“Namus benimdir Hakim Bey.” Adaletiniz batsın!

“Namus benimdir Hakim Bey.” Adaletiniz batsın!

“Namus benimdir Hakim Bey.” Adaletiniz batsın!

Kocası tarafından fuhuşa zorlanan ve şiddete uğrayan, kendisini korumak için 33 yaşındaki kocası Hasan Karabulut’u tabancayla vurup öldüren Çilem Doğan’ın davasında karar verildi.

“Yakın akrabayı öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan Çilem Doğan’ın iyi hali göz önünde bulundurularak 15 yıl hapisle cezalandırıldı.

Erkek egemen zihniyetin, sokaktan siyasete, evden okula ve artık nihayet yargıya bulaştığının kesin emarelerini görüyoruz. Tecavüze uğradığı ve şiddete maruz kaldığında yine suçu kadında arayan zihniyetin egemenliği giderek korkutucu bir boyut alıyor. Pakistan’da diyanetin tecavüze uğrayan kadın davasında DNA kanıtlarını reddedip, “4 erkek şahit getirilmesi gerektiği” kararına bakınca giderek geriye gittiğimizi rahatça görebiliyoruz.

Dava öncesi Adana Adliyesi’nde Çilem Doğan ile dayanışmak için toplanan kadın örgütleri bir basın açıklamasında bulundu ancak duruşma salonuna “yer yok” gerekçesiyle alınmadılar. Avukatların konuşmalarının ardından son sözlerini söyleyen Çilem Doğan; “Şu adliye koridorlarında yüzüm mor şekilde çok dolaştım koruma kararları için. Başka bir seçeneğim kalmamıştı,” dedi.

Mahkemenin açık bir şekilde meşru müdafaayı göz ardı ederek, hukuku ve adaleti yerle bir ettiği davada, Çilem Doğan’ın bir manifesto niteliğindeki savunmasını gururla paylaşıyoruz:

“Bir de ne yalan söyleyeyim, hayatta kalmış olmanın saklayamadığım bir sevinci var içimde. O ölmese ben ölecektim.

O size, beni pazarlamaya karar verdiğini söylemeyecekti, başka adamların koynuna beni sokma planlarını anlatmayacaktı, benim patlıcan fazla pişti diye, perdeler azıcık kirlendi diye, masada kırıntı kaldı diye yediğim dayakları söylemeyecekti. Kaç kere hastanelik olduğumdan bahsetmeyecekti.

Çay bahçesinde çekilmiş bir fotoğrafım var. Biraz yan gülmüşüm. Belki de o fotoğrafı gösterip namussuz karılar gibi çıkmış filan diyecekti.

Karısını başka adamlara satan o değilmiş gibi “namusumu temizledim” diyecekti.

Siz onu 3-5 yılla yargılayıp, namusu kirlendi diye mazur görüp, yandan gülüşümü tahrik sayıp bir de üzülecektiniz adama.

Oysa namus benimdir Hakim Bey, bir kağıda imza attık diye kimselere bırakmam.

Redaktif

8.06.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (9)

