Engin Nurşani Yaşamını Yitirdi

Engin Nurşani Yaşamını Yitirdi

YAŞAMI GAZİANTEP'TE GEÇMİŞTİ

Bir süredir gırtlak kanserine bağlı olarak tedavi görmekte olan Gaziantep'in yakından tanıdığı ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Engin Nurşani, hayatını kaybetti.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu “Yaklaşık 1 buçuk yıl önce yakalandığı nazofarenks (gırtlak) kanseriyle mücadele eden Engin Nurşani’nin tedavisine yatan hasta servisimizde devam ediliyordu. Maalesef ki bugün saat 07.00’de hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevdiklerine sabır diliyoruz.” dedi. 

ENGİN NURŞANİ KİMDİR

Gerçek ismi Engin Ayhan 1984 Almanya Krefeld doğumlu. Annesi Angelika Ayhan babası Ozan Aşık Ali Nurşani’ dir.  Babası aslen Gaziantep annesi ise Alman’dır. Okul Eğitimini Almanya’da yaptı ve Lise mezunu. Engin Nurşani dünyaya geldiğinde türkülerle tanıştı yani babasının türküleriyle. Sürekli babası ile beraber çeşitli konserlere gitti ve 6 yasında saz çalmaya ve türkü söylemeye başladı. Ve curayı eline alıp babasının desteği ile kendini çok iyi geliştirdi. 10 yaşlarında Türkü söylemeye ve bağlama çalmaya başladı. Babası Ozan Ali Nurşani gittiği konserlere Engini’ de beraber götürüp sahneye çıkartmaya başladı. Aradan yıllar geçtikçe kendini daha da iyi yetiştirdi. On Yedi yaşına geldiğinde kendinsine profesyonel bir albüm çıkarmaya hazır hissetti. İlk etapta babası (Ali Nurşani) buna karşı çıktı çıkmasında haklıydı. Çünkü babası Aşık Nurşani 45 yıl içerisinde yaptığı bunca emeğinin karşılığını alamamıştı. Engin Nurşani’ nin de aynı durumlara düşmesini istemediği için ona tepki göstermişti. Ama Engin babasının haberi olmadan İstanbul’a geldi ve babasının kaset yaptığı müzik şirketine albüm için başvurdu. Müzik şirketi Engin Nurşani’ nin sesini ve yorumunu çok beğenip albüm çalışmalarına hemen başladı. "Beni Türk halk müziği sevdalısı yapanda Babam Aşık Ali Nurşani olmuştur". Diye de ekliyor.

TIKLA DİNLE

25.12.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz