Gaziantep Akınbella'da çalışan 27 yaşındaki işçi Virüs Kurbanı

Gaziantep Akınbella'da çalışan 27 yaşındaki işçi Virüs Kurbanı

Fabrikada Kovid-19 vakasına rastlandığını duyuran Mehmet Türkmen gözaltına alınmıştı.

Gaziantep Akınbella Terlik Fabrikasında çalışan 27 yaşındaki Uğur Kartal isimli işçi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, daha önce sosyal medyadan fabrikada işçilerin koronavirüse yakalandığını duyurduğu için geceyarısı gözaltına alınmıştı.

Uğur Kartal fabrikada çalışırken yakalandığı koronavirüs nedeniyle 15 gündür hastanede tedavi görüyordu. Hastanede yaşamını yitiren Kartal 27 yaşındaydı ve henüz 40 gün önce nişanlanmıştı. Ölüm haberi DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen tarafından twitter hesabından duyuruldu. Akınbella Terlik Fabrikasında pozitif vaka haberini duyurduğu için geceyarısı gözaltına alındığını hatırlatan Türkmen, “Patronlar rahatsız oldu diye sendikacıyı gece yarısı gözaltına alanlar, işçinin ölümüne sebep olan patrona hesap sorar mı dersiniz? Sormazlar. Ama biz soracağız; ‘Çarklar dönsün’ diye işçileri ölümüne çalıştıranlardan da, işçilerin hayatını patronların insafına bırakanlardan da” dedi.

Genç işçinin ölümü dolayısı ile yazılı açıklama yapan Dev Tekstil-İş Çukurova Temsilciliği, şunları kaydetti:

“Koronavirüs işçileri öldürmeye devam ediyor. Gaziantep Akınalla Bella işçisi Uğur Kartal hayatını kaybetti. Yeni nişanlanan 27 yaşındaki kardeşimizin ailesine, sevdiklerine, mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz. Bu ölümlerden göstermelik önlem alanlar, işçileri virüse açık sağlıksız koşullarda çalıştıranlar sorumludur. İşçiler yaşasın, patronlar bir ay kar elde etmesin! Acil ihtiyaçlar için üretim yapılan sağlık, gıda, temizlik vb. iş kolları dışındaki tüm işçilere yaşamak için kesintisiz ücretli izin istiyoruz.”

İŞTE O PAYLAŞIM

 

.

Mehmet Türkmen@mturkmenn27
 
 

Haftalar önce gözaltına alınmama sebep olan paylaşımlardan biri de Akınalbella terlik fab.nda 'e yakalanan işçiler olduğu halde üretimin devam ettiğiyle ilgiliydi.
Ve o fabrikada çalışan Uğur Kartal adlı işçi genç yaşında virüs yüzünden hayatını kaybetmiş@isigmeclisi

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi de sosyal medya hesabından Kartal’ın ölümünü duyurarak “Ailesine ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz” dedi. (Antep/EVRENSEL)
25.04.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz