Gaziantep'te “Tecrit kalksın, Leyla yaşasın” Tişörtülü Yürüyüşe İzin Yok

Gaziantep'te “Tecrit kalksın, Leyla yaşasın” Tişörtülü Yürüyüşe İzin Yok

Milletvekili Toğrul açıklama yaptı

Leyla Güven için Diyarbakır’a yürümek isteyen HDP’liler, Gaziantep’de de engelleme ile karşılaştı.
 
Aralarında Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un da bulunduğu partililerin yapacakları yürüyüş öncesi kentin giriş ve merkezi noktalarına yığınak yapan polisler, yine partililerin önünde toplandığı HDP İl Örgütü binasının çevresini ablukaya aldı. Bu duruma tepki gösteren Milletvekili Mahmut Toğrul ile polis amirleri arasında tartışma yaşandı.
 
HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve bir grup partili bugün, açlık grevinde olan Leyla Güven'e destek için yürüyüş yapmak üzere Gazimuhtar Paşa Bulvarı'ndaki HDP il binasında toplandı.
 
Gaziantep Valiliği’nin dün aldığı yasak kararını gerekçe gösteren polisler, yürüyüşe geçilmesi halinde müdahale etme tehdidinde bulundu. 
 
AYIRT EDİCİ ÖNLÜKLE YÜRÜMEK YASAK!
 
Polisin müdahale  rağmen üzerine giydiği “Tecrit kalksın, Leyla yaşasın” yazılı önlükle yürümek isteyen Mahmut Toğul’un önü polislerce kesilerek, yürümesine izin verilmedi. Güvenlik Şube Müdürü, yürümesine engel olduğu Toğrul’a valilik kararında geçen ‘Ayırt edici önlükle yürüme yasağı’nı gerekçe gösterdi.
 
Bunun üzerine polis çemberi içerisinde parti binası önünde gazetecilere açıklama yapan Toğrul, yansıyan bu tablonun Türkiye’de hukukun, yasanın işlemediğinin göstergesi olduğunu ifade etti.
 
TOĞRUL: İNSAN HAYATINA ZERRE KADAR DEĞER VERMİYORLAR
 
Toğrul, "Bizim amacımız 98 gündür ülkenin kendi iç hukukuna uyması için çaba yürüten Hakkari halkının iradesi olan Leyla Güven’in sesinin duyulmasıdır. Bireye özgü yasalar olamaz ama hepiniz biliyorsunuz bugün artık bireye özgü yasalar var. İmralı'da büyük bir tecrit var. Her tutuklu ve hükümlünün birçok hakkı vardır ancak PKK Lideri Abdullah Öcalan’a 20 yıldır bu haklar tanınmıyor. 
 
Özellikle 2015’ten bu yana mutlak bir tecrit uygulanıyor. Bu tecride karşı toplamda 315 kişi açlık grevine girmiştir. Tek istekleri tecridin kaldırılmasıdır. Biz de diyoruz ki; Tecrit kalksın Leyla yaşasın. Ülkeyi yönetenler en çok insanların yaşamını önemsemelidirler. Ancak hukuku, yasayı hiçe sayan İçişleri Bakanı, insanların yaşamı için yürümek isteyenlerin yürümesi için ‘yürütürsem adam değilim’ diyor. Bunlar insan hayatına zerre kadar değer vermiyor. Bu ülkede bu binanın önüne polis gücünü yıkmak neyin nesidir. Bizim amacımız insanları yaşatmak ve kamuoyu oluşturmaktır. Ancak bugün ben milletvekili olarak dahi bunu yapamıyorum. Benim yürümem engelleniyorsa bu ülkede hukuktan bahsetmek mümkün değildir" diye konuştu.
 
 
13.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz