Gaziantep'te 5-6 yaşında ki Suriyeli kız çocukları kimler pazarlıyor

Gaziantep'te 5-6 yaşında ki Suriyeli kız çocukları kimler pazarlıyor

Gaziantep'te 5-6 yaşında ki Suriyeli kız çocukları kimler pazarlıyor

Kendini, ,"her türlü konu ve kavram hakkında, kayıtlı yazarların yorumlarını içeren katılımcı sözlük tarzında ağ sayfası." olarak tanımlayan Ekşi Sözlük'te dün Gaziantep'le ilgili ilginç bir paylaşım gerçekleştirildi.

" Suriyeli sığınmacılar" başlığı ile paylaşılan bilgide, Gaziantep'te 5-6 yaşlarında kız çocuklarının para karşılığı satıldığı, duruma tanık olanların polise bilgi verdiği belirtildi.

İŞTE O PAYLAŞIM

dün gece hayatımda şahit ve müdahil olacagım en kötü şeylerden birisini yaşadım. olayın sonunda emniyete de ihbarda bulundum bunu belirteyim. ve insan olarak insanlıktan bir kere daha igrendim.

geçici bir süreligine gaziantep'teyim. dün gece en yakın kız arkadaşımla evde biraz takıldıktan sonra gece çorba içelim dedik. gece 2'yi biraz geçiyordu. bilen bilir burada bir otelin oldugu bir cadde vardır (otelin adını vermiyorum özellikle ama altında bir pavyon olan bir otel ve daha çok fuhuşun döndügü ve son yıllarda suriye'lilerin yaşamaya başladıgı bir yer burası) o caddeden geçerken dikkatimizi gençten bir adam ve yanında sarı saçlı (bir kısmı boyalı) üzerinde açık bir bluz ve altında tayt olan taş çatlasın en fazla 5 veya 6 yaşlarında bir kız çocugu dikkatimizi çekti. arkadaşıma arabayı durdurmasını söyledim çünkü durum çok tuhafıma gitti. gecenin o saatinde yolun ortasında bir aşagı bir yukarı yürüyen bir adam ve 5 yaşlarında bir çocuk getirin gözünüzün önüne. arabadan inip adama seslendim adam çocukla hemen yanıma geldi. türkçe ve ingilizce çocugun onun kızı olup olmadıgını sordum ancak kendisi arapça konuştugu için anlaşamadık. hemen kenarda ileride duran bir adama seslendi (ben arabadan inmeden önce de o adamla konuşuyordu zaten) o adam da türkçe bilmedigini ifade etmeye çalıştı. elindeki telefonu gösterdi bir numara çevirdi ve bana verdi telefonu. telefondaki adam bana buyrun filan derken benim artık nevrim döndügü için adama direkt bu kız çocugu kimin diye sormaya başladım. adam telaşla telefonu arkadaşıma ver dedi, ben telefonu verdikten sonra diger adam ve çocuklu adam saniyesinde yanımdan ayrıldılar. o saatten sonra peşlerinden gidemezdik çünkü iyice ara sokaklara girmişlerdi artık.

polisi aradık bilgi verdik. ama peşine düşecekler mi bilmiyorum. elimden hiçbir şey gelmemesi de iyice canımı yakıyor. ama suriyeliler meselesi bireylerin tek başına çabasıyla çözülecek bir durum degil. işin daha kötü yanı bu tür durumlar arz-talep meselesi gibi. o gece o kız çocugu için pazarlık yapacak pisliklerin de bu dünyada varoldugunu bilmek ise bende büyük bir nefret ve öfke uyandırıyor. iyi insanlardan tek dilegim olabilir, bu tür durumlara daha duyarlı ve gözleri açık yaklaşmaları gerekiyor. ben dün gece arabadan inerek belki o gecelik kurtardım o kız çocugunu. birileri daha dikkatli olursa belki de o ve onun gibi kız çocuklarının hayatlarını kurtarabiliriz. onun ötesinde benim bu devletten yana hiçbir umudum yok.

*telefondaki polisin bize iki kadın olarak o saatte orada ne işimiz oldugunu sorması sanırım benim umutsuzlugumu size tarif edebilir.

** ne yapılabilir, ne yapabiliriz; her türlü destek vermeye, yardım etmeye açıgım.

*** çok kişiden destek ve yardım mesajı aldım, çok teşekkür ederim herkese. sadece şikayet dilekçesi için savcılık mı emniyet mi daha verimli olur bunu bilemiyorum. ama umarım bir tane de olsa el birligiyle bir çocugun hayatını kurtarırız.

 

28.06.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Polis suçluları bulacağına, ''o saatte iki kadın ne işiniz var orada ?'' diye soruyor... İşte YENİ TÜRKİYE, işte İKTİDARIN POLİSİ...
Ufuk28 Haz 2016 18:02:14