Atilla Karaduman yazdı. İşkence ve Yılbaşıların Adamı: Garbis Altınoğlu.

Atilla Karaduman yazdı. İşkence ve Yılbaşıların Adamı: Garbis Altınoğlu.

Atilla Karaduman yazdı. İşkence ve Yılbaşıların Adamı: Garbis Altınoğlu.

68 kuşağının unutulmaz isimlerinden Garbis Altınoğlu'da ayrıldı aramızdan...

Atilla Karaduman

Türkiye’nin en çok işkence gören siyasisi olan TKP-ML’nin önderlerinden Garbis Altınoğlu’nun cezaevinden çıkışında ( Ertuğrul Kürkçü olayına oranla) bu kez “ daha uyanık” davrandım. Garbis Altınoğlu’nu Gaziantep Cezaevinden tahliyesinde ben aldım, askerlik şubesine birlikte gittik. Çıkışta yine Milliyet’in bürosuna giderek düşüncelerini tüm Türkiye’ye duyurdum. Böylece bir haberi, iradem dışı” atlarken “ bir diğerinde “ herkesi” atlatmış oldum.

Garbis Altınoğlu’nu cezaevi çıkışında eşi ve yakınları karşılamıştı. Askerlik şubesinden alınan 15 günlük izin, işin bir başka boyutuydu belki ama cezaevinden tahliye günü çok çok daha önemliydi. Zira o gün yılbaşıydı. Niçin önemliydi yılbaşı günü Garbis Altınoğlu için biliyor musunuz? Çünkü Garbis, yine bir yılbaşı günü tutuklanmıştı ve yine bir yılbaşı günü salıverilmişti.


Şöyle dillendiriyordu Garbis, cezaevinden çıkışını: 12 Mart’ta da iki yılı aşkın cezaevinde kalmış 1974 affı ile salıverilmiştim. 10 yıl önce yılbaşı günü tutuklanmıştım. Şimdi yılbaşı günü salıverildim. Özgürlük karmaşık bir duygu. Şu ana kadar İstanbul Metris, Sağmacılar, Davutpaşa, Mersin, Adana, Sinop, Çanakkale, Edkişehir ve Gaziantep cezaevlerinde yattım. Bundan sonraki yaşamımı nasıl sürdüreceğime henüz karar vermedim. Ancak, devrimci idallerimi muhafaza etmeye kararlıyım. Benim bileğim ve bir gözüm sakat. Sanıyorum askerlik de yapmam”

18.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz