müslümanlar, çekişip birbirinize düşmeyin!

Abdülkadir Molla'yı astınız da rahatladınız mı?

Fethullah Gülen sırtındaki hançerden nasıl kurtulur?

Peygamberimiz 1400 yıl önce Suriye'de yaşanacakları nasıl bildirdi?

Truman Show

Gezi Parkı, Otpor ve New York panelinin arka planı...

Şimdi de sıra Suriye'nin kimyasal silahlarına geldi...

Hakan Fidan, Tayyip Erdoğan ve ortada dönen kirli operasyon...

Kambriyen canlıları 530 milyon yıl önce aniden ortaya çıkmadı mı..

Demokratikleşme paketi Türkiye için yeni bir kapı açacak mı?

PKK'ya taviz vermek çözüm mü?

Emperyalizmin kralları 'Tayyip gitsin Gül gelsin' diyorsa...

Küresel güçler devletleri nasıl çökertiyor?

Kürt kardeşlerimiz bölünmeye karşılar!

Erdoğan'a Yanıt : Federasyon ve özerklik bölünmenin kibar isimleridir...