Sen misin yürütmeyen.#‎pride2016‬ ‪#‎dağılıyoruzayol‬

Sen misin yürütmeyen.#‎pride2016‬ ‪#‎dağılıyoruzayol‬

Sen misin yürütmeyen.#‎pride2016‬ ‪#‎dağılıyoruzayol‬

İstanbul LGBTİ Onur Haftası Komisyonu yaptığı açıklamada, planladıkları 14. Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmeyeceklerini belirtmişti. Bu kapsamda bu yıl, 14. LGBTİ Onur Yürüyüşü İstiklal Caddesi'nde düzenlenmedi. Onun yerine İstanbul'un her yerinde grup grup LGBTİ'ler buluştu.

LGBTİ'ler, İstiklal'de yürümek yerine Beyoğlu’nun ara sokaklarında buluşarak etkinliği gerçekleştirdi. #DağılıyoruzAyol etiketini sosyal medyada paylaşan LGBTİ’ler, Orlando Katliamı’nda hayatını kaybeden eşcinselleri de andı.

İŞTE KAOSGL'NİN FACEBOOK SAYFASINDA PAYLAŞILAN GELİŞMELER

 

Polis, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesinde Taksim'i abluka altına alırken LGBTİ odaklı haber sitemiz kaosGL.org da siber saldırı altında. LGBTİ'lere dönük polis şiddetinin yüksek ihtimal olduğu böyle bir günde bu siber saldırı hak ihlallerinin de görünmezleştirilmesi için yapılmıştır. Sosyal medya hesaplarımızdan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi yaptığı açıklamada yürüyüşü yapamayacaklarını ancak Beyoğlu’nun her sokağında olacaklarını açıklamış, “Dağılıyoruz” açıklaması yapmıştı.

x Boğaz köprüsü ‪#‎gökkuşağı‬ nı selamlıyor! ‪#‎dağılıyoruzayol‬ ‪#‎Pride2016‬

x Havada, karada, denizde; alışın her yerdeyiz! ‪#‎dağılıyoruz‬ ‪#‎pride2016‬
‪#‎OnurYürüyüşü‬ vapuru yandan çarklı...

x İstiklal Caddesi'nde polis ablukası devam ediyor. ‪#‎dağılıyoruzayol‬‪#‎pride2016‬

·

x 13.55 Taksim Mephisto'ya asılan ‪#‎gökkuşağı‬ bayrağı polis zoruyla indirildi‪#‎dağılıyoruz‬ ‪#‎pride2016‬

x 16.00 Galatasaray Lisesi önünden 4 LGBTİ aktivisti gözaltına alındı‪#‎dağılıyoruzayol‬ ‪#‎pride2016‬

KaosGL.org'un yanı sıra İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, jiyan.us vekaosgldernegi.org siteleri de siber saldırı altında ‪#‎dağılıyoruzayol‬‪#‎pride2016‬

x

Bugün bu basın açıklamasını okumamızın sebebi, 14. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasıdır.

Onur Yürüyüşlerimiz, bu ülkenin şahit olduğu büyük, çok sesli ve kitlesel eylemlerden biridir. Bizler yürüyüşlerimizde, dünya tarihinde bizim payımıza düşen bu karanlık zamana aşkımız ve arzumuzla kafa tutarız. El konulan emeğimizin hesabını sorar, kaderimizi başkalarının elinden alır, geleceğimizi tahayyül ederiz. Savaşa karşı barışı, korkuya karşı cesareti, zulme karşı tüm ezilenleri savunuruz; başka bir dünyanın, cinselliğin, bedenin, hayatın mümkün olduğunu gösteririz. Yürüyüşümüzü engelleyenler, bize “toplumun hassasiyetleri”ni mazeret göstermiştir. Oysa gözetilen toplumun değil, iktidarın hassasiyetleridir. Toplum bizden başkası değildir. Yasaklanan, bizim, bu dünyanın onurlu insanlarının varoluşunu, taleplerini, barışa, adalete ve eşitliğe dair özlemlerini duyurma çabasıdır. Yürüyüşümüzün yasaklanması, sesimizin duyulmasını engellemek için yapılan başarısız bir çabadır.

Başarısız, çünkü varoluşumuzun bize verdiği onur, gördüğümüz baskıyla büyüyor. Bizi incitmek için ettikleri hakaretleri biz gururla sahipleniyoruz. Sahip olduğumuz sınırlı alanları dayanışmayla büyütüyoruz. Bizler yürüdüğümüz her sokakta, emek verdiğimiz her mesai gününde, her evde, yaşadığımız her aşkta ve her sevişmede bir devrim gerçekleştiriyoruz. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Antep’te, Amed’de, Meksika’da, Bangladeş’te, Orlando’da öldürülüyor ve tekrar doğuyoruz. Biz hep varolacak, varoluşumuzu hep haykıracak ve varoluşumuzdan hep onur duyacağız.

Bugün yürüyemiyoruz, ancak aslında yürümeye daha yeni başladık. Attığımız sloganların sesi kulağımızda, gökkuşağının renkleri bizimle ve özgürlüğün kokusu burnumuzda. Hoşgörüden, tahammülden, izinlerden daha fazlasını istemek için yola çıktık. Kişisel siyasal ve sosyal haklarımızın güvence altına alınması;anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin yer alması ve LGBTİ+ hareketinin politik bir özne olduğu gerçeğinin tanınması için mücadelemizi her an her yerde örüyoruz.

Dağılıyoruz, daha güçlüyüz, daha kalabalığız, daha gürültülüyüz. Bizden korkmakta haklılar, çünkü örgütleniyoruz, büyüyoruz, yürüyoruz!

‪#‎pride2016‬ ‪#‎dağılıyoruzayol‬

 
 
26.06.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz