Ucuz ayakkabı Gaziantep'teki  imalatçıları vurdu

Ucuz ayakkabı Gaziantep'teki imalatçıları vurdu

Ucuz ayakkabı Gaziantep'teki imalatçıları vurdu

Yurtdışından ithal edilen ucuz ayakkabıların ayakkabı imalatçılarının işlerini olumsuz etkilediğin söyleyen esnaf Mehmet Karayazgal, “Ucuz ayakkabı, ayakkabı imalatçılarını vurdu” dedi.

Gaziantep’te 30 yıldır ayakkabı tamiri ve imalatı yapan Mehmet Karayazgal, vatandaşların ayakkabı tercihi konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi. Eskiden olduğu gibi insanların ayakkabı alırken kaliteye dikkat etmediğini söyleyen Karayazgal, “Eskiden vatandaşlar ayakkabı alırken kaliteye dikkat ederlerdi. Kent genelinde bulunan ayakkabı imalatçıları kaliteli ayakkabılar üreterek, vatandaşın ayak sağlığına önem verirlerdi. Son yıllarda yurtdışından ithal edilerek getirilen ucuz ayakkabılar ne yazık ki piyasada bulunan ayakkabı imalatçılarının işlerinin azalmasına neden oldu. Vatandaşlar ekonomi durumlarına uygun ayakkabılar almayı tercih ediyorlar. Ancak vatandaşların ucuz ayakkabılara yönelmesi diğer yandan ayak sağlıklarını tehdit ediyor. Kent genelinde satışı yapılan ucuz yollu ayakkabıların büyük bir çoğunluğu ayak sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Ayakkabıların derileri kalitesiz olduğu için ayakta mantar, koku ve olumsuz sağlık problemlerine neden olabiliyor” şeklinde konuştu.

“AYAKKABI ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA”

Ayakkabı imalatçılarının zor günlerden geçtiğini söyleyen Karayazgal, “Ucuz ayakkabıların piyasaya girmesiyle birlikte ayakkabı üreticilerinin sıkıntıları artmaya başladı. İş yapamayan birçok üretici kepenk kapattı. Ayakkabı imalatını bırakarak, ayakkabı satışlarına başladı. Yurtdışından getirilen ve kötü deriden imal edilen ayakkabıların fiyatlarının ucuz olması vatandaşların bu ayakkabılara olan ilgisini arttırdı. Alım gücü düşen vatandaş kaliteli bir çift ayakkabı almak yerine fiyatı ucuz olan 3 çift ayakkabı almayı tercih ediyor. Bu durumda ayakkabı imalatçılarının işlerinin daha da azalmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.

(M.TÜRKMEN)

23.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz