Mersin gümüşkum tabiat parkında ölüm makinesi

Adil OKAY

Mersin gümüşkum tabiat parkında ölüm makinesi

J. J. Rouseau, Kentler için, 'Bireysel çürümenin ve toplumsal yozlaşmanın başladığı yerlerdir', der. Bu gün bu tanıma, 'Kentler ekolojik yıkımın başladığı yerler' cümlesini de eklemek gerekir. 

 

 

Mersin'in Davultepe Beldesinde bulunan Gümüşkum Tabiat Parkı Caretta Caretta'ların yuvalama alanıdır. Yüzyıllardır yumurtlama döneminde buraya gelen deniz kaplumbağaları ile yine aynı bölgede yetişen kum zambakları koruma altına alınmıştır. Bölgede oturan halk şezlong bile koyamamaktadır. Işık ve ses yasaklanmıştır. Ama AKP iktidarı kocaman ormanı- parkı bir özel şirkete peşkeş çekmiş arkasından talan başlamıştır. Geçen hafta ziyarete gittiğimde Caretta Caretta yumurtalarının üzerinde çalışan bir kepçenin ağaçları yıktığına tanık oldum. Tepki gösterdim. Fotoğraf çektim. En yakın yazlık site sakinlerinin (Balkaroğlu) da tepki gösterdiğini öğrendim. Sonra konu basına yansıdı. Ama tepkilere rağmen kepçe çalışmaya yıkmaya talana devam etti. 

 

 

Abidin Yağmur'un Cumhuriyet'te Ve Güney Gazetesinde yayınlanan haberinde bu tepkiler dile getirildi.

 

"Mersin'de denizkaplumbağalarının yumurta bırakma alanı Gümüşkum Tabiat Parkı'nda 3 gün sürecek pop müzik festivali planlanması tepki çekti. Tabiat Parkı, denizkaplumbağası yuvalama alanı ve 1. derece sit alanı olması nedeniyle koruma altında. Orman ve Su Bakanlığı, geçen yıllarda tabiat parkını bir turizm şirketine kiralamıştı. Özel bir organizasyon şirketi tarafından 5-6-7 Haziran tarihlerinde festival yapılması gündemde."

 

 

"Denizkaplumbağaları üzerine çalışmaları bulunan Prof. Dr. Serap Ergene, "Böyle bir festivalle alana çıkacak anaç kaplumbağalar, yuvadan çıkacak yavru kaplumbağalar ve yuva içindeki yumurtalar tamamen zarar görecek. Tam üreme zamanına denk gelen bir program. O kadar kalabalık insan kitlesinin, ışığın ve gürültünün bu alanda vereceği zarar tartışılmaz" dedi."

 

 

Konu ile ilgili Mezitli Belediye Başkanı Tarhan'da açıklama yaptı ama nafile. 
"Konser tarihinin özellikle 5 Haziran Dünya Çevre Gününe denk getirilmesinin de manidar olduğuna dikkat çeken Mezitli Belediye başkanı Tarhan, "Kaplumbağaların yumurta bırakma dönemi olan ve hiçbir etkinlik yapılmaması gereken tarihin seçimi çok önemlidir. Başka bir dikkat çeken detay ise konserin tam da 5 Haziran Çevre Gününe denk getirilmesi. Zaten dünyamızda ve ilimizde caretta carettaların yuva yaptığı kaç koruma alanı kaldı ki? Olaya sadece deniz kaplumbağaları açısından bakmıyoruz; bu alan aynı zamanda endemik kum zambaklarının da yaşama alanıdır. Böylesi alanların özel koruma altına alınması gerekirken, Bakanlıkça ihaleyle kiraya verildi" diye konuştu.

 

 "Maalesef şu an 100. Yıl Tabiat Parkında, başka Kıyı Kanunu, İmar Kanunu olmak üzere ilgili mevzuata ve taraflarca imza altına alınmış sözleşme şartlarına aykırı şekilde uygulamaların hayata geçirildiği kanısındayız. Hiçbir şekilde çalışma yapılmaması gereken alanda iş makinesi çalışmakta, işletmeler açılmakta ve kıyı kenar çizgisini ihlal edecek biçimde sahil çevirmekte. İşin en acı tarafı da caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağaların üreme alanı etrafına çekilmiş tel çitler de kaldırılmış. İhale şartnamesinde sadece belirli koşullarda eğlence düzenlenebileceği belirtilmesine karşın, görülen yer belirlenmemiş ve koşular yerine getirilmemiştir." (Kaynak : İHA)

 

 

5 Haziran'da konserde yer alacak sanatçılara sesimizi duyurmalıyız. Bu konsere çıkmamalı doğa katliamına ortak olmamalıdırlar.

 

Mersin'de suskun kalan çevre konusunda duyarlı olduklarını düşündüğüm kişi ve kurumlara da -suç ortağı olmamak için- bu katliama karşı ses çıkarın diyorum.

 

 

Ülkenin her yanında kapitalist yağma var evet ama artık yangın evinize yaklaştı. Daha ne kadar susacaksınız.

 

 

 

27/05/2019

okayadil@hotmail.com

 

 

#yılmazkilim #mersinpopfest #aleynatilki #aleynatilkiofficial#muratboz #muratbozteam #handeyener #handeyenerfan#simge #simgesagin#muratdalkılıç#muratdalkilic#fettahcan #fatmaturgut #fatmaturgutoffical#demetakalin #demetakalın #edis #edisfan #muratbozfanclup#muratbozfanclup

1.jpg

3.jpg

3b.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg

27.05.2019 (Adil OKAY)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

DÜNYA YANIYOR… PEKİ KİM NASIL SÖNDÜRECEK !?

30-yildir-cocuklarini-arayan-mektup-arkadasim-mehmet-gok-tarsus-hapishanesinde-hayatini-kaybetti

SİYASİ İKTİDARLA SERMAYE SINIFI SANATA DÜŞMANLIKTA YARIŞIYOR

Sanat cesaret ister...

“ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*

"TUTSAKLARIN DÜŞLERINI GÖRÜNÜR KILMAK... "

İçeriden Dışarıya Fotoğraf TUTSAKLARIN DÜŞLERİNİ GÖRÜNÜR KILMAK

Hapishanede yasaklanan romanım hakkında

Hapishaneden gelen kitap tanıtımı