Ruhi Su İçin Söylediler: Sabahın Bir Sahibi Var ( TIKLA İZLE)

Ruhi Su İçin Söylediler: Sabahın Bir Sahibi Var ( TIKLA İZLE)

35. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

20 Eylül 1985’te kanser hastalığını yenemeyerek aramızdan ayrılan Ruhi Su için, özel bir parça okundu.

Usta sanatçı Ruhi Su’nun bugün 35. ölüm yıl dönümü...

20 Eylül 1985’te kanser hastalığını yenemeyerek aramızdan ayrılan Ruhi Su için, özel bir parça okundu.

Ruhi Su Dostlar Korosu ile beraber şarkıcı ve oyuncu Melike Demirağ "Arkadaş" parçasını söyledi.

Ruhi Su Dostlar Korosu da sosyal medya hesabından söz konusu videoyu, şu notla paylaştı:

"#SabahınBirSahibiVar Ruhi Su’nun 35. ölüm yıldönümünde Ruhi Su Dostlar Korosu ve Melike Demirağ birlikte söylüyor; #Arkadaş"

Öte yandan, Ruhi Su Dostlar Korosu'nun sosyal medya hesabından yapılan bir başka paylaşımda da "Ölümünün 35. yılında Ruhi Su'yu, özel bir etkinlik ile anıyoruz. 19 Eylül akşamından itibaren, hafta boyunca çeşitli platformlardan sizlere ulaşacak olan anma programımız için ilgili yayınları takip edebilirsiniz" ifadelerine yer verildi.

TIKLA İZLE

Siyasi kimliği nedeniyle baskılara maruz kalan ve 12 Eylül döneminde, hastalığının tedavisi için yurt dışına çıkmasına izin verilmeyen usta sanatçı, tek başına yaptığı müzik çalışmalarının yanı sıra devlet operasında basbariton olarak çalışıyordu.

72 yıllık ömrüne 20’den fazla albüm ve “Ezgili Yürek” adında bir kitap sığdıran Su, tek sesli Türk müziğinin batı müziğinin içinde yer edinebilmesi için, çok sesliğe işaret edip, böylece “Dostlar Korosu’nun” temellerini atar. 1975 yılında faaliyetlerine başlayan koro, 1987 yılında ustaya saygının bir ifadesi olarak adını “Ruhi Su Dostlar Korosu” olarak değiştirmişti.

20.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz