"SINIRLAR, TOPRAĞIN YARA İZLERİDİR".

Adil OKAY

"SINIRLAR, TOPRAĞIN YARA İZLERİDİR".

Bu gün aldığım habere göre bir Fransız profesör, Pierre Alain #Mannoni, 3 Eritreli mülteciyi (veya kaçak- göçmen işçi de deniliyor) arabasına aldığı, onları gitmek istediklere yere bıraktığı için uzun süredir yargılanmakta olduğu davadan beraat etmiş.

 

Mannoni, Mahkemede "pişman değilim, para almadım, yolda kalan, darda kalan, aç kalan insanlara yardım ettim, bu gün olsa yine yapardım" diye savunma yapmış. Mahkeme heyeti "insan onuru önde gelir" diye savunmayı destekleyip beraat kararı vermiş.

 

Mahkemeye onu desteklemeye gelenlerin hazırladığı afişi çok beğendim. (Ekte paylaşıyorum) Afişin üzerindeki sloganıtercüme edeyim:

 

"Sınırlar, toprağın yara izleridir".

 

Tabi farklı yorumlanıp tercüme edilebilir. Daha iyi Fransızca bilen arkadaşlar katkı yapabilir. Bir deyim olarak çevrilebilir. Ben afişteki slogan hakkında şöyle yorum yapmayı tercih ettim:

 

 "Sınırlardaki dikenli teller, mayınlar, pasaport kontrolleri, vize zorunlulukları dünyanın ayıbıdır."

 

Hatırlıyorum 12 Eylül’den sonra Fransa’da yıllarca mülteci olarak yaşayan ben, nasıl ilk geldiğimde yardım aldıysam, sıra bende diyerek benden sonra gelenlere yardım eli uzattım. Yıllarca ücretsiz tercümanlıklarını yaptım. Bir evim olduğunda onlarca mülteciye evimi açtım. Aradan yıllar geçti. Ülkeye döndüm. Bu kez başka halkların trajedilerine duyarlı olmaya çalıştım. Derler ya karınca kararınca. Birkaç yıl önce ben ve Fotoğrafçı dostum  Ali Osman Abalı, Ezidi mültecilere destek için ortak sergi açmıştık. Sergide satılan eserlerimizden kalan paranın tümünü de Ezidi mültecilere yollamıştık.

 

Mannoni’nin dediği gibi, bu gün önüme böyle bir seçenek çıkarsa yine yaparım.

 

Bir gün önce de yine Fransa’da Cedric Herrou adlı Fransız çiftçinin benzer bir davası görüldü ve çiftçiye 8 ay hapis cezası verildi. Dava konusu şuydu: Cedric Herrou, otobanlarda perişan haldeki mültecilere yardımcı olmuş. Onlara yatacak yer vermiş. Para almadan gönüllü olarak Fransa'dan İtalya'ya geçmelerine yardımcı olmuş. Yani sınırı aşmalarına. Burada en önemli olay: Cedric Herrou'nun siyasi savunma yapmasıdır. "insan sağlığı, can güvenliği yasalardan önce gelir" demiş. "siz sınırları çizerken sonuçlarına katlanmak gerektiğini bilmeliydiniz" diye eklemiş.

Türkiye'de de böyle çiftçiler, işçiler çoğalsın derim.

 

 

07.01.2017

 

kaynak: France 24

9.01.2017 (Adil OKAY)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

DÜNYA YANIYOR… PEKİ KİM NASIL SÖNDÜRECEK !?

Mersin gümüşkum tabiat parkında ölüm makinesi

30-yildir-cocuklarini-arayan-mektup-arkadasim-mehmet-gok-tarsus-hapishanesinde-hayatini-kaybetti

SİYASİ İKTİDARLA SERMAYE SINIFI SANATA DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR

Sanat cesaret ister...

“ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*

"TUTSAKLARIN DÜŞLERINI GÖRÜNÜR KILMAK... "

İçeriden Dışarıya Fotoğraf TUTSAKLARIN DÜŞLERİNİ GÖRÜNÜR KILMAK

Hapishanede yasaklanan romanım hakkında