Sarı Yelekliler Arnavutluk'a dayandı. Tunusta " Kırmızı Yelekliler" başladı

Sarı Yelekliler Arnavutluk'a dayandı. Tunusta " Kırmızı Yelekliler" başladı

Sarı Yelekliler Arnavutluk'a dayandı. Tunusta " Kırmızı Yelekliler" başladı

Fransadaki " Sarı Yelekjliler " eylami Arnavutluk'a kadar uzanırken  bu kez de Tunus'ta bir grup genç, cumartesi akşamı ülkede değişim talep etmek için Fransa'daki 'Sarı Yelekliler' hareketinden etkilenerek 'Kırmızı Yelekliler' kampanyasının başlatıldığını duyurdu.

Gençler kampanyanın resmi olarak başlatıldığını ve hareket koordinasyon noktalarının oluşturulmaya başlandığını duyurmak için internet ve sosyal medya aracılığıyla bir bildiri yayınladı.

İran Press'te yer alan haberde yer alan bildiride, "Bugün biz resmi olarak ilan ediyoruz; biz Tunuslu bir grup genç, Tunus'u güven yokluğundan kurtarmak için 'Kırmızı Yelekliler' kampanyasını örgütlüyoruz" denilirken eylemcilere göre bu hamlenin, başarısızlık, yolsuzluk, hayat pahalılığı, işsizlik, kötü yönetim, devlet kurumları üzerindeki hâkimiyet ve devam eden yoksullaşma politikalarına yanıt anlamı taşıdığı aktarıldı.

'KIRMIZI YELEKLİLER TUNUS HALKININ MÜCADELESİNİN DEVAMI'

Tunus'un 2011 devriminden bu yana elde ettiği demokratik geçiş başarısına rağmen buna ekonomik ve sosyal dönüşüm eşlik etmezken gençlerin saflarında işsizlik yaygınlaştı. Halkın yaşam koşulları daha da ağırlaşırken, taahhüt edilen reformlar tamamlanmadı.

Yayınlanan bildiride 'Kırmızı Yelekliler' hareketinin Tunus halkının mücadelesinin bir devamı olduğu ve Tunusluların onurunu ve hakkını geri getirme yönünde bir adım olduğu belirtildi.

9.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz