hapishaneden gelen bu feryada kulak veriniz

Adil OKAY

hapishaneden gelen bu feryada kulak veriniz

merhaba

ekte ve aşağıda hapishaneden yeni gelen iki mektubu paylaşıyorum. zor durumda olan bu insanlara nasıl destek olabiliriz. öncelikle bu feryadı dururmak için mektubu yayınlayabiliriz. basınla ilişkiniz varsa iletebilirsiniz. dostlukla. adil okay

 

not: ercan binay'ın mektubunu daha önce geldiği için bilgisayara geçebildik. ama henüz Selvi kalen'in de o kadar önemli mektubunu geçemedik. adlilerin arasına atılan politik tutsak  selvi kalen'in mektup taramasını da ekte yolluyorum. rahat okuyabilirsiniz.

 

"yine koğuş değiştirtiyorlar. orada oraya sürükleyip duruyorlar. 4 günde 3 koğuş değiştirmek durumunda bırakıyorlar. 6 kişilik koğuşlara 8-10 kişi tıkıştırılmış. nem, rutubet, küf kokusu... karşı görüşten insanlarla aynı ortamda kalmaya zorluyorlar. ülkücü- sağ görüşlü insanlarla bilerek- isteyerek aynı yerlere konuluyorum. ne kadar dayanabilirim..."

Selvi kalen. kadın kapalı cezaevi. A11 gebze- kocaeli

 

"Sekiz-dokuz saat sonra ulaştık Elazığ T tipine. Akşam karanlığı çökmüştü. Amasya dan yirmiye yakın insan getirilmişti buraya. Saatlerce sürdü işlemler. Eşyalar talan edildi. Bir çoğu örgütsel görülüp el konuldu. Ne mi? Vesikalık ebatta bir çocuk fotoğrafı. Bitmedi , üstelik bu çocuk resmini adalet bakanlığının çıkardığı ve ücretsiz bize dağıtılan "Değer" dergisinden kesip almıştım. Artık varın gerisini siz hesaplayınız. "   

 

"Sabah – akşam sayımlarda ayakta tek sıra halinde olmamız dayatılıyor. Bilinen askeri kışlalarda tekmil uygulaması. Bunu da kabul etmemiz söz konusu değil. Kabul etmediğimiz için zor kullanılıyor, şiddet uygulanıyor, küfür hakaret ediliyor... günlerdir bu yapılıyor, bugün yapılanlar yarınların işareti. Yarınlar çok şeye gebe. Çok ciddi sorunlar yaratabilir. Yarın geç olabilir, duyarlı olmak gerekiyor. Herkesin yapabileceği bir şey vardır."                                            

 

  Ercan BİNAY

T tipi hapishane,    B,3   ELAZIĞ

 

                                                                                       

2 ocak 2017

Sevgili Adil ,merhaba

İyi olduğunu-zu umuyorum. Art arda yazıyorum size. Yaklaşık bir hafta öncede yeni yıl kartı göndermiştim. O zamanlar Amasya hapishanesindeydim. Şimdi ise bir başka hapishanedeyiz. Evet bir kez daha sürgün edildik. Madem yeni bir yer, yeniden yeni yılınızı kutlayıp, başarılar diliyorum. Hem yeni adresi bildireyim hem de yeni durumu sizinle paylaşayım istedim.

28 Aralık, sabah sabah gelip söylediler, onlara göre sevk bize göre sürgün edileceğimizi... sabah sabah belirsiz bir yolculuk başladı. Malum gizli tutuyorlar, nereye götüreceklerini söylemiyorlar. Sonra söylüyorlar. Sekiz-dokuz saat sonra ulaştık Elazığ T tipine. Akşam karanlığı çökmüştü. Amasya dan yirmiye yakın insan getirilmişti buraya. Saatlerce sürdü işlemler. Eşyalar talan edildi. Bir çoğu örgütsel görülüp el konuldu. Ne mi? Vesikalık ebatta bir çocuk fotoğrafı. Bitmedi , üstelik bu çocuk resmini adalet bakanlığının çıkardığı ve ücretsiz bize dağıtılan "Değer" dergisinden kesip almıştım. Artık varın gerisini siz hesaplayınız. Kelimenin kifayetsiz kaldığı bir diğer yön ise, dosyada bana dair şu yazılı "...örgütü kurmak-yönetmek..." yani bir örgüt olarak ben içeri alınıyorum, örgütsel sayılan  resim, kağıt, gazete, dergi... alınmıyor... neyse eşyalardan sonra sıra bize geldi. Tahmin edeceğiniz gibi çıplak arama yapıldı zorla... adeta inşaat halinde olan koğuşa atıldık... saat gece yarısına geliyordu, herkes koğuşa getirildiğinde. Kısa kısa özetlediğim bunlar üç aşağı beş yukarı her hapishanede aynı. Farklı olanlara geleyim.

Alt kata bir tane kamera takmışlar. Gün yirmi dört saat bizi izlemek istiyorlar. Daha öncede T tipi hapishanede tutulmuştum( Bafra) kamera yoktu. Burada gördüm. Bu gözetleme kabul edilemez. Nedenine niçini ne dahi girmeye gerek yok. Bizde gerekeni yapıyoruz, kamerayı kapatıyoruz. Onlar söküyor, biz kapatıyoruz... bakalım bu işin sonu nereye varacak. Geleyim çok şeye gebe konuya. Ki bu konu toplamda ele alınmalıdır.

Sabah – akşam sayımlarda ayakta tek sıra halinde olmamız dayatılıyor. Bilinen askeri kışlalarda tekmil uygulaması. Bunu da kabul etmemiz söz konusu değil. Kabul etmediğimiz için zor kullanılıyor, şiddet uygulanıyor, küfür hakaret ediliyor... günlerdir bu yapılıyor, bugün yapılanlar yarınların işareti. Yarınlar çok şeye gebe. Çok ciddi sorunlar yaratabilir. Yarın geç olabilir, duyarlı olmak gerekiyor. Herkesin yapabileceği bir şey vardır. Amaçları sayım almak değil. Bizi hizaya çekmektir, kimliksizleştirmektir.  Bunun için sabah- akşam olanca gardiyan koğuşa girip küfrediyor-hakaret ediyor, şiddet uyguluyor, darp ediyor... yoksa bir tek gardiyan yeterli sayım almaya. Koğuşta toplam sekiz kişiyiz, hepimiz sandalye de oturuyoruz. Şöyle düşünülsün. Evin bir odasında sandalyeye sekiz kişi oturuyor ve içeri girilip sayılacak hepsi bu. Ama işte dert bu olmadığı için hepsi bu olmuyor. Ayağa kalkıp, sıraya geçmemiz isteniyor. Bunu F tiplerde de dayattılar, yıllarca sürdü ,bu uygulama o zamanlarda kabul edilmedi, direnildi. Sonradan bu uygulamadan "vazgeçildi"... burada bir kez daha bu uygulamayla karşı karşıyayız. Durum bu!

Sevgili dost, dışarının da durumu içeriden farklı değil. Gerçi günlerdir dışarıda ne olup bittiğini bilmiyoruz. Tv miz verilmiş değil hala, gazetede getirilmiyor günlerdir. Yıllardır vurguluyoruz sorunun içerisi dışarısı yok. Birbirinden kopuk ayrı ele alınmamalı. Bu temelde ele alırsak sorunları aşarız...

Kısa bir yılın, son saatlerini yaşadığımız şu an , bir kez daha yeni yılınızı kutluyorum. Olanca içtenliğimle  sizi selamlıyor, sevgilerimi gönderiyorum. Aynı duygular ve içtenlikle yoldaşlarında selam-sevgilerini iletiyorum. Başarılar!

Ve  son dakika notu: özgürlükçü demokrasi gazetesini yasaklamış idare... kanunların, yasaların hükmü yok...

 

                                                                                                              Ercan BİNAY

                                                                                                 T tipi hapishane,    B,3   ELAZIĞ

16.01.2017 (Adil OKAY)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

DÜNYA YANIYOR… PEKİ KİM NASIL SÖNDÜRECEK !?

Mersin gümüşkum tabiat parkında ölüm makinesi

30-yildir-cocuklarini-arayan-mektup-arkadasim-mehmet-gok-tarsus-hapishanesinde-hayatini-kaybetti

SİYASİ İKTİDARLA SERMAYE SINIFI SANATA DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR

Sanat cesaret ister...

“ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*

"TUTSAKLARIN DÜŞLERINI GÖRÜNÜR KILMAK... "

İçeriden Dışarıya Fotoğraf TUTSAKLARIN DÜŞLERİNİ GÖRÜNÜR KILMAK

Hapishanede yasaklanan romanım hakkında