Yorum Yaz
Öncelikle saygıdeğer ozianna yada herkimsen sadece haberin küçücük bir bölümünü bu sayfadan okuyup daha sonrasında klavye delikanlılığı denilen şeyi yapmanı kınıyorum. Ayrıca bir kadına uygulanan şiddeti ve yapılan kötü şeyleri de o ahlak yoksunu herifi savunmanın ve gerçekten sanki çok kolay bir işmiş gibi "boşansaydın" demeninde haberin tamamını bilmemene yada cahilliğine bağlıyorum . Orada okuduysan eğer ki kadının o adliyeden hep eli boş yollandığı söyleniyor . Herneyse burada okuduğun küçük bir bölümle millete akıl vermemeni ve kınadığın olayın bir an önce başına gelmesini temenni ediyorum. Çünkü gerçekten acımasızsın ve yaşamadan anlayamazsın.
Zeynep Uzun 26 Ağu 2019 08:10:58
Hiç bir neden ölümü haklı kılarmı ...?hayır... yapılan dogrumu hayır....Bir anayı,bir kadını,bir sevgiliyi ahlaksız erkeklerin elinden kurtaramayan bir hukuk işde böyle ayaklar altında kalır....Hukuk hemimize lazım bu gün bu genç kızımıza yarın benim,senin.onun kızına olmayacağı garanti değildir...Masanın öbür tarafında eli kelepçeli siz olsaydınız ne derdiniz....?
ismaail karaköy30 Tem 2016 10:49:00
Bay hayalet, önce adam ol, yorumlarını adınla, soyadınla yaz. Sonra vaaz ver. Sen bugünün yargıcını, yüksek adaletini bağımsız mı sanıyorsun? Buli bile mugalata yapma. Bugünün tüm yargı mensupları biiad etmezlerse itlaf edileceklerinin ayırımındadırlar ve bu doğrultuda "Ben de çoluk çocuk sahibiyim" diye düşünerek yukarıdan gelen buyruklara uyum göstermektedirler. Eşin seni zoraki olarak gay'liğe itmek istese, acaba sen ne yapardın. Sakın klavye askerlerine bir daha laf çakma. Onlar olmasaydı pek çok şey karanlıkta kalacaktı ve senin gibi kara düşünceli insanlar da bundan büyük zevk duyacaktı.
Fevzi Günenç13 Tem 2016 02:08:50
Yargıya direk dışarıdan halk duyumu işe yaklaşmak çok kötü. Devletin hakimi Başkan'ı üyeleri verdiği karar doğrudur yanlış birşey olursa yargıtay aşaması da mevcut. Kararı yüce Türk adaleti versin klavye askerleri değil
Ghost1011 Haz 2016 00:09:52
Ozianna, sen hangi ulkede yasiyosun kuzum?? Bosasaydin demesi kolay, oyle psikopat adamdan bosanmasi kolay mi? Sen inanma, insallah basina gelir de kimse de sana inanmaz.
Sed10 Haz 2016 23:30:29
.
Damlaa10 Haz 2016 14:35:46
Su kadini butun Turkiye savunmakta ama herkesin gozunden kacan bikac seyden bahsetmek istiyorum. Birincisi adam oldugu icin artik konusamayacagina gore bu kadinin anlattiklari dogru mu degil mi bunu bile bilmeden sirf kadin oldugu icin savunuyoruz. Bir erkekten kurtulmanin yolu onu oldurmek degil bosamaktir. Oldurme kararini veren insan dunyanin hangi ulkesine giderse gitsin katildir. Yok efendim o kotu bi adamdi, beni dovuyodu, satiyodu, bunlar oldurmenin bahanesi olamaz, madem oyleydi bosasaydin. Ikincisi kadinin soyledikleri tamamen belki soyle diyeceki belki boyle diyecekti, henuz olmamis seylerden ibaret Paranoyakliktan baska bisey degil bu. Evet belki oyle diyecekti belki de demeyecekti bunu oldugu zaman dusunuruz, anlatilanlarin yuzde doksani henuz olmamis hayal urununden ibaret. Kadinin hicbi yerinde morluk yok, bence bakislari nefret dolu. Bir de hic kimse su ihtimali neden bi kerecik de olsun goz onunde bulundurmuyo: Yahu bu adam artik yasamiyo soramiyoruz adama, bu kadinin anlattiklari acaba dogru mu yoksa hapse girmekten pacayi siyirmak icin biraz gerceklere eklemeler yapmis olabilir mi? E ne de olsa yalan soylemek bedava
ozianna10 Haz 2016 00:26:40
Vay be..yuzune bakmaya kiyamigcan bir kadin..ne yaziym diye düşünüp durdum dakikalarca..sonunda sadece o hakimin avradina küfür etmek geldi aklima..guldum sonra gene olan bir kadina oldu diye...topragin bol olsun ERKAN YUCEL abi...302.kilometre adıyla oynadigin o tiyatro geldi aklima...40 yilda 40 sene dahada geri gitmiş iz...hadi, butun kadınlar ; toplanin ekran basina.. evlilik programlari,giyinme, evduzme,yemek programlari..bitmedi aksama iftar saati var din bezirganlari islamin kadini sevmesini anlaticak..bu masal size yazılmış oynayin durun bakalim..haa oy atmaya giderken de sakin dinci partilerden vazgeçmeyin. .daha doymadik size yapacaklarimizdan....
Garaudy 9 Haz 2016 17:24:23
turkiyede kadının hiç bir hakkı yok kadın köle gibi kullanılmaktadır namusuylada dolaşşa orosbu gözüyle bakarlar(bu kelimeyi yakıştıramasamda hem cinslerim kusura bakmasın) biz kadınlar olmazsa erkekler bir hiçtir.onun için kimse demesin adalet var kadının yanında diye namusumuzu korusakta yinede en ağır şekilde fatura kadınlara kesiliyor çilem hanımı yürekten destekliyorum böyle kanı bozuklar varken adelet yok demekki olsaydı yeterince kimse durduk yere adam oldurmez günümüzde tecavüzü bile 1 kereden bişey olmaz diyen aile bakanımız varken allah islah etsin yeterince cezalar ağır olsaydı erkeklerin götü kalkmazdı..
kardelen9 Haz 2016 11:24:57