İşyeri Elektrik Aboneliği Hakkında Merak Edilenler

İşyeri Elektrik Aboneliği Hakkında Merak Edilenler

İşyeri Elektrik Aboneliği Hakkında Merak Edilenler

İşyerinizin elektrik aboneliği işlemlerini yaptırarak faaliyetlerinize hemen başlamak istiyorsunuz. Elektrik hizmeti almanız için abonelik işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Öncelikle işyeri elektrik aboneliği için gerekli evraklar konusunda sizi bilgilendirelim. Hazırlamanız gereken evraklar şu şekilde:

  • Kimlik belgesi
  • Tesisat numarası
  • DASK poliçe numarası
  • Şayet ilk abonelik işlemiyse iş bitim belgesi
  • Vergi numarası
  • İmza sirküleri

Yukarıda sıraladığımız belgelere ek olarak güvence bedelinin de sizden talep edileceğini aktaralım. Güvence bedeli meblağını da abonelik işlemleriniz yapılırken yanınızda nakit olarak bulundurmanız gerekiyor. İşlemlerinizin en hızlı şekilde tamamlanması için Enerjisa internet sitesine tıklayarak online işlemler menüsünden randevu almanız gerekiyor.

Bu arada sanayiler için sanayi sicil belgesi de sizden isteniyor. Yeni bir binaya ilk defa elektrik aboneliği alınacaksa iskan belgesini de yanınızda bulundurmanız gerekir. Bunun gibi bazı işyerlerinin abonelik işlemleri için farklı belgeler de istenebiliyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için de Enerjisa internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede oldukça detaylı bilgi bulunduğundan merak ettiğiniz soruların yanıtlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Randevunuzu size en uygun tarih ve saat için alabilirsiniz. Randevunuzdan 10 dakika önce Enerjisa Müşteri Hizmetleri Merkezi’ne giderek abonelik işleminizin kolaylıkla tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Size en yakın Müşteri Hizmetleri Merkezi’ni de site üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Artık işyerinin elektrik aboneliği işlemlerini pratik bir şekilde tamamlamak da kolaylaştı! Elektriğiniz kullanıma açıldığında mesaj ile bilgilendiriliyorsunuz.

Ayrıldığınız İşyerinin Güvence Bedelini Nasıl Alabilirsiniz?

Daha önce kullandığınız işyerinde de abonelik işlemlerini yaparken bir güvence bedeli ödediniz. Bu meblağı geri almak için IBAN numaranızı ilgili birime bildirmeniz yeterli oluyor. Müşteri hizmetleri temsilcisine IBAN numarasını bildirmeniz halinde ödemeniz belirtilen süre içerisinde yapılıyor. Ayrıca eski işyerinizin abonelik kapatma işlemi ile yeni işyerinizin abonelik açma işlemini aynı gün yapabildiğiniz bilgisini de sizlere aktaralım. Tek bir randevu almanız her iki işlemin aynı zamanda yapılması için yeterli oluyor. İkinci bir randevu almanıza gerek kalmıyor. Hemen randevu almak için Enerjisa internet sitesine tıklayabilirsiniz.

20.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz