" Namaz Kılmayan hayvandır" a Gaziantep'ten Suçduyurusu

" Namaz Kılmayan hayvandır" a Gaziantep'ten Suçduyurusu

" Namaz Kılmayan hayvandır" a Gaziantep'ten Suçduyurusu

TRT'de, Ramazan ayı dolayısıyla ekrana gelen 'Ramazan Sevinci' adlı programa katılarak " Namaz kılmayan hayvan" diyen Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Şahinbey Belediyesi'nin CHP'li Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan'ın istemi doğrultusunda avukatı İbrahim Gören tarafından Gaziantep Cumhuriyet başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda "şüphelilerin eylemine uyan yasa maddeleri uyarınca tecziyesi için kamu adına dava açılması " talebinde bulunuldu.

İŞTE SAVCILIĞA VERİLEN SUÇDUYURUSU

 

 

GAZİANTEP CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

MÜŞTEKİ                : UĞUR KALKAN TC- 438 821 661 98

                                   Kolejtepe Mah. 45 Nolu Sok. No:14/5 ŞAHİNBEY / GAZİANTEP

ŞÜPHELİ                  : 1-Mustafa AŞKAR

                                    Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bahriye Üçok Caddesi 06500

                                                                                                          BEŞEVLER/ANKARA

                                    2-Serdar TUNCER

                                    TRT Turan Güneş Bulvarı ORAN-ÇANKAYA/ANKARA

  1. KONU SUÇ : Basın Yolu ilke Hakaret TCK 125/4, 126

                                    Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etmek, Dini değerleri aşağılamak SUÇ TARİHİ          : 12 Haziran 2016

AÇIKLAMALAR   :

 

                                   1- Şüpheli Mustafa AŞKAR, Kamunun kaynaklarından finanse edilen TRT kanalında diğer şüphelinin sunduğu "Ramazan Sevinci" isimli programın 12.06.2016 tarihli canlı yayınında "Alnı secdeye gelen bir varlık var mı insanın dışında? Yok. Secde eden tek varlık insan. O zaman ben düz söyleyeyim. Ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin. Yani namazı hayvanlar kılmaz. Namaz kılmayan da hayvandır." içeriğinde beyanda bulunarak kısmen veya tamamen İslam dini ritüellerini yerine getirmeyen veya bunu açıktan gösterişle yapmayan vatandaşlara hakaret etmiştir.

 

Vaki suç basın yolu işle milyonlarca izleyici önünde gerçekleşmiş olup bu nedenle TCK 125/4. Maddesi uygulanmalıdır. Öte yandan eylemde isim atfı yapılmaması suçu ortadan kaldırmamakta olup TCK 126. Maddesine göre de özel olarak bir isim zikri gerekmemektedir. 

 

Şüpheli, gayet açık kastını, İslam dininin temeli Kur' an-ı Kerim de bu yönde bir beyan varmış gibi saptırarak ifade etmiş olup bu suretle İslam dininin kabul etmediği tekfirci bir söylem ile halkın bir kısmını diğerine karşı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş ve İslam dininde olmayan hakaret ve aşağılama içerikli bir yaklaşımın dayanağı olarak kutsal kitabı göstermek sureti ile dini değerleri aşağılamıştır.  Şüpheli, müsnet suçu inanların hassas olduğu Ramazan Ayı içerisinde sahurdan hemen sonra canlı yayında ika ederek esas niyetini ve kastının yoğunluğunu ortaya koymuştur.

 

Şüphelinin eylemi ifade veya düşünce özgürlüğü kapsamında değildir. Zira bir kimsenin dini ritüelleri yerine getirip getirmemesi yalnızca kendisinin meselesi olup dış dünyadaki yansıması konusunda şüphelinin denetleme veya bu hususta beyanda bulunma veya hakaret etme hak ve yetkisi yoktur. Anayasa'nın 14. Maddesine göre de Kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

 

 

2-Diğer şüpheli program sunucusu ise, tüm yurttaşların vergisi ile finanse edilen TRT kanalında kamu görevlisi olmasına rağmen, eylem sahibi Mustafa AŞKAR isimli şahsın suç içeren söylemini düzeltmesini istemesi veya bu hususta izleyicilere açıklama yapması gerekirken bu görevini yerine getirmeyerek vaki suça iştirak etmiştir.

 

İzah olunan nedenlerle sayın savcılığa başvurulması gerekmiştir.

 

DELİLLER              :

 

1-TRT kurumuna yazı yazılarak 12 Haziran 2016 tarihli  "Ramazan Sevinci" programının görüntü Kayıtlarının celbini diliyoruz. 

2-http://www.hurriyet.com.tr/trt-canli-yayininda-soyledi-namaz-kilmayan-hayvandir-40116710 internet haberi

3-Her türlü yasal lelil

 

SONUÇ VE TALEP           : Arz ve izah olunan ve re' sen nazara alınacak nedenlerle şüphelilerin eylemine uyan yasa maddeleri uyarınca tecziyesi için kamu adına dava açılmasını vekil eden adına arz ve talep ederiz. 13.06.2016

 

 

                                                                                                          MÜŞTEKİ VEKİLİ

                                                                                                      Av. İBRAHİM GÖREN

 

 

14.06.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz