İşte Kanseri Fark Ettiren Fotoğraf

İşte Kanseri Fark Ettiren Fotoğraf

İşte Kanseri Fark Ettiren Fotoğraf

 İnternette yayılan ve meme kanserinin belirtilerini simgeleyen farklı şekillerdeki limonların yer aldığı fotoğrafın hastalığa karşı farkındalığı artırmaya katkıda bulunabileceği belirtiliyor.

Fotoğraf, İngiltere’de “Worldwide Breast Cancer” adlı yardım derneğinin kurucusu Corrine Ellsworth Beaumont tarafından tasarlandı. “Limonlarınızı tanıyın” adı verilen kampanyayla kadınların memelerindeki değişiklikleri, fotoğraftaki bir düzine limonla kıyaslayarak hastalığı erken fark etmeleri amaçlanıyor.

Fotoğraf sadece Facebook’ta 47 binden fazla kişi tarafından paylaşıldı ve 26 bin kişi tarafından beğenildi. Uzmanlara göre, birçok kadın, memelerindeki kitleler konusunda duyarlı olmasına karşın, memenin şekli ve büyüklüğündeki değişiklikler çoğu zaman fark edilmiyor. Facebook’ta paylaşarak fotoğrafın yayılmasını sağlayan Erin Smith Chieze adlı kanser hastası, kendi hastalığının farkına bu fotoğrafla vardığını söyledi. Memesinin fotoğraftaki limonlardan birine benzemesi üzerine şüphelenen Chieze’in daha sonra dördüncü aşama meme kanseri olduğu tespit edilmiş.

 ‘DİĞER BELİRTİLERE DE BAKMAMIZ LAZIM’

İnternette kanser hastalarının birbirleriyle “şirin kalp sembolleri” paylaştığını söyleyen Chieze, “Bu fotoğrafı görmeseydim, hastalığımın farkına varmayacaktım” diye konuştu.

“Breast Cancer Now” adlı  örgütün kamu sağlığı bölümü başkanı Eluned Hughes da, kadınlarının memelerinin şekillerindeki değişiklikleri izlemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Kadınlar çoğu zaman kitle içermeyen değişiklikleri ciddiye almıyor. Bu nedenle kadınları bilinçlendirmek için diğer belirtiler konusunda da çalışma yapmamız gerekiyor” dedi. (BBC Türkçe)

2.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz