Tütün

Cesur Gürsel

Tütün

Sigaraya yapılan yüksek zamlar nedeniyle vatandaş iyiden iyiye tütüne yönelmiş durumda.

Gaziantep’te de her mahalleye, her sokağa neredeyse bir tütüncü açılmış durumda. Devletimizin amacı insanların daha az sigara ve tütün kullanması ama durum hiç de öyle değil.

Akp iktidarı önce kapalı mekanlarda sigara yasağı getirdi. Bu hemen herkesin desteklediği bir şeydi. Ancak daha sonra kişisel arabalarda bile sigara içme yasağı getirildi. Bu da yetmedi vergiler yüksek oranda arttırıldı. O da yetmedi paketler tek tip yapıldı, korkunç fotoğraflar eklendi. Ama hiçbiri tütün tüketimini ciddi oranda düşürmedi.

Şöyle ki maliyeti 2 lira bile olmayan bir paket sigara tekel bayilerde neredeyse 20 liraya satılıyor. Aradaki fark tam 10 katı.

Peki tüm bu yasaklar, zamlar insanlara sigarayı bıraktırdı mı? Bence hayır. Hemen her yere açılan tütüncüler bunun en somut örneği… Geçtiğimiz günlerde sigara satışlarının azaldığıyla ilgili bir haber okudum. Bence de doğru bir haber. İnsanlar fahiş fiyatlı sigaralar yerine açıktan satılan tütün tercih ediyor. Çünkü bir paket tütünün maliyeti eğer kendiniz sararsanız kalitesine göre 2 ile 5 lira arasında değişiyor. Fakat en ucuz bir paket sigara alayım derseniz, paket fiyatı  11-12 liralardan başlıyor.

Dolayısıyla ne paketlerin tek tip olması, ne yasaklar, ne de fahiş fiyatlar insanları sigaradan ya da tütünden soğutmuyor,  insanları sadece farklı alternatiflere yöneltiyor.

4.03.2020 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Menemen Hanım ve Pilav Bey

Günah Keçisi