BİZ MASUMUZ

Gölge Adam

BİZ MASUMUZ

Ancak kaçma ve delil karartma ihtimalinden daha yüksek bir ihtimal var. O da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Burhan Kuzu’ya yumurta atan ilk öğrenciler olmamız

Mayıs 1968’de Ulrike Meinhoff “konkret” dergisindeki yazısına şöyle başlıyor. “Şunun veya bunun bana uymadığını söylersem protesto etmiş olurum. Direniş ise protesto ettiğim şeylerin olmasına meydan vermemek demektir!”

Bu ifadenin ışığında İslamcı-gerici-neoliberal diktatörlüğe doğru yol alırken memleket, protesto ve direniş kavramlarını masaya yatırmakta fayda var. Zira 1968’de birbirinden net bir biçimde ayrılan bu iki kavram günümüz Türkiye’sinde birbirine oldukça yaklaşmış görünüyor. Model olarak 31 Mayıs tarihinde Hopa ve ardından tüm Türkiye’de yapılan yürüyüşleri alabiliriz diye düşünüyorum.

Hopa’ya Tayyip Erdoğan’ın gelişini “protesto” etmek için bir araya gelen yaklaşık 1000 kişiye polisin saldırması sonucu 58 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti. Kritik soru olayın ardından gelişen öfkenin bir protesto mu yoksa direniş mi olduğudur.

Ardından Ankara’da toplanan yaklaşık 1500 kişi AKP İl Binası’na doğru yürüyüşe geçti. Sol göğüslerinde Metin Lokumcu’nun fotoğrafları, ellerinde dövizler ve ağızlarında sloganlarıyla bu durumun kendilerine uymadığını haykırıyorlardı. Bu açıdan durum bir “protesto”dur. Ancak karşısında olanı öldürmekten erinmeyen bir mekanizmaya artık insanların sokakta ölmemesi adına direnmek daha mantıklı değil mi?

İşte bu sorguya Ankara muhalefeti derinlemesine bir cevap verdi 31 Mayıs günü. Sakarya Caddesi’nde toplanan 1500 kişinin tılsımı, protestoyu direnişe çevirirkenki ustalıkları oldu. 1500 kişi sokakta kendisini “direnerek” ifade etti. Aslında toplumsal muhalefetin o an tek seçeneği olan şeyi layığıyla yapmaktan başka bir şey değildi yapılan.

Kendini ifade etmek için çok elverişli bir yer değil sokak. Ancak elinizde televizyon kanalları yoksa, yüksek tirajlı dergileriniz ve gazeteleriniz yoksa, veya medya patronlarını avucunuzun içinde tutamıyorsanız, dahası yazın basenleri eritmek için girilen diyetler, polis tarafından öldürülen bir öğretmenden daha fazla para (!) kazandırdığından daha önemli yer işgal ediyorsa gazetelerde ve televizyon kanallarında, sokak hiç olmadığı kadar demokratiktir!

Özgürlük “hangi kolunu kırayım” sorusuna cevap verebilme hakkıysa eğer, sokak hiç olmadığı kadar demokratiktir!

Kaldı ki sokak günümüz Türkiye’sinde ezilenlerin kendisini ifade etmek için kullanabildiği tek araçtır. Bu yüzden direniş ve protestonun birbirinin içine geçen bir hal alması doğrusunu söylemek gerekirse toplumsal muhalefetin tercihi değil, tek seçeneğidir! Tabii diğer seçenekleri yok eden unsurun kendisi neoliberal-gerici diktatörlüğün kurucu ve vurucu gücü olan AKP’dir.

Yoksa yalnızca “Metin Lokumcu’nun polis tarafından öldürülmesini kınıyoruz” demenin trajikomik olduğu aşikardır. İşte bu noktada sokak sadece bir kamuoyu yaratma yolu değil, aynı zamanda bir direniş alanı olarak kendisini yeniden üretmektedir. Aksi takdirde bir kadının, polis panzerinin üzerine çıkıp, plastik ince bir flama sopasıyla çelik yelekler giymiş kasklı, kalkanlı ve kas yığını erkeklere vurmasının açıklamasını yapamayız. Halbuki açıklama gayet kolay ve net: “Kadın kendisini direnerek ifade ediyor!” Bu bir lüks değil ya da bir tercih değil, tek yol ve tek seçenek olarak kendini dayatıyor.

Bu yüzden artık Türkiye’de her protesto bir direniş, her direniş de bir protestodur. Protestonun demokratik bir hak olduğu düşünülürse, polis panzerinin üzerine çıkmak oldukça demokratik bir haktır.

Fakat polis panzerinin üzerine çıkan kadın, polisin demir barikatına tekme atan öğrenci ya da plastik flama sopalarıyla polis kalkanlarına vuran öğretmenin kaba ve anti-demokratik olduğunu düşünüyorsanız AKP’nin savaş gücü olarak halkın üzerine saldığı çevik kuvvet birimlerinin terörünü ya görmezden geleceksiniz ya da devletin resmi kolluk gücünün tamamen gayrimeşru olduğunu düşüneceksiniz. Ve muhtemelen “bu tarz protestolar demokratik mi” sorusunu sormak ve sağlıklı cevap bulmak isteyeceksiniz. Bu tarz protestolar oldukça demokratiktir ancak nedenleriyle irdelenmezse sağlıklı cevap bulmak imkansızdır. Liberallerin anlamadığı nokta burası.

Günümüz Türkiye’sinde sorulması gereken soru, polisin toplumsal olaylar olarak adlandırdığı yürüyüşlere, protestolara müdahale etmek için oluşturulan çevik kuvvetin nasıl bir eğitimden geçirildiği, hangi fikirlerle eğitildikleri, nasıl bu kadar güvenceli oldukları ve sayılarının neden bu kadar hızlı arttığıdır. Dahası bu güç bir savaş makinesine dönüşmüş, kimyasal gazları, tankları, tüfekleri, kaskları ve kalkanlarıyla iktidarın emrinde ve güvencesinde adeta Romalı lejyonları anımsatmaktadır. Askeri vesayet tartışmaları şöyle dursun, bugün şehirlerde 180 bin kişilik bir ordu politik olarak bir mevziinin bekçiliğini yapmaktadır. TSK’dan farkı mavinin tonlarında üniformaları olmasıdır ve yetkileri her geçen gün artmaktadır.

Tüm bu sorular bilimsel metotlarla sorulup araştırılmalı ve ardından “bu protestolar demokratik mi” sorusunun karşısına “polis müdahalesi demokratik mi?” sorusu konmalıdır. Ve mutlaka akla gelen ilk soru haline gelmelidir.

Aksi taktirde “yumurta atmak şiddet mi” diye iki ay boyunca kelli felli tartışan liberal demokratlar, yumurtanın kabuğunun göze gelmesi ihtimaliyle yanılmaya ve kandırılmaya devam edecekler. “Yetmez ama evet” mottosu gibi AKP’nin emrindeki çevik kuvvet şiddetinin Türkiye’nin aydınları tarafından görülmeyip de, bu gücün gayrimeşru haline meşru direnç gösteren toplumsal muhalefetin hareket tarzını eleştirmek mizah konusu olmaya açıktır.

Özetleyecek olursak; demokratik kitle örgütlerinin, yandaş olmayan sendikaların, yandaş olmayan aydınların, öğrencilerin, işçilerin, yani toplumun ezilenlerinin kendisini ifade alanı yoktur. Bu sebeple bu kesimler kendilerini ancak sokakta ifade edebilmektedirler. Sokakta ise onları susturmak için çevik kuvvet hazır bekletilmektedir. Söylediklerimde mübalağa yoktur. Başka türlü AKP’nin Taksim inadını nasıl anlayabiliriz 1 Mayıs’lar için. Bir meydanın 2009 yılında yasak olmasının bilimsel açıklamaları, 2010 yılında suya mı düştü, yoksa AKP iktidarı psikopat bir tiranlık mı? Ya da kendi neoliberal gerici iktidarını gün be gün geliştirmek için kendisine itaat etmeyen her unsuru ezmeye kararlı bir kurucu yeni düzen partisi mi? Diğer yandan daha “İmamın Ordusu” adlı kitabı basılmadan toplatılan ve kendisi cezaevine gönderilen Ahmet Şık’ın açıklaması nedir?

Protestolar, yani şunun veya bunun bana uymadığını söylemek daha önce görülmemiş gelişkinlikteki baskı aygıtlarıyla susturuluyorsa toplumsal muhalefetin bu duruma direnmesi haktır. Ayrıca kritik biçimde elindeki tek seçenektir ve oldukça da demokratiktir.

31 Mayıs’ta Ankara’da 1500 kişi direnme hakkına sahip çıktı. Yumuşatmak için demiyorum. Zira yaptıkları tanklara taş atmak demirden kalkanlara plastik sopalarla vurmaktı. Yani kadın polisleri taciz etmediler örneğin ya da 50 polisi bir otobüse doldurup, ellerini arkadan kelepçelerle bağlayıp 4 saat boyunca dayak atmadılar. Orada bulunan biri olarak tüm samimiyetimle söylüyorum, öyle yerinde ve politik bir müdahaleydi ki polis biber gazı ve coplarla saldırdığında “kadını aşağılıyor” diye küfür bile etmediler. Öyle ki gözaltına alınanlar kadın polislerin onca işkencesine rağmen “bu polis kız mı kadın mı belli değil” diye bir soruyu aklına dahi getirmedi. İlgilendikleri bu değildi ve olamazdı da.

İşte bu yüzden toplumsal muhalefetin “meşru militanlığı”na iftira atmak zorunda hissettiler kendilerini. Olayın hukuki açıdan bir maç sonrası çıkan olaylardan farklı olmamasına rağmen Özel Yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (eski DGM) terör örgütü üyeliğiyle yargılanmak trajikti ve isnat edilen bu suçtan (özel yetkili mahkeme diye kelime oyunu yapmaya gerek yok sanırım) DGM’de beraat etmek komikti. Çünkü terör örgütünün ismi dahi belli değildi.

Ancak isnat edilen diğer suç olan “kamu malına zarar vermek”ten tutuklu yargılanıyoruz. Özel yetkili hakimin tutuklama gerekçesi kaçma ve delil karartma ihtimalimizin olması. Olayın “trajikomik” kısmı burası. Zira 22 yaşında hiçbir üniversite öğrencisi, hele ki sınav haftasının ortasındaysa isnat edilen böylesi basit bir suç yüzünden yurtdışına kaçmaz (bu suç para cezasına çevrilebilmektedir). Tutuklanmamıza gerekçe gösterilen ikinci husus ise delil karartma ihtimalim. Hâlbuki hâkimin önündeki tüm deliller onlarca kameranın dakika dakika çektiği ve yayımlanmış görüntüler.

Ancak kaçma ve delil karartma ihtimalinden daha yüksek bir ihtimal var. O da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Burhan Kuzu’ya yumurta atan ilk öğrenciler olmamız. Zira bizzat Burhan Kuzu ve Tayyip Erdoğan gibi muktedirler tarafından tehdit edildiyseniz ve yalnızca üniversite öğrencisiyseniz ve aynı zamanda Türkiye’de yaşıyorsanız önünüzde cezaevinden başka çok seçenek kalmıyor. Tutuklamanın seçim sürecinde olması ise bir başka soru işareti.

Parçaları birleştirince mahkeme kararının politik olduğu su götürmez bir gerçek. Zira bu suçtan DGM’de yargılanıp tutuklanan ilk tutsaklarız.

Mahkeme kararları politik olunca bizim gibi tutsakların “biz masumuz” demesiyle, “biz de AKP’liyiz” demesi arasında pek fark yok. Kaldı ki insanların cezaevine konması için hukuki olarak suç işlenmesine gerek de yok. Bu yüzden “biz masumuz” mottosunun altını doldurarak açıklamak gerekiyor bu günlerde… Şöyle ki;

Biz masumuz ama derelerini sattırmayanlar kadar…
Biz masumuz ama kentsel dönüşüm mağdurları kadar…
Biz masumuz ama ataması yapılmayan öğretmenler kadar…
Biz masumuz ama parasız eğitim istiyoruz diyen üniversiteli, şifresiz eğitim istiyoruz diyen liseli kadar…
Biz Yunanistan’da Alexis’in kardeşleri kadar masumuz…
Tunus’ta kendini yakan üniversiteli kadar masumuz…
Tiananmen meydanındaki Tankman kadar, Meksika’daki Marcos kadar, Bolivya’daki Che kadar, Silivri’deki Ahmet Şık ve Nedim Şener kadar masumuz…
Biz Filistinli çocuklar kadar masumuz…

Biz Türkiye’deki Öğrenci Kolektifleri kadar masumuz…
Ama müebbet yatsam da “eşkıya Hopa’ya inmiş” diyen, “kız mıdır, kadın mıdır belli değil” diyen Başbakan kadar, Metin Lokumcu’nun faili olan polis kadar suçlu olabileceğimi düşünemem.

Bedri Rahmi’nin deyişiyle “otobüsü kaçırmış bir milletin evladıyız” ve bu yüzden sokaklardayız.
Hepsi bu kadar…

* Ozan Gündoğdu
A.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesi
Sincan L1 Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
C 15 Koğuşu
 
 
 
 

17.06.2011 (Gölge Adam)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

FİDAN VE İSTİFA... KAPTAN Yazdı

YAŞASIN CUMHURİYET/ ARZU KÖK yazdı

Dinle Kalkınmış, Devrimle Geri Kalmış Ülke Gösteremezsiniz!

Sürdürülebilir Mali Politikalarla Sürdürülemeyen Emeklilik Mahinur Şahbaz

SONRA YAPILACAK TEK ŞEY VAR

Babam/...Arzu Kök

Tahir Canan'dan Yediği yemeğin parası isteniyor...

23 Nisan / ARZU KÖK

ÇÖLDE OLUŞTURULAN VAHALAR / ARZU KÖK

TARİHE DÜŞEN KARA BİR LEKE...PROF.DR.LEVENT SEÇER

SAVAŞA VE SAVAŞLARA HAYIR/ Şenol Eker

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.../ Arzu Kök

TGB ve Sorumluluk...

TGB'liler Sizler Hainsiniz...

Fıkra Selah Hoca'dan Yorum Benden...

Bizim Varak Size Küçük Gelmiş Olabilir Mi?

Gaziantepspor ve İbrahim Kızıl ve de Ata Aksu..

Prensip Sahibi Yaşar Ağyüz !

98 Trilyonluk ihale...

Sizin hiçbir suçunuz yok küçük hanımlar/SUHAM ELMAS- BAHREYN

24 OCAK EKONOMİK KARARLARI -2 / Erkan Türüdü

24 OCAK EKONOMİK KARARLARI-1 / Erkan Türüdü

24 OCAK KARARLARI /Hasan Mahmut Devrez

İSHAK KONYA'YA..

Cehaletin Sesi Aklı Susturuyor.../ Arzu KÖK

Son pişmanlık!

İşte Yılın Fıkrası..

BU UNUTULUR MU ? (Ama malesef unuttuk...)

ERKEK EGEMEN POLİTİKALAR VE TECAVÜZ.../ Arzu KÖK

YAŞASIN CUMHURİYET / Arzu KÖK

ÇARESİZLİĞİN RESMİ YAPILABİLİR Mİ?.../ ARZU KÖK

Issız ada Lütfen okuyun.!!!!!!!!!!!!!!!‏

Kim kaleme aldıysa eline yüreğine sağlık...‏

EKİM AYINDA İDAM EDİLEN YOLDAŞLARIMIZA,

ŞİVEYDİZ/.. Ahmet AYAZ Yazdı..

BATAN GEMİ VE BİREYLER /Arzu Kök

12 EYLÜL DARBE SÜRECİNİ KISACA HATIRLASAK…/Fatih Aydın

bugün oniki eylül...‏/selah özakın

YOK EDİLMİŞ ZENGİNLİKLERİMİZ…/Fatih Aydın

"İKONCAN" lar'dan KUAFÖR' lük Stil'leri / Ali YATKIN

M. Ali DIYARBAKIRLIOGLU..Ressam... Arkadaşlarım

Kayserilinin Biri/ Ali Kıroğlu

ÇOK ÖNEMLİ OKUYUN-OKUYUN-BİR DAHA OKUYUN.......

KANDİL TOPRAKLAMA MI?

SOMALİ ÇIKARTMASI, PARDON SHOW’U../Fatih Aydın

MİHRİ Belli

FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR! /Levent Turhan

MEMLEKET’DEKİ OYUN HAVALARI -AŞIRI SICAKLARDA DOST MECLİSLERİ/ ALİ YAT

SOPALI TÜRKLER KİMİN KAHRAMANI ?

DÜNYEVİLEŞ ME

Fatih Aydın / DEMOKRATİKLEŞİYOR MUYUZ?

Acil Haber

Bu Yazı Canınızı Sıkabilir

GAZİANTEP TÜRKİYENİN 6 NCI BÜYÜK ŞEHRİ DENİLİYOR,/‏Mustafa Kurtbey

Mısır Devrimi Devam Ediyor / Ergin Yıldızoğlu

Antep Erkekleri Ne İstiyor Biliyor musunuz?

BATAKLIĞIN ADI SPOR OLURSA…/ Fatih Aydın

ESNAF lardan - ARŞİV ler / Ali YATKIN

yüzde ellinin sırrı?

Siyasi mizah gazetesi: Marko Paşa - Diyar Saraçoğlu

CAN ATAKLININ YAZISI.. DORT GÜN İÇİNDE SADECE 11 KİŞİYE YOLLAYIN‏

BİLGİSAYAR TERİMLERİNİN OSMANLICA MEALLERİ...‏

İcradan yazı gelirse ne yapılmalı‏

Balıklar ve İnsanlar

Bugün Yazı Yok

SEÇİM-LER VE SONRA-LAR / Ali Yatkın

Aday Ama Hücrede/ Orhan Bursalı. Cumhuriyet Gazetesi

Hoca Kendini Helak Edecek

ELDEN ÖDEME!

Halit Çelenk’e

Yılın Fıkrası

Hangi Hastayı Ameliyat Etmek Daha Kolay ?

“TORBA” landık “ÇUVALLADIK”/Ali YATKIN

Harika Bir Yazı

ÇOCUKLUĞUMUZDA...

EKONOMİK BÜYÜME KANDIRMACASI

RÜZGAR GİBİ GEÇTİ / ALİ Yatkın

68 Kuşağının Anlatılmayan Öyküsü‏

Yetenekli Çocuk !

"DİPLOMA KUAFÖRLER'İ" / Ali Yatkın

AKARYAKITTA NASIL KAZIKLANIYORUZ?/ Mustafa Kızıklı

İLK BATILILAŞMA KAHRAMANIMIZ: II. MAHMUT/ Hasan TÜLÜCEOĞLU

"Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın!"

14 Ocak Cephesi kuruluş bildirgesi - Tunus

"PARA PARA PARA"/ Ali YATKIN

İDEAL ERKEK NASIL BİRİ

"YENİ YIL" ve "TAKVİM YAPRAKLARI" / Ali YATKIN

MİLLETİN VE DEVLETİN BEKAASI İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ /Mustafa KIZIKLI

EŞEĞİNE GÜCÜ YETMEYEN SEMERİNİ DÖVERMİŞ/Mustafa KIZIKLI

Başbakan Bunları Söylemedim Diyebiliyor Mu?/Burhan ÖZBEY

ÇOK DİLLİ SENFONİ /Hasan TÜLÜCEOĞLU

Yolsuzluk iddiaları ve “suskunluk!” /BURHAN ÖZBEY

İki dil mi? İkincisi Laz’ca, Çerkez’ce, Gürcü’ce yoksa Boşnak&

Kılıçdaroğlu ve Batum bunu bize nasıl açıklayacaklar?/BURHAN ÖZBEY

YUMURTAYI HANGİ UCUNDAN ATMALI? /Hasan TÜLÜCEOĞLU

Sosyal patlamanın ayak sesleri /BURHAN ÖZBEY

" O tokat"/ Burhan Özbey

“Utanç yılları”nın acı tablosu /BURHAN ÖZBEY

Beyaz Ayı

Sömürgen ülke yönetimlerinde "dini hassasiyet avcıları!"/ Burhan Özbey

Esaret cesaretsizlikle gelir.../BURHAN ÖZBEY

"3M rüşveti"nin soruşturması ne oldu? Takipçiyiz.../ Burhan Özbey

Papazın Papaganı!..

Tam Aziz Nesinlik....Fıkra gibi ya....!

POLAT’IN SECDESİ /Hasan TÜLÜCEOĞLU

"décapiter" ne demek?‏

TÜRBANA SERBESTLİK GELİR Mİ? /Hasan TÜLÜCEOĞLU

EĞİTİMDE DEĞİŞMEYEN-Hasan TÜLÜCEOĞLU

Kuaförler- Nişantaşlılar- Ali Yatkın

EZANIN TÜRKÇE OKUNMASININ ÖYKÜSÜ

Sezen Aksu'ya Açık Mektup

82 ANAYASASININ KALICILIĞI-Hasan TÜLÜCEOĞLU

HALA EVET DEMEK İSTEYENLER İYİ OKUYUP DÜŞÜNSÜNLER

SULTAN ABDULAZİZ’İN MENDERES BENZERLİĞİ- Hasan Tülüceoğlu

CENNETLİK

Neden Hayır? Celal Topkan- Adıyaman Eski Milletvekili

Biraz da Gülelim

KUŞATILAN ÇEVREMİZ

Yandaşlar nasıl ve niçin vergi kaçırır ?

LAYIGLIG NEDİR?

AZİZ NESİN’İN DEDİĞİ DOĞRU DEĞİLSE! Hasan TÜLÜCEOĞLU

ANAYASA PAKETİ KÖŞESİZ VE DÜZ…

MUCİZE BESİNLER

Araplarda Kadını Adı!..

ASIL FAKTÖR KÜRT HALKI Hasan TÜLÜCEOĞLU

Bu Fıkrayı Yalnızca Türkler Anlar!

GEMİ’DEN EKSEN’E, İŞMAM ANAYASA MAHKEMESİNDE-Hasan TÜLÜCEOĞLU

MAĞDUR PERİNÇEK’İN HAKKINA SAHİP ÇIKMAM, MAĞRUR ERDOĞAN’I ELEŞTİRMEM

SINIF İLE ETNİSİTE: GERÇEKTEN BAĞDAŞMAZ MI?

Kanserin Ölümü( Mutlaka Okuyun)

Öyleyse Çankaya Kimin Taşeronu?

Milli Piyango !...

İnsan Olmak

İnternete Düşenler !...

O GEMİDE ASLINDA KİMLER VARDI?

AYNI TEZGAH-- AYNI EKİP--YENİ AK-TİVİSTLER:

Maillere Bakmak !

Hapı yuttun oğlum....

YENİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEDİKLERİ BU

*HAZIRCEVAP...*

Ölmeyen Deniz'den

Ali Yatkın'dan Mektup Var

Fıkra..Superrr

KADIN KAMYON ŞÖFÖRÜ OLURSA

Siz Potomyayı bilir misiniz?

Ali Yatkın'dan Mektup Var...

Hesap Ortada

''YAKIŞIR OĞLUMUZA''

Öbür Dünyada Maliye Var mı?

Zamane Tıp Fakültesi

Ali Yatkın'dan Mektup Var

*HAZIRCEVAP...*

Ali Yatkın'dan Mektup Var...

Unutmayın ..Bu yalnızca bir Fıkra

TEMEL FBI MÜLAKATINDA !

Mümkünse Okuyun

NEOLİBERAL BELEDİYECİLİK SOYGUNCULUKTUR…

DEVLET BALONLARIMI GERİ VER

Temel ile Fadime

Ali Yatkın'dan Mektup Var

Kızılderililer !

ÖĞRETMEK, SEVMEKLE BAŞLAR

RAHMET OKUMAK......

SOL ne Demek SAĞ ne Demek ?

ZEKİ KADINLARA SAYGILARIMLA……..

Banu Avar'dan Çağrı...

Ağzına sağlık Gülse Birsel...

Eğer Birgün Müdür Olursanız !

Biraz da Gülelim

Hayatın bize 45 dersi‏

Pakize Suda'ya Teşekkürler

MUTHiS BiR ZAHiDE UCAR YAZISI HEMEN OKUYUNUZ

Tüm erkeklere sevgilerimle...‏

TAYYİP ERDOĞAN’A GÜVENDİM ,O BENİM HIYARLIĞIM

TECAVÜZ

BUGÜN YAZI YOK

Önemlidir

AMERİKAN SÜT TOZU

Ali Yatkın'dan Mektup Var

Hayat kurtaran teknikler

Savaş Süzal Amerika'dan Bildiriyor

Bu yazıyı yazan "yürekli" gazeteci hanımı kutluyorum..‏

antepli pambık prenses ve yeddi gudduklar süper ya çok güldüm‏

Kürt sorunu...‏

Haceli’ye acil mektup

Tayyip'in Saati !

TANRI NE MÜHENDİSİ ?

Kalıplaşmış kafalara bunu anlatmak kolay değil.

*Dünya Rakı Günü **

İşte Biz Böyle Yaparız !

Evlilik Nedir ?

Arkadaş Önemli

ALİ YATKIN DOMUZ GRİBİ HAKKINDA YAZI‏

Güler Zere'yi öldürüyorlar

Erzurumlular liyahh..‏

1 KASIM 2009 GÜNÜ SABİT TELEFONLARI SUSTURUYORUZ.

Avusturalya ya mı gitsek ne!!!!!!!!!!

Yeni Evli Çift !

Benim HAKKIMI kim yiyorsa Haram Zıkkım olsun...

ÖNEMLİ BİLGİ... LÜTFEN OKUYUNUZ

Ve kavga böyle başladı...

Biyoloji Sınavı !

İŞBİRLİKÇİLER

Markete gittiniz.

Mafya, Küresel kapitalizm ve Devlet

Günaydınnnn‏....

ONLAR YASAKLIYOR... BİZ YÜRÜYECEĞİZ...

Ne güzel cahildik(!).

Antepli ve Sigara Yasağı !...

Bildirmece

İki Resim Arasındaki Farka Yanıt !

LÜTFEN OKUYUNUZ ..... ( Çok önemli )

MİLLETVEKILLERIMIZ KPSS'YE GIRSIN

YOK BÖYLE BİR TEMEL FIKRASI ::))))‏

KEZBAN SENDEN SONRA NE OROSPULAR TÜREDİ'Kİ!!!

KÜRESEL VAMPİR

**Bir sürpriz, ister inan ister inanma***

Ata Sözlerindeki Tezatlar

Liberalizm, Kapitalizm ve Sol

BU RAKAMLARA DİKKAT!!!!

AÇILIMIN ARKASINDA NE VAR?

Kocanın Has'ı Sarhoşken Belli Olur..

S a d a k a t..... ( ! ) :-))))

ÖNEMLİ........

“Musa’lı Faizli Forex, İsa’lı Sezar Forex’i ve İslami Fa

Vahbi Koç'tan Anlamlı Bir Nasihat

En Derin Çingeneyim…

İki resim iki seçenek ( Doğu Perinçek )

Sigara Yasağı Faşizmdir

İşkencecilerin yargılandığı bir ülke istiyoruz!

Dincileşme, reklam, ticaret... hepsi bir arada

Gericilik Ergenekon'la sıvanır mı?

OHH BEEE....NE MUTLU BİZEEE

İBRET ALINACAK BİR HİKAYE, ZOR BİR SINAV

FALCI

HİTİT DUASI

Su Nasıl İçilmeli?

ERTUĞRUL ÖZKÖK'E YANIT : "BORÇLUSUN!"

Yeni 68'li

Başbakan'a Hindistan'da Ne Verdiler?

VEEE, SAKIN ÇIĞLIK ATMAYIN !

ZEYTİNİN TERİ

İşçinin Parasıyla Sömürü Nasıl Artırılır?

BELKİ OKUDUNUZ AMA BİR DAHA OKUYUNUZ..

Yav Bırak Mustafa Abi Yaa!?

Türkiye'de İnternet siteleri paralı olur mu?

Aşk Antepfıstığı mıdır?

Pezevengin asıl anlamı !

İhanet Fuarı: Gaziantep’ten Antep’e giden yol...

Fıkralar !

KENTİN SESİ - Gaziantep Yazıları

Atatürk Döneminde Torpil Nasıl Yapılır ?

Dikkatli Okumanızı Öneriyorum

Kentin Sesi- Gaziantep Yazıları

ANTEPLİ Bir Kebapçının Reklam Broşüründen Harfi Harfine Alınmıştır

YAZIK OLDU VALİLİK MAKAMINA

Ömür Dediğin

Süperrrr...

ÖPÜCÜK HESABI

Yeter ki Emret '

Kadındır Dikkat !

*SADRAZAM*

Babası Öldü

Can Yücel Efsaneleri

Soykırım yapmadık, vatan savunduk.. özür dilemiyoruz...

erkek beyni pahalı :)

ATATÜRKÜN YAVERİNDEN BİR ANI KESİNLİKLE OKUYUN!....

ÜMRANİYE bOMBALARI

Nasıl Ölmek İstersiniz?

İş görüşmesi

DİLE BENDEN NE DİLERSEN !..

TÜRK CEHENNEMİ

İŞTE ERGENEKON SAVCISI

İmam ve Tanrı ...

Edison Cennete Gider mi? Ve Cansız Hoca

Bizim Temel Hacca Gitmiş !..

İçimizdeki Tehlike