Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Cesur Gürsel

Dolar'ın Ateşi Düşmüyor

Ysk’dan seçimin yenilenme kararı çıkmadan önce dolar 5.80’lerde seyrediyordu. Aynı gün bir anda 6’lara yükseldi. Sonrasında 6.25’leri gördük. Hemen müdahale geldi ve kaldıraçlı Asya piyasalarında 4.5 milyar dolar bozdurarak ve Alman basınında Türkiye S-400’den vazgeçti tarzında yalan haber çıkınca doların ateşi 5.95’lere kadar düştü.

Fakat bu düşüş istenilen ölçüde olmadı. Dolar ertesi gün tekrar 6.06’lara kadar yükseldi. Baktılar olacak gibi değil bu kez Merkez Bankası dolar alanlara vergi yükü getirdi. Yani 1000 dolar alacaksanız 6 lira vergi olarak vereceksiniz dendi. Amaç döviz alımını frenlemekti ama yatırımcılar dinlemedi ve dolar almaya devam etti.

Alınan tüm bu önlemler yetmeyince yine Merkez Bankası eliyle repo ihalelerine ara verildi. Ancak yine fayda etmedi. Dolar 6 liraya kazık çakmış gibi bekliyordu. Abd ile yaşanan S-400 sorunuyla ilgili her açıklamada daha da fazla geriliyordu.

En son BDDK (Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu) eliyle 100.000$ üzeri alımlarda para ertesi gün hesaba geçirilecek dendi. Ancak bu karardan sonra borsadaki hızlı düşüşle birlikte yine döviz alımı arttı. Dolar 6.10’lara dayandı. Üstelik 100.000 $ gibi büyük paralarla oynayan yatırımcılar için bu bir çözüm değildi. Çünkü birkaç milyar liralık döviz almak için 2-3 ayrı hesaptan 99.999$ alarak bu sorunun önüne geçmek çocuk oyuncağıydı…

Uzun lafın kısası; dolar tüm bu müdahelelere rağmen bugün 6.15’lere tekrar çıktı. İnsanlar dolarda beklemeyi tercih ediyor. Şuan vatandaşların banka hesaplarında türk lirasından çok döviz var. Tam rakam vermek gerekirse bankalarda 182 milyar dolarlık döviz var. Yani Vatandaş tl’ye güvenmiyor. Nasıl güvensin ki? 3 ay önce 100.000 lirası olan biri 5.20’den dolar alsaydı bugün 120.000 lirası olacaktı. Ama bu adam vadede bekleseydi üç ayda alacağı faizle birlikte parası en fazla 105.000 tl olacaktı… Yani türk lirası değer kaybederken vatandaşın da alım gücü düşecekti. Bu böyle giderse doların daha da yükselmemesi için hiçbir sebep yok.

Güzel memleketimizde üretim yetersiz. Hukuk sistemimize yabancı yatırımcılar güvenmiyor. Kimse bize borç vermiyor. Suriyeliler büyük bir sorun olmaya devam ediyor. İşsizlik %15'lere dayanmış. Hazinede paramızın kalmadığını, Merkez Bankası rezervlerimizin eridiğini, piyasalara döviz sürüldüğünü falan hep yabancı kaynaklı basından öğreniyoruz. Yani medyamız da doğru düzgün çalışmıyor. Vatandaş net haber alamıyor.

Bir zamanlar ekonomimizin lokomotifi olan otomotiv ve inşaat gibi sektörler can çekişiyor. Acil çözümler gerekiyor.

Referandumdan önce partili Cumhurbaşkanlığı’na geçince uçacağız demişlerdi ya. Şuan uçuş moduna geçtik. Kemerleri sıkı bağlayın. Aksi halde düşersek kurtuluş yok. Çözüm ise üretimden, hukuktan geçiyor. Bu arada tekrar parlementer sisteme dönüş görürsek de şaşırmayın derim.

23.05.2019 (Cesur Gürsel)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Virüsten Nasıl Kurtuluruz?

Tütün

Yağmurun iki Yüzü

Operatör Depremi!

Yasaklar Kenti!

Eylül Kapıda

İstanbul Seçimi ve Zamlar!

Menemen Hanım ve Pilav Bey

Günah Keçisi