Gaziantep’te işverenden sendikaya üye olan işçilere tehdit iddiası

Gaziantep’te işverenden sendikaya üye olan işçilere tehdit iddiası

Gaziantep’te işverenden sendikaya üye olan işçilere tehdit iddiası

Kötü çalışma koşulları ve düşük ücretten dolayı DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’na üye olan Güler Sentetik Çuval Fabrikası’nda çalışan işçilerin sendikal örgütlenmesinin işveren tarafından tehditle engellenmesine tepki gösteren DİSK Tekstil-İş Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “İşçilerin Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış haklarını kullanmasına saygı gösterin” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Antep Bölge Temsilciliği Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Güler Sentetik Çuval Fabrikası’nda çalışan işçilerin sendikal haklarının kullanılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. İşçilerin üye olduğu DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası adına düzenlenen açıklamaya DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ve sendikaya üye olan işçiler katıldı. Açıklamaya katılan işçiler, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ yazılı döviz taşırken sık sık, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganı attı.

Açıklama öncesi polis zırhlı araçlarla fabrika çevresinde önlem aldı.

DİSK Tekstil-İş Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen fabrikada çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları ve bölgede en az ücretle çalıştırılmalarından dolayı sendikal örgütlenme haklarını kullandıklarını söyledi.

KÖTÜ KOŞULLAR, DÜŞÜK ÜCRET, AZAR, HAFTA BOYU MESAİ…

İşçilerin kötü çalışma koşulları ve düşük ücretle çalıştırılmasının yanı sıra sürekli fabrika müdüründen ve işverenden azar işittiğini aktaran Türkmen, işçilerin Pazar günü dahi 12 saat çalıştırılarak hafta boyunca mesai yaptıklarını paylaştı. İşçilere, iş kazası riskine engel olabilecek kıyafet ve ayakkabının verilmediğini de dikkat çeken Türkmen, şunları belirtti: “İşte bu ve buna benzer pek çok soruna karşı, insanca yaşanabilecek bir ücret, insanca çalışma koşulları ve insan yerine konmak için sendikamız çatısı altında örgütlenmek ve birlik olmak istediler. Güler Çuval işvereni ve fabrikadaki işveren temsilcileri hem Anayasa'ya hem de TCK'ya göre suç işlemektedir. İşçilerin sendikalı olma hakkını kullanmasına engel olmak, işçileri istifaya zorlamak, sendikalı olduğu için işçileri işten atmak yasalara göre suçtur. Geçtiğimiz hafta bir işçi arkadaşımız sendikalı olduğu için işten atılmıştır.”

FABRİKAYA ÇAĞRI: SENDİKAL ÖRGÜTLENMEYE SAYGI DUYUN!

Lastik-İş Sendikası’nın işveren ve yönetim hakkında suç duyurusunda bulunduğunu da sözlerine ekleyen Türkmen, “İşçilerin sendikalaşma özgürlüğüne engel olmak suretiyle işlenen bu suçlara meşru ve demokratik mücadelemizi de sonuna kadar sürdüreceğiz. Güler Çuval işverenine ve fabrika yönetimine buradan çağrıda bulunuyoruz; işçilerin sendikalaşma özgürlüğünü engel olmaktan, işçileri tek tek odaya çağırıp sorguya almaktan, işçilere suçlu muamelesi yapmaktan vazgeçin. İşçilerin Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış haklarını kullanmasına saygı gösterin. Sendikamıza üye olan bütün işçi arkadaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız. Bundan kimsenin en küçük bir şüphesi olmasın” diye konuştu.

(M.A)

29.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz