Perinçek'ten Brunson açıklaması:  Burada Türk yargısı hiçbir baskıya boyun eğmemiştir.

Perinçek'ten Brunson açıklaması: Burada Türk yargısı hiçbir baskıya boyun eğmemiştir.

Perinçek'ten Brunson açıklaması: Burada Türk yargısı hiçbir baskıya boyun eğmemiştir.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Rahip Brunson’un tahliyesi ile ilgili Ulusal Kanal Ana Haber Bültenine bağlanarak açıklamalarda bulundu. Eleştirilen karardan memnun olduğunu ifade eden Perinçek, "Brunson kararını Amerika’nın baskıları sonucu alınmış bir karar olarak yansıtmak çok yanlıştır. Burada Türk yargısı hiçbir baskıya boyun eğmemiştir. Amerika’nın baskısıyla bu karar alınmış değil" dedi.

İşte Perinçek'in açıklaması:

"Türk yargısı Rahip Brunson’u suçlu buldu ve ceza verdi, olay budur. Rahip Brunson terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı için Türk yargısı tarafından hüküm giymiştir. Bu da doğru bir hükümdür. Bazı PKK’lıları saklamış ve bunların tedavi edilmesine yardımcı olmuş, bu fiil hukukta yardım ve yataklığa girer.

Mahkemenin yardım ve yataklık suçunu işlediğine dair değerlendirmesi mevcut delillere ve olgulara göre son derece yerindedir. 3 yıl 1 ay hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Ceza infaz kanununa göre bunun yatarı hesaplanır. Bunun yatarı 2 yıl 4 aydır. Yattığı süre hesaplanmış ve tahliye edilmiştir.

TÜRK YARGISI BASKIYA BOYUN EĞMEDİ

Trump çok uğraştık diyor, evet çok uğraştılar ama başarılı olamadılar. Brunson kararını Amerika’nın baskıları sonucu alınmış bir karar olarak yansıtmak çok yanlıştır. Burada Türk yargısı hiçbir baskıya boyun eğmemiştir. Amerika’nın baskısıyla bu karar alınmış değil.

Türk yargısı PKK’ya yardım ve yataklık yapan Rahip Brunson’u mahkûm etmiştir. Brunson hüküm giydi, cezasının karşılığında hapiste yattı, cezasını çekti ve tahliye edildi. Burada Türk yargısı baskılara göğüs germiştir. Trump’ın çok uğraştık demesi de bunu gösteriyor. Uğraştılar ama başaramadılar. Yargının verdiği karar gerçeğe ve hukuka uygundur.

Doların yargı kürsüsünde olmasını kabul etmiyoruz. Rahip Brunson’u bırakalım, Türkiye’ye dolar gelsin kampanyasını eleştirdik. Ancak eleştirimiz yargı üzerinde bir baskı anlamına gelmiyor. Brunson’u bırakmayın ya da hak ettiğinden daha fazla ceza verin demedik. Biz kimi eleştirdik? Türkiye ekonomisi Rahip Brunson yüzünden iflas etmiş gibi değerlendirenleri, Rahip Brunson bırakıldığında Türkiye ekonomisi kurtulacak diyenleri eleştirdik. İşte Rahip Brunson bırakıldı, o zaman 10 ay sonra başka bir Rahip Brunson bulalım da onu hapisten tahliye edelim, Türkiye ekonomisini kurtaralım, böyle bir saçmalık vardı onu eleştirdik."

13.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz