Çin Roketi Gaziantep Civarına Düşecek İddiası

Çin Roketi Gaziantep Civarına Düşecek İddiası

Çin Roketi Gaziantep Civarına Düşecek İddiası

Çin'in uzay istasyonu için 29 Nisan'da fırlattığı ilk modülü taşıyan roketin gövdesinin kontrolden çıkması üzerine, enkazın Pazar sabah saatlerinde atmosfere dönüp Dünya'ya düşmesi bekleniyor. Tahminlere ilişkin açıklamalar uzay gözlem ve araştırma merkezleri tarafından yapıldı. Bir diğer  açıklamada  ise roketin Gaziantep tarafına düşeceği belirtiliyor

AB Uzay Gözetim ve İzleme Kurumu (EU SST) Long March 5B roketi enkazının atmosfere giriş saatini, Pazar günü 02.11GMT'den (TSİ 05.11) 190 dakika öncesi ya da sonrasındaki zaman dilimi olarak tahmin ettiklerini söyledi.

ABD Yörünge Dönüş ve Enkaz Çalışmaları Merkezi (CORDS) de roketin giriş saatiyle ilgili tahminlerini güncelledi ve Pazar günü 03.30GMT'den (TSİ 06.30) önce ya da sonrasındaki dört saat içinde beklediklerini duyurdu.

Yorumla Sitesi'nde yer alan haber şöyle:

Yapılan açıklamalarda ilk olarak füzenin ülkemize düşmesinin muhtemel olduğu ve Gaziantep tarafına bu düşüşün muhtemel olarak gerçekleşeceği belirtildi. Daha sonradan yapılan hesaplamalar neticesinde nokta değişmeye başladı. Ülkemizin çeşitli noktala ı bu anlamda dillendirilmeye devam etti.

9.05.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz