Gaziantephaberler'den Kadınlara Armağan ( TIKLA DİNLE )

Gaziantephaberler'den Kadınlara Armağan ( TIKLA DİNLE )

Gaziantephaberler'den Kadınlara Armağan ( TIKLA DİNLE )

Tahterevalli Müzik Grubu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için “Ayağa Kalkıyoruz” isimli şarkısını yayımladı. Çeşitli sosyal medya kanalları ve çevrimiçi müzik platformlarında dinleyicisiyle buluşan şarkıyı, İzmir’den 10 kadın seslendirdi.

Şarkıyı besteleyen Tahterevalli Müzik Grubu yaptığı yazılı açıklamada toplumsal düzenin günlük hayatımızdaki izlerinin peşine düşen şiirleri ezbere alıp kimi zaman şiirin bir satırını kimi zaman şiirin fikrini kimi zaman da dizelerini bestelediklerini belirtti.

Şarkıyı hem kadınların hem siyahların hak savunuculuğunu yapan Maya Angelou’nun, 1978’de yayınlanan ve Faris Kuseyri çevirisiyle Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan “Kafesteki Kuşun Şarkısı” kitabındaki “Ayağa Kalkıyorum” şiirden hareketle oluşturduklarını ifade eden grup, açıklamasında, “Kitabı okuduğumuzda bizi en çok etkileyen şiir 'Ayağa Kalkıyorum' oldu. Bu şiiri, bir esin kaynağı ve hareket noktası olarak alıp şarkının sözlerini oluşturduk. 8 Mart günü için yola çıkan bu şarkıyı, sokaklarda eşit ve özgür bir yaşam için mücadele eden tüm kadınların mücadelesine, Maya Angelou’nun adalet için çaldığı bir ıslık olarak iletiyoruz ve büyüyen kadın mücadelesine alanlarda eşlik etmesini diliyoruz" dedi.

TIKLA DİNLE

“Ayağa Kalkıyoruz!” şarkısının sözleri ise şöyle:

Beni tarihe kaydedebilirsiniz
Acı sözlerle yalanlarla
Beni yerin dibine batırabilirsiniz
Ama uçuşan bir toz gibi
Ben yine ayağa kalkıyorum

Beni sözlerinizle vurabilirsiniz
Gözlerinizle yaralayabilirsiniz, beni
Nefretinizle öldürebilirsiniz
Ama hava gibi su gibi
Ben yine ayağa kalkıyorum

8.03.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz