“Allah ekmek özgürlük”, “Hayır bitmedi mücadeleye devam”  “Nuriye ve Semih yalnız değildir”

“Allah ekmek özgürlük”, “Hayır bitmedi mücadeleye devam” “Nuriye ve Semih yalnız değildir”

Yeryüzü Sofrası, ilk iftar için Galatasaray Meydanı’nda kuruldu. İftara, Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan da katıldı.

Murat DELİKLİTAŞ – Ali Kerem BENGİ / İstanbul,(DHA) RAMAZAN’da bir gelenek haline gelen Yeryüzü Sofrası, ilk iftar için Galatasaray Meydanı’nda kuruldu. İftara, Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan da katıldı.

Antikapitalist Müslümanlar öncülüğünde 2011 yılından beri Ramazan ayı boyunca İstanbul’un farklı yerlerinde kurulan Yeryüzü Sofralarının ilki bu sene Galatasaray Lisesi önünde kuruldu. İftara yarım saat kala alana gelen yüzü aşkın yurttaş, evlerinde hazırlayıp getirdikleri yemekleri gazete sayfalarından oluşturdukları sofraya koyarak ezanın okunmasını bekledi. Yemeğe, Gezi eylemlerinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan, Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, CHP’li ve HDP’lilerin yanı sıra demokratik kitle örgütü temsilcileri de katıldı.

İftara eşi Gülsüm Elvan’la katılan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, yeryüzü sofrasına destek amacıyla geldiklerini belirterek ” Dostlarımızın yanına destek amacıyla geldik. Gezinin yıl dönemine denk geliyor. Gezi deyince tabii bizim çocuklarımız akla geliyor.Gezi deyince şiddette uğramış, bedenlerini kaybetmiş, haksızlığa uğramış, baskıların arttığı bir ülke aklımıza geliyor. Umarım buradaki kardeşliği görüyoruz. Şu an herkes burada. Kimlik kaybetmeden, düşüncelerini ayırt etmeden, herkes burada birleşebiliyor. Biz bunu istiyoruz, biz hepimikardeşiz. Bu ülkede yaşıyoruz. Bu topraklarda yaşıyoruz. Kardeşçe yaşamayı işte burada öğreneceğiz, öğreteceğiz, geziyi de yaşatacağız” dedi.

Antikapitalist Müslümanlar Grubu üyesi Büşra Canbek, ilk yeryüzü sofrası iftarını akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya ithaf ettiklerini vurgulayarak ” Biz onların acısını ve direnişlerini içimizde yaşıyoruz. Bugünkü iftarı onlara ithaf ettik. Anti Kapitalist Müslümanlar adına herkesi selamlıyoruz. Tüm haksızlığa uğramış, zulme uğramış herkesi buradan selamlıyoruz. Herkesin bu sofrada yeri olduğunu belirtiyorum. Oruç tutan, tutmayan, inanan, inanmayan herkesin bu sofralara oturup buradaki atmosferi tatmaları gerektiğini buradan söylemek istiyorum” diye konuştu.

29.05.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz