MHP Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Sözlü'den Şamil Tayyar'a Sert Tepki

MHP Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Sözlü'den Şamil Tayyar'a Sert Tepki

MHP Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Sözlü'den Şamil Tayyar'a Sert deprem tepkisi

Elazığı ve Malatya'da meydana gelen depremle ilgili olarak AKP Gaziantep eski milletvekili Şamil Tayyar'ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşıma MHP genel Başkan başdanışman'ı Hüseyin Sözlü'den sert tepki geldi.

Küçüksaat.Com'da yer alan haber şöyle:

https://www.kucuksaat.com/samil-sen-ne-dusuk-bir-adamsin-4155h.htm?fbclid=IwAR3TUiCQWfNQW7bICnMOnd9E96qw7wkddMLteHxBuPtH3cLQD9wS_4FsqhY

MHP CEPHESİNDEN ÇOK SERT YANIT

1999 depremi sırasında koalisyon hükümetinden olan MHP’den, AKP’li Tayyar ve Kuzu’nun iddialarına sert yanıt geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Hidayet Vahapoğlu, İzzet Ulvi Yönter ve Mevlüt Karakaya ile MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Sözlü ve İYİ Parti Mersin milletvekili Behiç Çelik, sosyal medya hesaplarından Tayyar ve Kuzu’ya yanıt verdiler.

MHP’li Vahapoğlu, “Hafıza çökebilir, akıl kaybedilebilir.Bir yerlere mesaj verip ilişkini düzelteceksen bile vicdanlı ol. Bu deprem o deprem değil, mukayese edilemez. O tarihte MGK Gen. Sekliğinde kriz merkezinde görevli idim. Devlet çökmedi.100 yılın felaketi dünyanın gıpta ettiği şekilde yönetildi” diyerek Şamil Tayyar’a yüklenirken, MHP’li Yönter ise, “İddian asılsızdır! Zor ve acılı günlerde yalanlarla sinirleri geriyorsun. Ayıp!1999’da büyük bir yıkım ve enkaz devlet-millet kenetlenmesiyle kaldırıldı. Depremi siyasileştirmek acziyet ve art niyetliliktir. 1999’da Devlet Bahçeli vardı, unutma ki, o varken devlet zaten çökmezdi” ifadelerini kullandı.

MHP’li Karakaya da Şamil Tayyar’ı eleştirerek, “Devlet, millet üzerine kurulu bir organizasyon, yani tüzel bir varlık olup seçilmiş hükümetlerce sevk ve idare edilir. Teminatı Asil Türk Milleti’dir. 15 Temmuz bunun en son örneğidir. ‘Çöken devlet’ talihsiz bir ifade olmuş. Devlet 1999’da ayaktaydı, bugün de öyle @samiltayyar27” ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da hem Burhan Kuzu’ya hem de Şamil Tayyar’a yanıt verdi.

Burhan Kuzu için, “Sayın Burhan Kuzu, sizin de 1999 depremi üzerinden siyaset yapma huyunuz nüksetmiş, ayıp etmişsin. Depreme yardım paralarıyla maaşlar ödendi ifadeniz doğru değil, uyduruk bir itham. Bu yalanlardan ne umuyorsunuz?” diyen MHP’li Akçay, Şamil Tayyar için ise, “Yalan söylüyorsun, 1999 depreminde devlet dimdik ayaktaydı ve dünyaya örnek bir çalışma gösterdi. Bugün provokasyon yapan sınırlı sayıda kişilerden bir farkın yok” dedi.

MHP Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Sözlü de Tayyar ve Kuzu için sert çıktı. Kuzu için, “Türkiye'nin en hafif meşrep profesörü. Bir taraftan deprem üzerinden siyaset yapanlari eleştirip aynı pişkinliği kendisi yapıyor 99 depremi üzerinden. Bir Ülke büyük bir felaketi nasil nasıl atlatabilir sorusuna verilen en başarılı cevaptır 57. Hükümetin 1999 daki dirayeti” diyen Sözlü, Şamil Tayyar için de “Şamil ne düşük adamsın. 99 Marmara depremi ile kıyaslamaya utanmıyor musun. Nasıl büyük bir felaketti. 1998 Ceyhan depremi bile daha büyük bir felaketti. O kadar çok fason FETÖ kitabını imzan ile piyasaya sürdükten sonra bile konuşuyorsun ya pes yani” dedi.

İşte o tweetler:

RESMİ RAKAMLARA GÖRE 18 BİN 373 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

1999 yılında 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece meydana gelen merkez üstü Gölcük olan 7.5 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, Türkiye tarihinin en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçti. 17 Ağustos depreminden yaklaşık 3 ay sonra, bu kez 12 Kasım 1999'da yine Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde merkez üstü Düzce olan 7.2 büyüklüğünde bir başka deprem daha meydana geldi.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri, nüfus yoğunluğu açısından Türkiye'nin en önemli bölgesini etkiledi. Resmi rakamlara göre, depremlerde 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti, 48 bin 901 kişi de yaralandı.

 

27.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz