Gaziantep'te 19 Meslek Odası "O imam " hakkında Suç duyurusunda bulunacak

Gaziantep'te 19 Meslek Odası "O imam " hakkında Suç duyurusunda bulunacak

İşte o sivil toplum kuruluşları

Gaziantep'te Kurtuluş Savaşı'nı baz alarak, " Keşke o savaşı kazanmasaydık " diyen imam hakkında 19 sivil toplum kuruluşu suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

İŞTE O AÇIKLAMA

KAMUOYUNA VE BASINA

Ramazan bayramının ilk günü olan 4 Haziran Salı günü, kentimizde Şahinbey ilçesi, İyinacar Camisinde ne yazık ki bütün Türkiye’yi hayretlere düşüren, üzen ve öfkelendiren bir olay yaşanmıştır. 
Bayram namazı için verilen hutbede camii imamı binlerce şehit verdiğimiz kurtuluş savaşımızı, zaferimizi, cumhuriyetimizi küçük düşürücü sözler sarf etmiştir. Daha da ileri giderek ‘Kurtuluş Savaşı için keşke kaybetseydik’ diyecek kadar gaflet ve delalet içinde hitapta bulunmuştur. 
Gaziantep Kurtuluş Savaşı'nda Antep Savunmasıyla zafere giden yolda önemli katkılar sunan 6317 şehide sahip bir kenttir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar sadece Antep'i değil tüm Türkiye'yi kurtardılar’ dediği bir kentte bu sözlerin söylenmesi de ayrıca bir üzüntü ve utanç kaynağıdır . 
KURTULUŞ MÜCADELEMİZ 20. YÜZYILIN EN BÜYÜK DESTANLARINDANDIR. 
Kurtuluş savaşımız; bu ülkeyi yalnızca işgal altından kurtarmamış, üreten, gelişen çağdaş, aydınlık bir cumhuriyetin ve yeni bir ülkenin kuruluşunu da sağlamıştır. Yanı sıra 20. yüzyılda esaret ve sömürü altında kalan tüm uluslara örnek, dost-düşman herkesin saygı duyduğu bir destan olarak dünya tarihindeki yerini almıştır. 
Böylesi şanlı bir mücadeleyi yok sayan zihniyetin varlığını ve bu saçmalıklarını dile getirmelerini son dönemlerde sıkça gözlemliyoruz. Kentimizdeki bu camii imamının söylemlerinin arkasında yatan nedenleri bizler iyi biliyoruz. Siyasetçiler, Diyanet İşleri Başkanı böyle hasta ruhlu insanları hastanelerde ziyaret edip, cenaze törenlerinde tam tekmil yer alırlarsa, böyle olayları daha çokça yaşarız. Bu olay, bu konularda siyasetçilerin, bürokratların ve de ülkeyi yönetenlerin ne kadar hassas davranmaları gerektiğini kanıtlamaktadır. Camiiler, ibadethaneler siyaset yapma yerleri asla olmamalıdır.

CUMHURİYET BU ÜLKENİN EN ÖNEMLİ DEĞERİDİR! 
Bizler bu ülkenin yurttaşları, akademik meslek mensupları olarak; 
tarihin saptırılmasına, sömürüye ve işgale karşı verilen kurtuluş mücadelemizin değersizleştirilmesine her zaman karşı duracağız. 
Çağdaş, laik, demokratik ve tam bağımsız ülkeden ve bilimsel düşünceden asla vazgeçmeyeceğiz. 
Her türlü gerici saldırılara karşı cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz.. 
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır‘ sözünün arkasında durmayada devam edeceğiz. 
Hukukun üstün olduğu, çağdaş, laik, demokratik ve tam bağımsız bir Türkiye’de barış ve kardeşlik içinde yaşama kararlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. 
Bu söylemin hoşgörünün, kucaklaşmanın, kardeşliğin sembolü olan bayram günü, kutsal bir mekan olan camiide bayram namazı ibadetine gelen insanlara söylenmiş olması, olayı daha da vahim hale getirmektedir. Bu bağlamda, sarf edilen sözler ifade özgürlüğü sınırları içinde düşünülemez. 
Bu açıdan bu sözlerin sahibi hukuk çerçevesi içinde en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. 
Akademik meslek odaları olarak Gaziantep Barosuyla birlikte yapacağımız suç duyurusuyla hukuki ve adli sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz. Bu ve benzer çirkin söylemleri en ağır biçimde kınıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.
06.06.2019

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği
GAZİANTEP BAROSU 
ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
GAZİANTEP - KİLİS DİŞ HEKİMLERİ ODASI
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
GAZİANTEP ECZACI ODASI
GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
GAZİANTEP-KİLİS TABİP ODASI
KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ 
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
MİMARLAR ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
GAZİANTEP ŞEHİR PLANCILARI ODASI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ 
GAZİANTEP-KİLİS VETERİNER HEKİMLERİ ODASI 
GAZİANTEP YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

6.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Bravo
Kader6 Haz 2019 19:55:59