Gaziantep'te Gözaltında  Dövizci, kuyumcu, özel hastane yöneticileri de var

Gaziantep'te Gözaltında Dövizci, kuyumcu, özel hastane yöneticileri de var

FETÖ Operasyonu

FETÖ/PYD soruşturması kapsamında emniyet tarafından yapılan dev operasyonda gözaltına alınan isimlere ilişkin detaylar gelmeye başladı.

Operasyon kapsamında Gaziantep'te ünlü dövizcü ve kuyumcunun yanı sıra  özel bir hastanenin yönetim kurulu başkanı da gözaltına alınan isimler arasında . 

Ankara merkezli 29 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda 77 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Soruşturmanın örgütün finansal yapılanmasıyla ilgili olduğu öğrenildi. Örgütün "Hawala" sistemiyle üyelerine 20 milyon dolarlık bir finans sağladığı tespit edildi. Sistemin bankacılık sisteminin dışında gerçekleştirilen bir işlem olduğu biliniyor.

HAWALA SİSTEMİ NEDİR? 
 
“Hawala”, özellikle suç çetelerinin silah kaçakçılığında, terör örgütlerinin de terörün finansmanında başvurdukları bir sistem olarak biliniyor.
 
Küresel finans sisteminin dışına çıkılan bu sistemde para “güvenilir aracılar” üzerinden havale ediliyor. Örneğin Almanya’daki güvenilir aracı parayı teslim aldığını bir diğer ülkedeki ortağına bildiriyor. O da aynı tutarı, almış gibi ödeme yapılması gereken kişiye teslim ediyor. Bu transfer elektronik ortamda kayıtlara geçmiyor.
 
Alman yetkililer, Türkiye'ye para transferi için inşa edilen sistemin “Hawala” sistemine benzediğine, hatta çok daha çetrefil olduğuna dikkati çekiyor.
 
Almanya'da bu yolla para transfer edilmesi suç teşkil ediyor ve bu suçu işleyenlerin 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları öngörülüyor.

 

 

19.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz