Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için tutuklanan Ustabaşı’na tahliye

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için tutuklanan Ustabaşı’na tahliye

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı için tutuklanan Ustabaşı’na tahliye

Berkin Elvan'ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle 1 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş tahliye edildi. 
 
Gezi eylemlerinin yaşandığı 16 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle 5 Ocak’tan beri tutuklu bulunan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş'ın dava duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 
 
Duruşma öncesi Devrimci Gençlik Dernekleri, tarafından adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Ustabaş’ın arkadaşları ve yakınlarının yanı sıra HDP İstanbul milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Huda Kaya de katılarak destek verdi. 
 
‘O GÜN HEPİMİZ BERKİN’LEYDİK’
 
Basın açıklamasını, İstanbul Üniversitesi öğrencisi Büşra Islak yaptı. Ustabaşı’nın cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini anlatan Islak, “2013 yılında, polis tarafından atılan bir gaz fişeğiyle başından vurularak katledilen ve Gezi direnişinin sembolü olan Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle Berkay, kendi ayağı ile ifade vermeye gittiğinde evinden çıkan tamamı yasal kitaplar delil gösterilerek tutuklandı. Savcının ‘Ahdımız var, bizim polisle mutabakatımız var, seni tutuklayacağız’ sözleriyle davanın hukuki değil, siyasi olduğunu altını çizmesiyle başlayan tutukluluk sürecinde önce Metris’e, ardından Silivri 9 No’lu Hapishanesi’ne, oradan da evinden, ailesinden ve üniversitesinden tam 600 km uzağa Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’ne sürüldü” dedi.
 
Islak, açıklamanın devamında “Berkin’in cenazesine katılmak ‘suç’ ise, biz de buradan duyuruyoruz. O gün hepimiz Berkin’leydik, milyonlar ile beraber hep bir ağızdan ‘Berkin’in hesabını soracağız!’ diye haykırdık ve elbette Berkin için adalet, Berkay için özgürlük mücadelemizi her koşulda sürdürmeye devam edeceğiz! Berkay Ustabaş’a özgürlük, memlekete özgürlük” ifadelerini kullandı. 
 
SAVCI MÜTAALA VERDİ
 
Yapılan açıklamanın ardından duruşma salonuna geçildi. Görülen duruşmada savcı, “örgüt üyeliği” iddiasıyla cezalandırılmasını istediği Ustabaş’ın ‘adli kontrol şartı’ ile tahliye edilmesi yönünde mütalaa verdi.
 
Duruşmaya SEGBİS sistemi ile bağlanan Ustabaş ise, beraat talebinde bulundu.
 
AVUKATLAR TAHLİYE TALEP ETTİ
 
Ustabaş’ın avukatlarından Özge Serdar, mütalaaya karşı yaptığı savunmasında “Biz her duruşmada suçlamalarınızı çürüttük. 1 yıl sonra savcı nihayetinde bizimle aynı noktaya geldi. Beraat talebimizde de aynı noktaya gelmesini bekliyoruz” dedi. Avukat Kıvanç Kayaoğlu da, müvekkilinin adli kontrol uygulanmadan tahliye edilmesi talebinde bulundu.
 
Duruşmaya kısa bir süre ara veren mahkeme heyeti, açıkladığı kararında tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak Ustabaş’ın ‘adli kontrol’ ve ‘yurtdışı yasağı’ ile tahliyesine kararı verdi. Bir sonraki duruşma 15 Nisan 2019’a ertelendi.
15.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz