Hapishanede yasaklanan romanım hakkında

Adil OKAY

Hapishanede yasaklanan romanım hakkında

Merhaba

Ekte son romanım Arkası Yarın'ın Bafra hapishanesinde "eğitim komisyonu" tarafından yasaklanmasını ve bu yasağa itiraz eden tutsak yazar haydar Demir'in itiraz dilekçesine Bafra ağır ceza mahkemesinin olumsuz yanıtını iletiyorum. yani koskoca hakimler, savcılar sözde hapishane eğitim kurumu çalışanları kitabımın imhasına karar almışlar. konuya ilişkin Haydar Demir'in mizahi deperlendirmesi ve mahkeme kararları ektedir. 

 

konuyla ilgili açıklamam:

Romanım Tekirdağ, Bandırma ve Sincan hapishanelerine rahatça girmiş ve tutsaklardan olumlu mesajlar gelmişti. Bu durum Cezaevi eğitim kurumlarında çalışanlarının ve konuyla ilgili karar veren mahkeme heyetlerinin cehaletini ortaya koymaktadır. Onlar hayatlarında "Kemallettin Tuğcu"nun romanlarından başka kitap okumamışlardır. Ve siyasi iktidarın karanlığından güç almaktadırlar. Ve ayrıca velev ki erotik roman yazdım, bunu Sübyanlar koğuşuna ya da İmam Hatip Okulları Kütüphanelerine yollamadım ki. Ve Haydar Demir'in dediği gibi buna kim karar verecek. Edebiyattan, sanattan, estetikten anlamayan kadın ve adamlardan oluşan mahkeme heyetleri, cezaevi okuma komisyonları mı? 

Bir edebiyat doktoru konuyla ilgili şunları yazmıştı: "'Namık Kemal, insanlar ahlak risaleleri okumaz ama roman okur, tiyatroya gidilir' diyordu bir makalesinde.1800'lerde diyordu bunu. Aradan geçen zamanda roman ahlak kitabı değildir, dahası romandan da önce hayat sizin kısıtlamalarınızla yürümüyor demeliyiz onlara."

Anlayana bu kadarı yeter sanıyorum.

(b)ilginize

Adil Okay

 

***

Haydar Demir'in mektubundan bir bölüm

 

"Merhaba Adil Okay,

                Ne yazık ki kitabınızı alamadım. Eğitim Kurulu "Müstehcen" bulduğu için vermedi! Ekte size Eğitim Kurulu İnfaz hakimliği ve Ağır Ceza mahkemesinin kararlarından gönderiyorum. Ayrıca Benim infaz ve Ağır Ceza'ya yazdığım itirazları.               

Bu "Arkası Yarın"a yönelik diğer cezaevlerinde bir sorun yaşandı mı bilmiyorum. Fakat sorun kitabınızdan çok bakanlığın "size" yönelik bir tutumu gibi geldi bana.

Eğitim Kurulu'nun "Arkası Yarın" adlı kitabı okumadığını biliyorum. Olsa olsa bakanlığın talimatını hayata geçiriyordu. Siz inanıyor musunuz, şu altında e-imzası olanların kitabı okuduğuna? Kurum müdürü Adem Tatlısoy'un, ikinci müdür Rahmetullah Çakmak'ın, (Hakim ve hakimelerin) kitabın sözlük anlamını dahi bildiğine?"

 

Haydar Demir

T Tipi kapalı cezaevi  C-4.   BAFRA/SAMSUN

14.12.2017 (Adil OKAY)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

DÜNYA YANIYOR… PEKİ KİM NASIL SÖNDÜRECEK !?

Mersin gümüşkum tabiat parkında ölüm makinesi

30-yildir-cocuklarini-arayan-mektup-arkadasim-mehmet-gok-tarsus-hapishanesinde-hayatini-kaybetti

SİYASİ İKTİDARLA SERMAYE SINIFI SANATA DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR

Sanat cesaret ister...

“ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*

"TUTSAKLARIN DÜŞLERINI GÖRÜNÜR KILMAK... "

İçeriden Dışarıya Fotoğraf TUTSAKLARIN DÜŞLERİNİ GÖRÜNÜR KILMAK

Hapishaneden gelen kitap tanıtımı