DEVLET BERKİN'İN KATİLLERİNİ AK-LAMA PEŞİNDE!

DEVLET BERKİN'İN KATİLLERİNİ AK-LAMA PEŞİNDE!

DEVLET BERKİN'İN KATİLLERİNİ AK-LAMA PEŞİNDE!

#BerkinElvan davası başladı. Tanıklar dinlenecek. Ardından bilirkişi raporuna karşı beyanlar alınacak. Şimdi tanık Önder Demir dinlenecek. İst.Emn.Mdrl.'de görev yapan Önder Demir:Olay günü çevik kuvvetle Mecidiyeköy' de görevliydim Gökhan Kurtçu isimli kişi panzeri kullanıyordu. Mecidiyeköy' den Okmeydanı'na geçmemiz söylendi oraya geçtik.Ben kuleciydim. Olay yerine biz gitmedik. Zetçi polisleri tanımıyorum. Görüntü kayıtlarından gösterilenleri tanımıyorum. Gece 2.00 civarında oradan ayrıldık.Olayı haberlerden duydum. dedi.

Duruşmaya Segbis ile bağlanan Bekir Koçak:Fatih Dalgalı ile 9.birlikte beraber çalıştık. Ben üst devreydim araç koruma görevlisiydim. Metrobüsün orada araç başında bekliyordum oradan ayrılamam olay yerine gitmedim. Fatih ile 7-8ay beraber çalıştık. Tanık Bekir Koçak görüntülerdekileri tanımadığını söylüyor herkes gibi. Birlikte çalışıyor ama birbirlerini tanımıyorlar. Fatih Dalgalı'nın resimlerini tanımadığını benzetemediğini söylüyor. vesikalık resim ilk polis olduğu zamanın olabilir benziyor biraz diyor. Sarışın olan konser olduğu söylenen kişiyi de tanımıyor. Ben sadece kendi grup komserimi tanırım diyor. Sürekli bilmiyorum tanımıyorum diyen tanıklar ezberletilmiş cevaplar... Yargılama sürüyor....

Mesut Çiftçi'yi tanıyor fakat görevini hatırlamıyor tanık. Fatih Dalgalı'yı tanıyor fakat o gün görüşüp görüşmediklerini hatırlamıyor 5 yıl geçti aradan diyor.

Duruşma savcısı gelen raporlar ve delillerin hüküm için yeterli olduğu ve eksik husus kalmadığı konusunda mütalaada bulundu.

#BerkinElvan ailesinin avukatları bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunuyor raporda basına da yansıyan şekilde eksik hususları anlatıyor.

Sanığın yukarıda çocuğun aşağıda oluşu nedeniyle 15 derecelik bir açıyla atış yapılması uygun olabilir deniyor buna katılmıyoruz. Atış yapan sanığın 2mtden uzun olamayacağı düşünülürse bu yapılmamalı sanık polisin kusurunu belirlenmesine ilişkin bir değerlendirme yok. Atış ile çocuğun düşmesi eş zamanlı bu da atışın 15 derecelik açıyla dahi atılmadığının kanıtıdır. Savcılık takdiri mahkemenize bıraktı. kusur oranını kim belirleyecek.

Keşfi birlikte yaptık durum bu dosyada çok açık. Ama raporun bu şekilde gelmesinin nedeni de açık. Esas hakkında diyeceklerimiz için süre isterieiz. Bu dosya amirlerle ilgili hüküm vermeyeceği için eksik emri ben verdim diyenlere hüküm vermeyeceği için eksik...

Aile avukatlarından Av. Çiğdem Akbulut: Mütalaaya kısmen katılıyoruz. Dosya kapsamında alınan raporlar birbirlerini doğrular niteliktedir. 45 derecede yapılabilecek atışın 15-20 dereceye düştüğü açık. Jandarma krimijal raporu etrafından dolanarak açıkladığı husus, takdirini mahkemenize ait olmak üzere duvara ateş etmek 15-20 derece atış yapmak uygundur ancak duvara atış yapıldığı 15-20 dereceden daha az olduğunu anlıyoruz. Jandarma kriminal bunu açıklıkla ifade edememiştir. Ama her şey açıktır.

Sanık Fatih Dalgalı müdafii: bilirkişi raporunun teknik bir rapor olduğunu etraftan dolanma olmadığını atış açısının tespit edilemediğini. sanık tam olarak teşhis edilmemiştir maddi gerçek hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarılmamıştır. Kusur oranını değerlendirecek elbette bilirkişi değildir takdir mahkemenizdir. şahısların beyanına itibar edilemez dedi. Bu sırada Berkin Elvan'ı acılı annesi: sizin yüzünüzden dünyada çocuk kalmadı be! tabi böyle rapor gelir arkanızda içişleri bakanı var... diyerek salonu terk etti...

Bir sonraki duruşma tarihi 25 Eylül 2019 olarak belirlendi.

Kaynak: Yorumca Haber

19.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz