MİNE KIRIKKANAT BU KADAR GERİCİ VE BU KADAR CAHİL MİYDİ?

Adil OKAY

MİNE KIRIKKANAT BU KADAR GERİCİ VE BU KADAR CAHİL MİYDİ?

Mine Kırıkkanat, bir yazısında "Kürtler, 1000 yılda 1000 kitap dahi yazmamışlar", "Kürd dilinin asla özgün bir alfabesi olmamıştır"...  diye yazmış. Türk kökenli bir yazar olarak Mine Kırıkkanat beni utandırdı. "Valla billa tüm Türkler bu kadar cahil değil, tüm Türk yazarlar bu kadar izansız değil" demek de benim gibilerine kaldı.

 

Öncelikle söyleyeyim, Mine hanım, "Fransızların asla bir alfabesi olmamış" dese de aynı tepkiyi verirdim. Zira kırılan pot eşdeğerdedir. Fransızca veya Türkçe nasıl özgün - ayrı bir dilse, grameri ve alfabesi varsa, Kürtçenin de var.  Yani Kırıkkanat'ın söyledikleri epistemolojik olarak da, etimolojik olarak da yanlış. Biraz tarih bilgisi olan, siyaset biliminden biraz anlayan bir yazar bunları söylemez, yazmaz. Söylerse de ona en hafifinden "cahil" sıfatını yakıştırma hakkımız doğar.

Tabi geçmişte de para ve/veya kariyer için resmi tarihe çanak tutan, adlarının başında prof, yazar gibi unvanlar olan yalakalar da bu ve benzeri tezler ileri sürmüşlerdi. Hatta kimileri daha da ileri gitmiş, Kürt yoktur... diyecek kadar pervazsızlaşmıştı.

 

Yıllar önce elime Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın gizli bir kitabı geçmişti. Muhtemelen Mine Kırıkkanat bu tür yayınlardan beslenmiştir diye düşünüyor ve kitaptan bir bölüm paylaşıyorum:

""Dağların yüksek kısımlarında, tepelerde yaz ve kış aylarında erimeyen karlar vardır. (...)Bu karın üzerinde yürüyünce, ayağını bastığın yer içeriye çöker ve "kırt-kürt" diye ses çıkarır. İşte bu sese izafeten sıkışmış kara – yatkın kara Kürt veya Kürtün denmektedir. (...) Kürtçe konuşma lisanı 7000-7500 kelime toplamından ibarettir. Bunun 4000 kelimesi Orta Asya'dan getirilen öz Türkçe kelimelerdir. 3000 kelimesi Arapça ve Farsça, 300 kelime İbranice, 100 kelimesi Ermenice ve diğer mahalli lehçelerdir. " (Türkiye'de Yıkıcı ve Bölücü Akımlar. Yayın 1. Hizmete Özel. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ankara Basımevi.1982.)

 

Yukarıda okuduğunuz satırlar bir şaka, geri zekâlı bir adamın uydurması değil, KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI'nın 1982 yılında yayınladığı, "Türkiye'de Yıkıcı ve Bölücü Akımlar" adlı kitabın 43. Sayfasından yaptığım bir alıntıdır. Kitabın girişinde "Hizmete özel -askeri personele aittir- ve aksi davranış gösterenler hakkında kanuni kovuşturma açılacaktır." yazmakta. Eh ben askeri personel olmadığım için bu ibretlik - tarihi belgeyi paylaşmayı görev bildim.

 

Bir süre önce Bülent Arınç da bu kitaptaki tezlere ve Mine hanıma paralel sözler etmişti. O dönem Erdoğan'ın sağ kolu olan Arınç'ın "Kürtçenin bir eğitim - bilim dili olmadığını, olamayacağını" buyurması üzerine, AKP kurmaylarının tek kaynağının bu kitap olduğuna hükmetmiştim. Dikkat ediniz bu gün, 1980'lerde olduğu gibi kimse Kürtçe diye bir dil yoktur diyemiyor, zira artık mızrak çuvala sığmıyor, Kürtler de susturulamıyor. Ne diyor Arınç, "Kürtçe, bir eğitim –bilim -ilim dili olamaz" diye buyuruyor. Ee Mine hanım da bunu daha kibarca yapıyor. Bunların alayı 12 Eylül faşist cuntasının 'kutsal kitabını', özellikle yazının başında alıntı yaptığım bölümü dolaylı olarak referans gösteriyor. Ama artık Mahmut Esad Bozkurt döneminde yaşamıyoruz. Dil bilimcileri gerçekleri yazıyor. Bu gerçekler de artık daha kolay olan iletişim sayesinde bize kadar ulaşıyor. Ve tabi Kürtler de yasaklardan dolayı geri bıraktırılan Kürtçenin geliştirilmesi için harıl harıl çalışıyorlar. Kürtçeyi gözümüze gözümüze sokuyorlar. İyi de yapıyorlar.

 

Söylemeden geçemeyeceğim, evrensel değerleri, laikliği, insan haklarını savunduğunu iddia eden Mine hanım neden W, Q, X harflerini kullandılar diye hapse atılan, yargılanan Kürt yazarlarını, aydınlarını savunmadı, neden Kürtçe konuştukları için linç edilen işçiler hakkında yazmadı – yazmıyor merak ediyorum. Tabi konuyu da dağıtmak istemiyorum.  Bu da ayrı bir yazı konusu olsun.

 

Buraya kadar yazdıklarımı Aso  Zagrosi'den bir alıntıyla besleyeyim sonra devam edeyim:

 

"25 mart günü Radikal gazetesinin yazarlarından Mine G. Kırıkkanat, "içte hain, dışta kahraman" adlı   bir makalenin ilk bölümünü yayınladı... Mine G. Kırıkkanat makalesinde (...) önce Kürdlerin X,Q,W harflerine ilişkin ısrarlarından hareketle Kürdlere, Kürd tarihine, Kürd kültürüne karşı tam bir cehalet örneğini ortaya seriyor...

 

Mine Kırıkkanat, söz konusu harflerle ilgili tartışmalar olduğu zaman diyor: "içimden acı acı gülerek sormak geldi kendilerine: 'Be kardeşim, senin alfaben mi vardı? Kürd dilinin özgün alfabesi vardı da, kullanman mı yasaklıydı? Be güzel kardeşim, senin soydaşlarının kaçta kaçı iks, ku ve dabıl yu okurda X,Q,W yazar?" Mine Xatun, yazısının devamında ise "Kürd dilinin asla özgün bir alfabesi olmamıştı" diyor.

 

Birincisi; "Kürdlerin asla özgün bir alfabesi olmadı" söylemi kuyruklu bir yalandır....

Kısmen Kürdlerle teması olan   her hangi biri, Kürdlerin eski dinleri olan Êzidîliğin kutsal kitapları "Mestefa Reş" ve "Cilwe"nin   Kürdçe ve özgül bir alfabe ile yazıldığını bilir... Bu eserlerin 11 ve 12 yüzyılda   Şêx Adî veya Şêx Hesen tarafından yazıldıkları bilinmektedir..   Siz, Paris'te kalıyorsunuz ve fransızca biliyorsunuz. Roger Lesco'nun"Enquête ser les Yezidis", Beyrout 1938, sayfa 32-44 bakınız.... (...) Kürd yazarlar, 16,17,18,19'uncu yüzyılda Mecnun ile Leyla'yi onlarca defa Kürdçe yazdılar...19. yüzılda   Kürdçe şiir ve tarih eserlerini veren Mesturexan   Ortadaoğuda kadın olarak bir ilki gerçekleştirmiştir...

 

Kürd tarihçi, etnolog   M.M. Beyazidi'yi onlarca Kürdçe eseri, 1860'da Türklerin hışmından kurtarmak için, Rusya'nın Erzurum Konsulosu Alexander Jaba'ya teslim ediyor...

Beyazidi, Şerefname'yi farsça'dan Kürdçeye aktarıyor ve Kürdçe haline Jaba'ya veriyor...

Mine Xatun 1600'lerde   Elî Termuxî "Kürdçe izahlı Arapça grameri" yazıyor.. Bu kıtabıda yine Beyazidi kurtarmıştı...

 

(...) Mine Xatun; Nazım'ın "ışıklar ve devrimler" şehri dediği,   24 saat   uykuya dalmayan   Paris'te   Çetin Altan abimle birlik olduğunuz dönem, her halde o sizi "İrani" ya da sofistlerin diyarına   götürmüştür.   Hafizî Şîrazî, Camî ve belki de biraz geç saatlerde ve biraz serxweş (pardan sarhoş) Omer Xeyam'dan (pardon, Heyam ) Mevlana'dan Yunus Emre'den dörtlükler okumuştur.

(...) Suriye Kürdleri, hiç bir zaman Arapça alfabeyi kullanmadılar.. 1930'lardan beri Suriye Kürdleri latin alfabesiyle yazıyorlar... Latin alfabesini ise o alanda yerleştirenler, geçen yüzyılın ilk yarısında Türklerin terörinden kaçıp, Suriye'ye yerleşen Kürdçe ve latince "Hawar" ve "Ronahî" dergilerini çıkaran Botan Kürd prensleri Mîr Celadet ve Mir Kamuran Bedirxan oldu...

 

Rusya Kürdleri, 1930'da latin harfleriyle haftalık "Reya Taze" gazetesini çıkardılar.."

( ASO ZAGROSİ, AX MİNE... MİNE XATUN TÜRK IRKÇILIĞI KANA(A)TINI KIRMIŞ!, http://zagrosname.com, 9 Mayıs 2016)

 

Alıntı uzun oldu. Ama gerekliydi. Doğruluğunu teyit edip paylaştığımı da söyleyebileceğim bu yazının bütününü okumanızı öneriyorum.

 

Sonsöz mü? Üzülüyorum tabi. Entelektüel olarak bilinen bir yazarın bu açmazına. Hiç mi diyorum bir dönem birlikte yaşadığını söylediği Çetin Altan'dan feyiz almamış. Dil bilimi okumamış. Bu kadar mı gerici ve cahil olunur. Nasıl olur da, -söz konusu Kürtler olunca- Bülent Arınç'la, MHP ile 12 Eylül'ün eli kanlı generalleriyle aynı safta buluşulur...

 

09.05.2016

okayadil@hotmail.com

10.05.2016 (Adil OKAY)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

DÜNYA YANIYOR… PEKİ KİM NASIL SÖNDÜRECEK !?

Mersin gümüşkum tabiat parkında ölüm makinesi

30-yildir-cocuklarini-arayan-mektup-arkadasim-mehmet-gok-tarsus-hapishanesinde-hayatini-kaybetti

SİYASİ İKTİDARLA SERMAYE SINIFI SANATA DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR

Sanat cesaret ister...

“ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*

"TUTSAKLARIN DÜŞLERINI GÖRÜNÜR KILMAK... "

İçeriden Dışarıya Fotoğraf TUTSAKLARIN DÜŞLERİNİ GÖRÜNÜR KILMAK

Hapishanede yasaklanan romanım hakkında

Hapishaneden gelen kitap tanıtımı

Bir bebeğin tutsak babasını anlattığı yazı: BABAMA KAVUŞMANIN DİĞER ADI PERŞEMBE

Evrim Konak yazdı : Gebze Kadın hapishanesinde İşkenceye uğruyoruz!

Yazar Adil Okay'ın yasal kitabı Gaziantep Hapishanesinde yasaklandı

AÇLIK GREVLERİ VE NE YAPMALI

Politikada "Kiç", Ekranlarda "Kiç", Aşk'ta "Kiç"*

DEVLET AKLI KÖTÜLÜK ÜRETİYOR*

hapishaneden gelen bu feryada kulak veriniz

YENİ AÇILACAK CEZAEVLERİ VE MAHPUSLARA DAYATILAN MODERN KÖLELİK*

"SINIRLAR, TOPRAĞIN YARA İZLERİDİR".

John Berger'i uğurlarken

YAZIK ÇOK YAZIK

"NE ALLAH NE HUKUK KORKUSU VAR. BİZE KALAN DİRENMEK ELBETTE. "

Eylül’e Çirkinleme…

VEDAT TÜRKALİ'NİN EVİNDE GEÇİRDİĞİM 3 GÜN ve "SEVDALINIZ KOMÜNİSTTİ"

ASLI ERDOĞAN, İNAN KIZILKAYA VE ZANA KAYA İLK DEĞİLLERDİ...

NE MİNARE GÖLGESİ NE POSTAL SESİ... AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE...

WERNİCKE KORSAKOFFLULAR'LA GEÇİRDİĞİM BİR HAFTA...

SOYKIRIMIN TANINMASI VE ÖZÜR MESELESİNDE DOĞRU TAVIR NEDİR

İNKÂR YA DA KÖTÜLÜĞÜN ABADI

LAİKLİK... AKP'NİN AMACI NE Kİ... NE YAPMALI..

'KELAM' ve 'SUSKUNLUK' HAKKINDA DEĞİNİLER*

Müebbetlik Tutsak Zeynep Avcı'dan mektup var

Ganime Gülmez'in yeni kitabım ' hapishanelere esinti yollayalım' için yazdığı makale

HAPİSHANELERE ESİNTİ YOLLAMAK

T.C. KİMLİĞİ İŞKENCE TECAVÜZ VE ONUR!..

KUŞLAR BİLE TEDİRGİNKEN

HAPİSHANELERDE BASKILAR NEDEN ARTIYOR

ANKARA KANA BOYANDI DEVLET KAYBOLDU

DEFNE NEDEN İNTİHAR ETTİ? ( 8 MART İÇİN)

DUVARIN İKİ YANINDA FOTOĞRAFLA EDEBİYATIN BULUŞMASI

CUMHURBAŞKANI BENİ - BİZİ HEDEF GÖSTERMİŞ

Hapishanelere Esinti Yollayalım

SİBEL ÖZBUDUN'A SELAM

MİCHEL TOURNİER VE TAHSİN YÜCEL'İ KAYBETTİK

BU GÜN KARNE GÜNÜYMÜŞ

DİHA'nın benimle yaptığı söyleşi

AÇLIK GREVİNE KATILIYORUM...

BEN DE HASTA TUTSAKTIM BİR ZAMANLAR

batıdan neden ses çıkmıyor diye sormayın artık

2015'İN SON YAZISI GANİME GÜLMEZ'DEN.

TKPML, MLKP ve DHKP-C davalarından toplam 10 kadın tutsak- mektup

15. YILINDA BAŞKA BİR 19 ARALIK'TA!

RAHMET DİLEKLERİM TÜKENDİ HASAN PULUR'A KALMADI

BU ÜLKEDE YÜZLERCE GAZETECİ ZİNDANLARA TIKILDI

EDEBİYATIN DİRENİŞİ Mİ... DİRENİŞ EDEBİYATI MI...

CİZRE'DEN SONRA ŞİMDİ DE SİLVAN'DA KATLİAM

SANATÇI TARİHE NASIL NOT DÜŞER VE 'SOL' SOSUNA BANMIŞ ELEŞTİRİLER

KİME NEDEN OY VERECEĞİM

SURUÇ'TAN AĞRIMIŞKEN ŞİMDİ DE ANKARA

SENNUR ABLA'YI (SEZER) KAYBETTİK

SAVAŞ BARIŞ ve SANAT *

BABAMIN DAKTİLOSU*

İSRAİL TÜRKİYE - GAZZE - CİZRE VE ÖLÜ BEDENLERİ BUZDOLABINDA SAKLANAN ÇOCUKLAR

EKİN VAN İÇİN YAZDIKLARIMA TEPKİLER VE TEHDİTLER HAKKINDA...

HAPİSHANELERE ESİNTİ YOLLAYALIM!

ÖLÜ BEDENİMİZİ ÇIRILÇIPLAK SOKAĞA ATANLAR

YAZ SICAKLARI VE OKUMAK

EREN KESKİN'E ÖDÜL

siz siz olun MHP'liler değişti demeyin.

ÇEVREMİZDEKİ YARATIKLAR!

BEN BİR AĞAÇ'TIM'... *

HASTA TUTSAKLAR REHİN OBJESİ DEĞİLDİR!

HASTA TUTSAK AYNUR'UN YEŞİL YAPRAĞI *

DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ için 18 YILLIK MÜLTECİDEN BİRKAÇ SÖZ

DAĞ KOKUSU' VEYA 'KALBİNİ ARAYAN KAVMİN ÖYKÜLERİ'

BİR YAZARDAN CUMHURBAŞBAKANA AÇIK MEKTUP

MAHPUS HAKLARI EL KİTABI'NA DİPNOT

ÜMRAN DÜŞÜNSEL'İN ' KIRIK PATİKA'LARI *

HDP'YE SALDIRILAR HAKKINDA

FATMA TOKMAK ÖLÜYOR... DUYUYOR MUSUNUZ...

UTANGAÇ KAPİTALİZM SAVUNUCULARI !

BU GÜN 700 MÜLTECİ BOĞULDU... DONDU.. ÖLDÜ...

1915: SOYKIRIM MI, BÜYÜK FELAKET Mİ, KATLİAM MI?

İMZA GÜNLERİ, YAYINEVLERİ VE SANATÇIYA SAYGI HAKKINDA

ÖMER LEVENTOĞLU VE 'DAĞ MEDENİYETİ' YA DA 'ANTİ- TAHAKKÜM'

SEKS İŞÇİLİĞİ Mİ SEKS KÖLELİĞİ Mİ YOKSA HEPSİ Mİ?

ADI ÖZGECAN'DI...

YENİ YIL MESAJIM...2015 Dileklerim

ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN = NEOLİBERALİZM

FİKRET BAŞKAYA 'KADAVRA AKADEMİSYENLER'E KARŞI

FETHULLAH GÜLEN'E SALDIRI MI... ÇETELER SAVAŞI MI?

' ELLER VE YÜZLER '

BİRGÜN, CUMHURİYET, EVRENSEL VE ÖZGÜR GÜNDEM YASAKLANDI MI?

Müebbet hapse mahkum kadın :Resmiye Vatansever

VALİZİNİ KARISINA HAZIRLATAN ERKEK ' FAŞİST ' SAYILIR MI ?!

' ÖLÜM VARDİYASI' VE 'KARAELMAS PUSUDA'

40 ŞAİRE SORDUM 40 KAPININ TILSIMINI

ADİL OKAY'IN "KAPILAR" FOTOĞRAF SERGİSİ "40 ŞAİR 40 FOTOĞRAF