HDP adayı Afro/ Türk Yalçın Yanık: Atalarım köleydi, benim de söyleyeceklerim var

HDP adayı Afro/ Türk Yalçın Yanık: Atalarım köleydi, benim de söyleyeceklerim var

HDP adayı Afro/ Türk Yalçın Yanık: Atalarım köleydi, benim de söyleyeceklerim var

 1.  

  HDP İzmir 1’inci Bölge milletvekili adayı Yalçın Yanık, “Osmanlı Devleti’nde kölelik yoktu” iddiasına tepki gösterdi.

  ‘AFRİKA’DAN 1857’YE KADAR KÖLE GETİRİLDİ’

  Afrika kökenli olan Yanık, paylaşımında “Osmanlı düzeni adildi, kölelik yoktu diyenler ve o günleri özleyenler ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Ataları Osmanlı’ya köle olarak getirilmiş biri olarak bu konuda söyleyeceklerim var: Kuruluşundan itibaren Osmanlı’da kölelik kurumunun var olduğunu tüm ciddi tarihçiler biliyor, Afro Türk Derneğimizde birçoğunu konuk etmiştik. Afrika’dan gelen köle ticareti ancak 1857’de yasaklanıyor. Çerkezistan’dan ise 1900’lere kadar köle ithal ediliyor” ifadelerine yer verdi.

  ‘MECLİSE BİR KIZIL OLARAK GİDECEĞİM’

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarını eleştiren Yalçın Yanık, şöyle devam etti:

  “Ne hikmetse bir başka ‘Batı icadı’ OHAL ile 2 senedir ülkeyi yöneten bu kişiler; sermayenin ve sömürünün evrenselliğini işte Osmanlıcılık gibi safsatalarla gizlemeye çalışıyor, ama her fırsatta kendilerini açık ediyorlar. Bizim de, sermaye ve sömürü ne kadar evrenselse, sınıf mücadelesi de o kadar evrenseldir dememiz gerekiyor. Meclise bir siyah olarak değil de, bu mücadelenin evrensel bayrağını sahiplenen bir kızıl olarak gideceğimi bu yüzden vurguluyorum.”

  İŞTE YALÇIN YANIK'IN O PAYLAŞIMLARI

   
   
   

  Merhaba. Kendimi, İzmir'deki faaliyetlerimi, neden HDP'den aday olduğumu ve mecliste nasıl çalışacağımı anlattım.

   
 2.  

  8-Aydın doğumlu, 40 yıldır en ağır işlerden biri olan deri sektöründe çalışan, köle torunu bir ücretli köle olarak; benim gibi tüm işçilerin, ezilenlerin sesini duyurdugu için diyorum. Üreten bizsek, tüketen de biz olmalıyız şiarını bu seçimlerde ile yükseltelim!

 3.  

  7-Bazen şöyle yorumlarla da karşılaşıyorum: 'den aday olarak ekmeğini yediğin ülkeye ihanet ettin, şöyle nankörlük yaptın, Afrika'ya geri dön... Soruyorum: Siz kimin ekmeğini kime veriyorsunuz, kimin ülkesinden kimi kovuyorsunuz?

 4.  

  6-Bizim de, sermaye ve sömürü ne kadar evrenselse, sınıf mücadelesi de o kadar evrenseldir dememiz gerekiyor. Meclise bir siyah olarak değil de, bu mücadelenin evrensel bayrağını sahiplenen bir kızıl olarak gideceğimi bu yüzden vurguluyorum.

 5.  

  5-Ne hikmetse bir başka "Batı icadı" OHAL ile 2 senedir ülkeyi yöneten bu kişiler; sermayenin ve sömürünün evrenselliğini işte Osmanlıcılık gibi safsatalarla gizlemeye çalışıyor, ama her fırsatta kendilerini açık ediyorlar:

 6.  

  4-Örneğin saray danışmanı İbrahim Kalın'a göre demokrasi, sağ-sol, sınıf mücadelesi gibi kavramlar Batı icadı. Bu kişiler, Ulu Emir Tayyip'in altında birleşirsek sorunlarımızı çözeriz demeye getiriyor. Kaçak sarayda divan kurup Osmanlıcılık oynadıklarını kendi itiraf etmiş:

 7.  

  3-Osmanlı düzenini çağdaşlarıyla karşılaştırıp daha adildi gibi sonuçlara varmak bizi aşar. Sorun bugünün dünyasında bu düzeni pazarlamaya çalışan, böylece gerçek ekonomik-politik düzenin nasıl işlediğini sümenaltı eden güçlerin varlığı.

 8.  

  2-Kuruluşundan itibaren Osmanlı'da kölelik kurumunun var olduğunu tüm ciddi tarihçiler biliyor, AfroTürk derneğimizde birçoğunu konuk etmiştik. Afrika'dan gelen köle ticareti ancak 1857'de yasaklanıyor. Çerkezistan'dan ise 1900'lere kadar köle ithal ediliyor.

 9.  

  1- Osmanlı düzeni adildi, kölelik yoktu diyenler ve o günleri özleyenler ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Ataları Osmanlı'ya köle olarak getirilmiş biri olarak bu konuda söyleyeceklerim var:

11.06.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz