Kadınların açıklamasına polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı

Kadınların açıklamasına polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı

GAZİANTEPLİ KADINLAR AYIN 19'UN DA İSTANBUL'DA OLACAK

 İstanbul’da 19 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Sözleşmesi mitingine çağrı yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etti, çok sayıda kadın gözaltına alındı. Gaziantepli kadınlar da ayın 19 unda İstanbul'da olacak.

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu’nun, 19 Haziran'da İstanbul'da yapılacak olan İstanbul Sözleşmesi mitingine dair yapmak istediği basın açıklamasına polis müdahale etti.  Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanıp Sakarya Meydanı’na yürümek isteyen kadınlara pandemi gerekçesiyle müdahale eden polis kitleye sık sık biber gazı sıktı. Sürüklenerek gözaltına alınan kadınların gözaltı aracında biber gazından kaynaklı nefes alamadıkları ve gözlerini açamadıkları öğrenildi.

Polisler basın mensuplarına çekim yapmamaları için müdahale ederken, kalkanlarla çekim yapılmasına izin vermedi. 

KATLEDİLEN KAMAN’IN ANNESİ: KIZIM ÖLDÜRÜLÜRKEN NEREDEYDİNİZ?

Gözaltılar sonrası Sakarya Meydanı’nın her yerini kapatan polis kadınları kalkanlar içine aldı. Kitle içerisinde bulunan geçtiğimiz günlerde Balıkesir Edremit’te katledilen Sibel Kaman’ın annesi yaşananlara tepki gösterdi. Anne, “Kızım 5 kurşunla öldürülürken neredeydiniz?” diyerek polislere isyan etti.

Çok sayıda kadının gözaltına alındığı açıklama sonrası Eğitim-Sen 2 No'lu Şube’de düzenlenen toplantıda kadınlar, gözaltıların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

16.06.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz