Dt. Hüseyn İsmayılov İçecek Alışkanlıklarımızın Dişlerimize Zarar Verebileceğini Söyledi

Dt. Hüseyn İsmayılov İçecek Alışkanlıklarımızın Dişlerimize Zarar Verebileceğini Söyledi

Dt. Hüseyn İsmayılov İçecek Alışkanlıklarımızın Dişlerimize Zarar Verebileceğini Söyledi

Dt.Hüseyn İsmayılov, “Yediğimiz ve içtiğimiz hemen her şeyin  dişlerimize mutlaka etkisi vardır. Bazı içecekler sadece dişlerimizde leke bıraklmakla kalmaz diş minesini de yumuşatıp dişleri mikroplara hazır bir hale getirir. Buda dişlerinizi hem daha hassaslaşmasına hem de daha kolay çürümesine neden olur. Daha sağlıklı bir ağız ve diş yapısı istiyorsanız, içtiklerinizin  dişlerinize nasıl zarar verebileceğini bilmelisiniz.” dedi

Soda Dişler İçin Zararlı mı?

Hüseyn İsmayılov masum bildiğimiz soda ile ilgili olarak “Sodanın masum  ve yararlı olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki özelikle de meyveli olanlar dişilerinize  zarar  verecek  asit ve şeker içerdikleri için dikkatli tüketmek lazım. Başka bir deyişle; bir şişe meyveli soda önerilen günlük şeker miktarından  çok daha fazlasını içerir. Ayrıca, birçok sodaya içimi daha kolay olsun diye asit eklenmiştir, bu asitler dişlerinizi koruyan mine tabakısını aşındırıp güçsüzleştirebilirler.” Şeklinde uyarılarda bulundu.

Meyve Suyu Dişlerimize  Zararlı Mı ?

Dt. Hüseyn İsmayılov bir diş hekimi olarak “Pek çok insan meyve suyunun çoksağlıklı bir alternatif olduğunu düşünebilir. Oysa  meyve suları bir şişe meyveli soda kadar şeker içermektedir. Meyve suları  doğal bir meyveden de çok daha fazla asit ihtiva eder. Meyve suyundan vazgeçemeyenlere önerim; şekeri düşük seçenekleri  tercih etmeleridir.Bir diğer  çözüm ise;  meyve suyunuzu  yarısı oranında suyla sulandırıp asit ve şeker oranını minimize etmektir.” Diyerek meyve suyunun da masum olmadığını vurguladı.

Sebze suyu ve dişlerimiz

“Sebze sularının meyve suyu ve meyveli sodadan çok daha sağlıklı bir seçim olduğu kesindir. Sebze suyu hazırlarken seçeceğiniz sebzenin de önemi büyüktür.

Ispanak, kereviz, maydanoz, lahana, salatalık ve brokoli olabilir. Bunlar hem yüksek oranda kalsiyuma sahiptir.  Hem de C vitamini ve diş eti problemleriyle   savaşmaya yardımcı olabilecek B vitamini ihtiva eder. Sebze suyunuzda biraz daha fazla tat istiyorsanız, yine dişlere ve vücuda faydalı olan havuç veya elma suyu da ekleyebilirsiniz”. Diyen Hüseyn İsmayılov, sebze suyunun sağlıklı bir içecek alternatifi olduğunu vurguladı.

 

 

 

9.07.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz