Honaz, Yusufeli, Keskin seçiminin İstanbul seçimine yansıması nasıl olur?

Honaz, Yusufeli, Keskin seçiminin İstanbul seçimine yansıması nasıl olur?

Honaz, Yusufeli, Keskin seçiminin İstanbul seçimine yansıması nasıl olur?

YSK tarafından 31 Mart'taki seçimlerin iptaline karar verilen Denizli'nin Honaz, Artvin'in Yusufeli ve Kırıkkale'nin Keskin ilçeleriyle Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Kesmetepe beldesinde yapılan yenileme seçimlerinde sonuçlar belli oldu. İki ilçede AKP, bir ilçede CHP, diğer ilçede ise DSP adayları kazandı.

Peki, bu sonuçlar üzerine İstanbul seçimini nasıl tahmin etmek gerekiyor?

2 Haziran’da üç ilçede yeniden yapılan seçim sonuçlarını Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, İstanbul seçimiyle ilişkilendirerek değerlendirdi:

“Şimdi hesap bilmezler ‘Bakın Yusufeli ve Keskin’de seçimi AKP kazandı’ diyecekler. Oysa Honaz, Yusufeli ve Keskin bize İstanbul’u müjdeliyor. Üç ilçenin ikisinde AKP-MHP ve Millet İttifakı yarışmış, birinde Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı yarışmıştı. Şimdi MHP adaylarını çektiği için AKP ikisini de kazandı ama MHP seçmenlerinin önemli bir kısmı İyi Parti'li ve CHP’li adaylara oy verdi. Üç ilçede de AKP+MHP toplamı büyük oy kaybı yaşadı. İki ilçeyi kazanma sebepleri birleşmeleri oldu.”

Honaz’da 31 Mart seçimlerinde CHP adayı 9 bin 389, AKP adayı 9 bin 381 oy almıştı. Yani iki parti arasında sadece sekiz oy fark vardı.

Ancak 2 Haziran seçimlerinde CHP oyunu 10 bin 698’e çıkardı. AKP’nin oyu ise 8 bin 361’e düştü.

Özkiraz bu farkın oluşmasını sosyal medya hesabından şöyle değerlendiriyor:

“MHP’nin adayı olmayan Honaz’da fark 1200 olmuş. CHP sekiz oy farkını 1200 yapmış. Oysa MHP’nin tamamı gelse bu kadar olmuyor. Demek ki yüzde 5-6 kadar AKP seçmeni ve çok daha fazla MHP’li hakkı yenen CHP adayına oy vermiş. Vicdan seçmeni dediğim olay gerçekleşmiş. İstanbul için hayırlı olsun. “

www.gaziantephaberler.com

 

4.06.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz