Böcek İlaçlama Mevsimi Geldi!

Böcek İlaçlama Mevsimi Geldi!

Böcek İlaçlama Mevsimi Geldi!

Havaların ısınmasıyla birlikte belediyelerin üstlendiği haşere kontrol hizmetleri ve böcek ilaçlama işleri hız kazandı. Ama belediyeler sadece halka açık alanları, örneğin parkları, bahçeleri, kanalizasyon borularının çıkış bölümlerinin olduğu alanları ilaçlıyorlar. Vatandaşlar evlerinde ya da iş yerlerinde böcek sorunuyla karşılaşırlarsa, sorunu kendilerinin çözümlemesi gerekiyor.

Böcek İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Sağlık örgütleri ve haşere kontrol işlemleri konusundaki uzmanlar, haşere problemleriyle karşılaşan kişilerin bu sorunu kendi yöntemleriyle çözmelerini tavsiye etmiyorlar. Çünkü ilaçlama uygulamalarında kullanılan kimyasallar insan sağlığına zarar verebiliyor. Bu kimyasalların bazıları maddi hasarlara da yol açabiliyor.

Zaten vatandaşlarımızın bu işle uğraşmaları da gerekmiyor. Kendi başına çözüm üretmeye kalkan kişilerin kimyasallar ve uygulama ekipmanı için birkaç yüz lira harcaması gerekebiliyor. Oysa İstanbul gibi şehirlerde bile şehrin tüm bölgelerine en geç 1-2 saat içinde hizmet veren böcek ilaçlama şirketleri, orta büyüklükteki bir yaşam alanını 60-100 TL aralığında bulunan ücretler karşılığında ilaçlıyorlar.

Böcek İlaçlama Şirketini Seçerken

Vatandaşların böcek ilaçlama şirketlerinden yardım almaları öneriliyor ama destek alacakları şirketin özelliklerine de dikkat etmeleri isteniyor.

Böcek ilaçlama şirketlerinin bir bölümü “merdiven altı” olarak tabir edilen ruhsatsız firmalardan oluşuyor. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatı olmayan yani böcek ilaçlama uygulamaları yapmak için yetkilendirilmeyen bu firmalar, insan sağlığına zarar verebilen kimyasallar kullanabiliyorlar. Üstelik bu kimyasalları uygun yöntemler çerçevesinde de kullanmıyorlar. Sağlık örgütleri ve uzmanlar, ruhsatsız firmalarla çalışmayı tercih eden kişilerin sağlıklarını ve cüzdanlarını tehlikeye attığını belirtiyorlar.

Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alan yani yetkilendirilen şirketler ise insan sağlığına zarar vermediği onaylanan kimyasalları kullanarak ilaçlama yapıyorlar. Uygun yöntemlerle ve ekipmanla yapılan bu ilaçlamalar, böcek sorununun ortadan kalkmasını garanti ediyorlar. Dolayısıyla her türlü haşere ve böcek sorununda, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan şirketlerden yardım almanız gerekiyor. Bilgi için Böcek İlaçlama İstanbul linkini takip edebilirsiniz.

15.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz