Gaziantep HDP ve DBP'te Tecrit Nöbeti

Gaziantep HDP ve DBP'te Tecrit Nöbeti

Gaziantep HDP ve DBP'te Tecrit Nöbeti

Gaziantep'te HDP ve DBP'lilerden Abdullah Öcalan için " Tecrit " protestosu nöbeti başlatıldı.

HDP'nin sosyal medyada yaptığı paylaşımda şöyle denildi:

"Nisan 2015'ten bu yana keyfi bir uygulama ile ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmeyen Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki TECRİT'i protesto etmek için bugün ve yarın (22-23 Temmuz) DBP Şahinbey, Gazikent ve HDP Şehitkamil ilçe binalarımızda nöbet eylemimiz vardır. Tüm duyarlı halkımız davetlidir"

Bu arada JİNHA, konuyla ilgili şu haberi yaptı:

Antep'te İmralı tecridine karşı nöbet eylemi başlatılıyor

 

DBP Antep il yönetimi tarafından 5 Nisan 2015 yılından bu yana ailesi, avukatları ve İmralı heyeti ile görüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik uygulanan tecride ilişkin iki günlük nöbet eylemi başlatılacak.

DBP Antep il yönetimi, 5 Nisan 2015 yılından bu yana ailesi avukatları ve İmralı Heyeti ile görüştürülmeyen PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik uygulanan tecride ilişkin, DBP il binasında basın toplantısı gerçekleştirerek iki günlük nöbet eylemi başlattıklarını duyurdu. HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul'unda katıldığı toplantı salonuna "Öcalan'a özgürlük, Kürt Halk Lideri Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit son bulsun " pankartı asıldı.

DBP il yönetimi adına basın açıklamasını okuyan il yöneticisi Talat Yilmazsoy, 15 Temmuz'dan bu Türkiye'de farklı odakların güç savaşları oluşturduğuna dikkat çekerek, hükümetin açıklama yapmak gereğinde bile bulunmadan Abdullah Öcalan ile görüştürülmemesinin endişe verici olduğunu belirtti. Talat, darbe ve kaosun Kürt sorununun çözümsüzlüğünün bir sonucu olduğuna değinerek, "Hükümetin ve Saray'ında her aşamasında dahil olduğu çözüm sürecinde Sayın Öcalan ile yapılan bir görüşmede, 'Eğer bir demokrasi işletilmezse darbe mekanizması devreye girer' sözleri ile başta iktidar ülke ve bölgedeki tüm kesimleri uyarmasına rağmen AKP ve Saray bu durumu ciddiye almamıştır" dedi.

' Öcalan'ın özgürlüğü Türkiye toplumsal barışının teminatıdır'

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yapılan tecrit uygulamasının özellikle son yaşananlarla birlikte Kürt halkını ciddi şekilde endişelendirdiğini söyleyen Talat, "Son olarak yaşananlarla halkımızdaki kaygılar giderek artmakta. Bu kaygıların giderilmesi ve Sayın Abdullah Öcalan'ın durumu hakkında toplumun ve kamuoyunun sağlıklı bilgi alabilmesi amacı ile hükümetin tecridi biran önce sonlandırması Sayın Abdullah Öcalan'ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi, İmralı heyetinin tekrar devreye girerek demokratikleşme yönünde adımlar atması elzemdir. Unutulmamalıdır ki Öcalan'ın özgürlüğü Türkiye'de toplumsal barışın teminatıdır" diye konuştu.

Nöbet eylemi Cuma günü saat 08.00'de DBP Şahinbey, HDP ve DBP Şehitkamil ilçe binalarında iki gün boyunca yapılacak.

22.07.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz