İskandinav Ülkeleri Gaziantep'i Nasıl Biliyor

İskandinav Ülkeleri Gaziantep'i Nasıl Biliyor

İşte , The Copenhagen Post - Danish news in english gazetesindeki Gaziantep

Seyahat: İki şehrin tadı: Türkiye'nin zengin mirasının nasıl beslendiği

 Kaynak: The Copenhagen Post - Danish news in english 

Çeviri Google tarafından yapılmıştır

Uygarlığın beşiği boyunca İstanbul'dan Gaziantep'e, Anadolu mutfağı gelişiyor - ve iyi bir sebeple

 

Fin şef Mehmet Gurs, İskandinav füzyonunu İstanbul'a getirdi (bütün fotoğraflar: Ella Navarro)

17 Kasım 2018 5:55 am | Ella Navarro tarafından

Her zaman bir kebabın var, biraz Türk mirası yediğini biliyor muydun? Tarifin nereden geldiğini düşünmeyi hiç bıraktın mı? Bunu sokak ya da açlık konforlu yiyecekler olarak düşünebilirsiniz, fakat eğer Türkiye'yi ziyaret ederseniz, yiyeceğin kültüründe büyük bir rolün ne olduğunu anlayacağınız farklı bir şey görürsünüz.


Köklere dönüş Son zamanlarda gıda dünya çapında kültürde sıcak bir konu haline gelmiş gibi görünüyor. İnsanlar, mirasın ne olduğuna dair nesneler ya da yerlere daha fazla odaklanmadan önce, ancak şimdi tariflere ve insanların geçmişte nasıl yedikleri önemli bir odak var - birçoğunun “köklere geri dönüş” olarak adlandırdığı bir hareket. Yerel ürünlerin kullanımı ve sürdürülebilirliği teşvik eden yiyecek arama çalışmalarına ağır bir vurgu yaparak, Danimarka'da Noma şef Rene Redzepi ile başladı.

 
“Dünya çapında moda olan tüm dünyaya bakma düşüncesi, Türkiye'de sonsuza kadar süren bir şeydir,” diye konuştu. İstanbul'da bulunan ve yarı Türk, yarı-Fin sahibi Mikla Restaurant'ın sahibi olan Şef Mehmet Gurs, İskandinav-Türk modern mutfağının bir karışımı.

“Bugünlerde bile İstanbul'da yaşayan insanlar, örneğin mantar toplamak için pazar günlerini ormana bırakıyor.”

Anadolu mutfağının mirasını korumak için güçlü bir hareket var - Türkiye'nin çoğunu kapsayan Asya yakası - ve Gurs, bölgedeki tedarikçileri kullanan ve nasıl yapıldığını öğrenen destekleyicilerinden biri.

Türk mutfak araştırmacılarından Aylin Oney Tan, herşeyin Anadolu'yla ilgili olduğunu söylüyor.

“Herkes, Anadolu'nun köklerinden söz ediyor: geçmişimizin tohumları ve tahılları” diye devam etti.

“Herkes köklerimizden öğrenmeye ilgi duyuyor, çünkü gıdadaki miras geçmişimize dair çok şey öğretiyor. Gıda keyfi hakkındadır, aynı zamanda koruma ile ilgilidir. ”

Ekim ayı ortasında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, tohumların Anadolu'dan Avrupa'ya nasıl dönüştüğünü izleyen bir belgesel dizisi olan “Tohumlar” ın ilk bölümünü sundu. Bu, tarihi medeniyet ve arpa tohumu yolculuğunu izledi - genellikle medeniyetin kurucuları olarak adlandırılan ürünler.

Bir ülkenin kültürünün ve kimliğinin zenginliği, gıda tarihiyle çok ilgili, Avrupa Birliği'nin Ekim ayı ortasında yapılacak bir galada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB Büyükelçisi Christian Berger'i ileri sürdü.

“Çocuklarımızı öğretmek için nereden geldiğimizi bilmeliyiz. Bu kültürel miras sadece anıtlarda değil, yemek, müzik ve sanattır ”dedi.

Her ne kadar İskandinavya ve Türkiye çeşitli yönlerden tamamen farklı olsa da, birçok benzerlik var, Gurs'a karşı çıkıyor - gıdaya olan doğal yaklaşımı değil.

“Örneğin İsveç’in kırsal kesimlerinde sert iklim nedeniyle çok fazla şey yaptıklarını” söyledi.

“Ve Türkiye'de gıda, geleneksel olarak çok doğal, hatta İstanbul gibi büyük bir şehirde bile, insanların kendi turşularını ve pastalarını evde yapmak için hala süpermarkette cam kavanoz satın aldıklarını söylüyor.”

Danimarka'daki Türkler
Göçmenler gittikleri her yerde gelenek ve gelenekleri getiriyorlar, yiyecek de kimilerinin büyük bir kısmı. Danimarka, modern diyetinin göçmenlerin getirdiği farklı gıda eğilimlerinden büyük ölçüde etkilendiği için farklı değil.

Danimarkalı Statistik'e göre, Türkler Danimarka'daki en büyük üçüncü göçmen grubudur. Danimarka'daki tüm göçmenlerin% 17'si Türk kökenlidir ve onu en büyük soylu grup haline getirmiştir.

Burada, yarım asır önce çok sayıda ülkeye taşınmış olmalarından ötürü sürpriz olmadı - Danimarka göçmenliğinin tarihinde görülmemiş bir oran. Yüksek emek talebi nedeniyle 1960'larda yerleşmek için özel bir yardımda bulundular ve onlarla birlikte yiyecek geleneklerini getirdiler ve yavaş yavaş farklı dükkanlar açmaya başladılar.

Türk yemek mekanlarının en büyük yoğunluğu Nørrebro ilçesindedir ve en yaygın yemek, Avrupa lezzetlerine adapte olmuş ve son derece popüler olduğu kanıtlanmış kebaptır. Hızlı, ucuz ve lezzetli ve genellikle pizzalarda da bulunur!

Kebap, yiyeceklerin farklı kültürel topluluklara entegrasyon ve katılımı nasıl teşvik ettiğini iyi bir örnektir.

İlk önce bir İstanbul espresso
alın Bu etkilerin, İstanbul'un Asya yakasını birleştiren doğal su yolu olan Marmara Denizi, Haliç ve Boğaz Boğazı'na bakan büyülü İstanbul'dan daha iyi bir yer olması için daha iyi bir yer yok. Avrupa tarafı ile.

“Türkiye'de her şey yemekle ilgili. Yemek için arkadaş ediniyorsun. Sizinle tanışmak istiyorlarsa sizi davet ediyorlar: evde bir kahve ya da çay almak için, ”diye açıklıyor Hollandalı bir şef olan Wilco van Herpen, Türkiye'de çalışıyor.

Gıda, maddi ve manevi unsurları hem kültürel değerlere hem de mirasa katkı maddeleri aracılığıyla katkıda bulunur: özellikle bir yer niteliğindeki kokularla. Ama aynı zamanda anlar, fıkralar ve hikayeler de taşıyor.

Türk kebabı, İstanbul'un Asya yakasında Kadıköy ilçesinde çalışan tutkulu bir şef olan Musa Dağdeviren'e göre, yaklaşık 250 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilmesine öncülük ediyor. Aşçıdan daha fazlası, bir antropolog ve Anadolu mutfağını canlandırmanın öncüsüdür. Ciya Kebab adlı restoranında kebabın nasıl yapılmasının gerektiği - servis edilmesi gerektiği ve antep fıstığı ile doldurulmuş olanı denemelisiniz.

Dağdeviren ilk mekanını açtığında klasik müzik dinlerken herkesin kebabı yemesini istedi. Sokak yemeklerini, kültürü tartışırken yenebilecek bir şeye dönüştürmek fikri vardı. Yıllar sonra, Türkiye etrafında yoğun araştırmalar yaptıktan sonra, farklı bölgelerden gelen eski tarifleri yeniden canlandırdığı ikinci bir restoran olan Ciya Sofrası'nı açarak, Türk halkını birleştiren kültürel çeşitliliği kutlayan canlı gelenekleri korudu.

Vurgulamaya değer yemekler arasında: dizme manti (baharatlı etli köfte), oruk (küçük et kroketleri), ferdali kebabi ve yayla yoğurt çorbası - her biri kendi hikayesine sahip.

Başka bir bakış açısı, geleneksel olarak düğünlerde hizmet veren bir kutlama yemeği olan Keşkek'ti; Tan, “gelmiş geçmiş en demokratik yemek” tir.

“Kimse etin en iyi kısmını kullanamaz çünkü orada göremezsiniz” diye açıkladı.

“Ayrıcalıklı en iyi parçaları almıyor. Bunun yerine toplum gıdaları paylaşıyor. Et fedakarlıktır - tanrılara ve doğaya şükran yemeği. ”

Süleyman tarafından slurped
Asitane Restaurant, geçmişi 15. yüzyıla kadar tarifleri diriltmeyi, emperyal Osmanlı mutfağı ile benzer bir canlanma düzenledi etti.

“Burada yaptığımız şey Osmanlı Sarayının kraliyet mutfağı. Bu yüzden, yemekler çok daha yüksek kalitede malzemelerle yapılır - çok adımlarla tanımlanan karmaşık pişirme teknikleriyle, ”diye açıklıyor restoranın kurucusu Batur Durmay.

İstanbul'un takma isimlerinden birinin adını taşıyan restoranın, tarifleri araştırmak ve Osmanlı mirasından bu mirası yeniden canlandırmak için saray arşivlerini nasıl araştırdığını anlattı. 380'den fazla yemeği keşfettiler ve restorandan elde edilen tüm karlar, araştırmaya ve genç aşçı ve garsonlara eğitim için yatırıldı.

Kanuni Sultan Süleyman'ın iki oğlunun sünnet töreninde Edirne Sarayı'nda 1539'dan itibaren sıcak bir badem çorbası servis edildi. Rendelenmiş hindistan cevizi ve nar tohumları tatlı bir büküm ve marzipan gibi tadı lezzetli çorba sağladı.

Ana yemek için, kıyma, pirinç, badem ve kuş üzümü ile bir kavun doldu - Osmanlı mutfağında her şeyin ve her şeyin nasıl doldurulabileceğinin bir hatırlatıcısı.

Ve tatlı olarak, kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanan çağdaş bir tarif olan Helatiye, yine 15. yüzyıldan itibaren Bal Halva ve “Antep” antepfıstığıydı.

Gastronomi Gaziantep
Türkiye'ye mutfak ziyareti, geleneksel Türk yemeklerinden bir ikram olan Gaziantep'e gitmeden tamamlanmamıştır. Tanınmış bir Türk aşçı olarak adlandırın (örneğin Dagdeviren) ve orada büyüdü ya da orada çalıştı.

Mutfağın kalitesi, tüm topluluğun gıda işleminin bir parçası olduğu bir şehrin topraklarında başlar: kasaptan fırıncıya ve baharat dükkanı sahiplerine. Dolayısıyla, Gaziantep'in dünyadaki UNESCO tarafından 2015 yılında bir Gastronomi Kenti olarak adlandırılan sekiz şehirden biri olduğunu öğrenmek sürpriz değildir.

Ancak, şehir çok lezzetli ve rengarenk yemekler kadar zengin ve tarihi. İlk medeniyetlerin yerleştiği Akdeniz ve Mezopotamya arasında yer alan Gaziantep, bugün Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenmekte olan antik Roma kenti Zeugma'nın birçok mozaiği nedeniyle Mozaikler Şehri olarak bilinmektedir.

En büyük cazibesi, Afgan Kızının National Geographic fotoğrafını merakla andıran Çingene Kız'ı, izleme alanı etrafında takip eden bir Mona Lisa bakışı ile tamamlandı. Dionysus için bir dansçı olduğuna inanılan, hiç kimsenin kendisi olup olmadığını bilmiyor.

Daha da önemlisi mozaiklerden ziyade baklavanın başkenti statüsüdür - bu durumda ününü, dünyanın en erdemli fıstıklarından yapılan en iyi baklava tadı için birkaç öneriyle başlamıştı.

Her İstanbul yerli listesinde yapılacaklar listesinde - “Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Aşçılığı” adlı kitabı düzenleyen Tan da dahil olmak üzere, pek çok Antep olarak adlandırılan kent, deneyimlenmesi gereken yiyecek ve tatlar şölenidir. Suriye'deki Halep'ten sadece 99 km olsa bile.

Türk lokumu
Geleneksel olarak pazar günleri, Türk aileleri, her biri ile birlikte evde yapılan farklı bir yemeği getiriyor ve Orkide Pastanesi'nde yayılan kahvaltı (kahvaltı) bu geleneği kutladı, sebzeler, daldırmalar, zeytinler, peynirler, reçeller ve reçeller içeren tabaklar sunuyor Farklı sıcak ekmekler bir sepet (simit, pide).

İlahi lezzetli gül ve kabak kompostosu, Hakkari'den kaymak (beyaz peynir) ile cennetten oluşan bir bal karışımıyla ezildi. Balın sırrı, Hakkâri bölgesinde, çiçeklerin, arıların unutulmaz bir bal üretmesini sağlayan zengin minerallerle dolu bir topraktan büyüdüğü dağların arasında yer alır.

Yiyecekler masaya gelmeye devam ediyordu: borek ve yufkla gibi sıcak tuzlu hamur işlerinin olup olmadığı; gevrek ve çok tatlı olmayan, doku-ince Katmer hamur işleri antep fıstığı ve krema ile doluydu, havada şefler tarafından döndü, geleneksel olarak damadın ailesinin gelinin ailesine, mutluluklarını dilemek için gelinin ailesine gönderdiği düğünlerde; Antep'teki eski günlerden, tuzlu ceviz, ceviz, zeytin, et ve iki adet kızartılmış yumurtayı karıştırarak, çoğu zaman artık kebaptan yararlanarak, Şef Dagdeviren'in tarif ettiği standartlara sadık kalınarak hiçbir şey atılmadığı bir tuzlu yemek.

Yemek, Şef Gurs'un açıklamasını şöyle hatırladı: “Burada her şey aşırı uçlara. Eğer baharatlı ise baharatlı, tuzlu ise gerçekten tuzlu, tatlı ise gerçekten tatlı. Buradaki yemek bu. ”

Dünyadaki en iyi baklavalar En
iyisi her zaman en iyi şekilde saklandığını söylüyor ve burası Gaziantep'in en eski dükkanı Güllüoğlu'nda baklava ile geldi. 1871'de kurulan aile şirketi şu an altıncı neslindedir.

Hikaye ilerledikçe, Osmanlı mutfağının tatlısı, bir hacca atalarından biri tarafından sokaklarda satılan Suudi Arabistan'a geri getirildi.

Baklava, fıstık, buğday ve tereyağı gibi yerel malzemelerle taş fırınlarda yapılan fıstıklı hamur işi kullanılarak yapılır. Bu nedenle, şimdiye kadar denediğiniz herhangi bir baklava farklı tadı.

Mal sahibi baklava el ile yenmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Başını ters çevirin ve parlak tabana bakın, yani taze. Fantastik kokuyu teneffüs ediyor ve antep fıstığıyla hamurun ince tabakalarını gözlemliyorsunuz ve sonra kazmaya hazırsınız.

Halkın Antepfıstığı
Bölgedeki popülaritesi göz önüne alındığında, bu değerli cevherin tarihini kutlamak için bir antepfıstığı şeklindeki müzenin inşa edilmesi tesadüf değil.

Gaziantep'in büyükşehir belediye başkanı Fatma Şahin, “Antep fıstığı insanlık tarihi kadar tarihe sahip” dedi.

“Bunun sırrı, toprağın, güneşin ve emeğin niteliğidir. Büyük bir mücadele ile ortaya çıkan antep fıstığı hikayesi var. Bu coğrafyanın bereketlerini geleceğe mümkün olduğunca güçlü bir şekilde taşımamız gerekiyor. Antep fıstığı en önemli ürünümüz, zevkimiz, ekonomimiz ve bölgenin parlayan yıldızı. ”

Gaziantep'te yemek, günlük yaşamın merkezindedir. Her yemeğin bir el işi olduğunu söyler: Tüy, çaba ve zamanın sonucu. Masaya ulaştığında, bu bir kutlama.

Nørrebro sokaklarında bir kebap ya da baklava yerken bir daha düşünün!

 

İstanbul ve Gaziantep için ipuçları


İstanbul

- Yerliler gibi feribotla Kadıköy'e gidin, kalça bölgesi 
- Sargin Kokoreç'te kuzu barsaklarını deneyin 
- Kahvaltıda simit yiyin - Türk simit 
- Tatlılar için Hacı Bekir'e gidin 
- Yürüyüş caddesinde yürüyüş yapın, İstiklal 
- Buy the Özcan Tursuları'nda ünlü turşu ve turşu suyu 
- İstanbul Modern Sanat Müzesi'ni 
ziyaret edin - Chora Müzesi'ni 
ziyaret edin - Mısır baharatlarını ziyaret edin bazar 
- Pera'da içkiyi yerken Asmalit Cavit'te yerliler gibi rakı yiyin 
İçtiğinizde ayran (yoğurt) kebap

Gaziantep

- Gaziantep'e uçuşlar yaklaşık 90 dakika ve 
İstanbul'dan iki saatte bir kalkıyor 
- Ali Bey Konağı veya Anadolu Evleri 
otantik ve özel iç mekanlar ile kalmak için harika yerlerdir 
- Tüm şehrin muhteşem manzarasını görmek için Gaziantep Kalesi'ne tırmanın 
- Yemenicilik, 
'Troy' filmi için 600 ayakkabı yapan ayakkabıcıyı ziyaret edin 
- Mutfakta kuzu eti en çok kullanılan et ve 
tercih edilen 
tahıldır. Yoğurt; Gaziantep yemekleri 
- Gaziantep'te yer alan Antep fıstığı ağaçları, ideal iklim 
ve toprağın mükemmel durumu nedeniyle gelişmiştir 

Ayran (@lokuscigergaziantep) ile eşleştirilen kuzu karaciğeri ile gurme kebabı için Lokus Ciger'i ziyaret edin
- Yesemek'de, en lezzetli beyranı, geleneksel kuzu 
ve pirinç çorbasını, geleneksel olarak 
kahvaltı sırasında çalışan erkekler tarafından sarımsaklı çorba haline getiriyorlar 
- Yerel bir fırında "parmak uçlu ekmek" al - 
fırından sıcak 
çıkıyorlar - Tahmis Kahvecisi'de Türk kahvesini içiyorlar 
- Çarşıdan Antep fıstıklarını eve götür

17.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz