Rahip Brunson bırakılacak gibi. 3 Tanık İfade Değiştirdi

Rahip Brunson bırakılacak gibi. 3 Tanık İfade Değiştirdi

Adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kalksın, 10 yıla kadar hapis cezası verilsin

Ev hapsinde tutulan Amerikalı Pastör Andrew Brunson 4. kez hakim karşısına çıktı. Davanın bugünkü duruşmasında bazı tanıklar aleyhteki ifadelerini değiştirdi. Duruşmaya verilen aradan sonra yeniden başlandı

Amerikalı Pastör Andrew Brunson'ın yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Savcı, adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi ve Brunson hakkında "terör örgütüne destek" suçundan 10 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Savcı ayrıca, Brunson hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının da kaldırılmasını istedi.

Beraatini isteyen Brunson, savunmasında ''Türkiye'yi seviyorum, masumum'' dedi.

Savcılığın mütalaasını açıklaması sonrası, duruşmaya bir kez daha ara verildi.

 • Tüm savunmalarını Türkçe yapan Brunson, kiliseye siyaset sokmadığını söyledi, tüm suçlamaları reddetti.
 • SEGBİS ile ifade veren tanık L.K. Brunson aleyhindeki ifadesini geri çekti. Soruşturma aşamasında verdiği ifadesinin yanlış anlaşıldığını söyleyen tanık, "Benim kilise ve yakınında FETÖ’cülerin saklandığı yönünde bir ifadem olmadı" dedi.
 • Tanıklardan Büşra Fatma Ün de ifadesini değiştirerek, "Ben Brunson'ı tanımıyorum. Dosya'daki suçlamaları bilmiyorum" dedi.
 • Duruşmayı izleyen gazetecilerden CNN muhabiri Ben Wedeman, Twitter'dan yaptığı paylaşımda 1 saat süren ilk oturumda 3 tanığın dinlendiğini, savunmadan bir kişinin de ifade verdiğini belirtti.

  Bazı tanıkların sabahki oturumda aleyhteki ifadelerini değiştirerek "kafa karıştırıcı yeni ifadeler" verdiğini aktaran Wedeman, aradan sonra bir kişinin daha Brunson lehine tanık olarak dinleneceğini yazdı.

  benwedeman
   
  @bencnn
   
   

  Trial of Pastor Brunson latest session lasted for about an hour, 3 witness for prosecution, 1 for defense questioned. Prosecution witnesses contradicted previous testimony, provided confusing accounts. 1 defense witness to speak after break.

12.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz