HDP’nin ‘kadına yönelik şiddetin araştırılması’ önergesi mecliste reddedildi

HDP’nin ‘kadına yönelik şiddetin araştırılması’ önergesi mecliste reddedildi

HDP’nin ‘kadına yönelik şiddetin araştırılması’ önergesi mecliste reddedildi

HDP’nin kadına yönelik şiddetin önlenmesi için verdiği meclis araştırma önergesi reddedildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre, önerge üzerine söz alan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında bir haftaya yayılan etkinliklerde kadınların kendi seslerini duyurmak için alanlarda olacağını belirtti.

Kadınların tüm yaşam alanlarında hedef alınarak şiddete maruz kaldığını ve bunların cezasızlıkla sonuçlandığını belirten Taşdemir, “Toplumun yarısı kadınlardan oluşuyor. Toplumun yarısı sistematik bir şekilde şiddete uğruyor. Kadınların yaşamın her alanında evde, cezaevinde, işyerinde şiddete uğruyor. Bu şiddetin amacı kadınları susturmak, itaat ettirmek. Her zaman söylediğimiz gibi kadına yönelik şiddet politiktir diyoruz” dedi.

KADINLAR MÜCADELELİRİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYOR'

Taşdemir, ayrımcılığı bir değer haline getiren bir iktidar ile karşı karşıya olduklarını ifade ederek, "Kadınlara yönelik uygulanan bu şiddet, uyguladığınız politikalardan bağımsız değil. Çünkü kadınlara yönelik uygulanan şiddet cezasızlıkla sonuçlanıyor. Bu konuda mücadele etmesi gereken İçişleri Bakanı kol, bacak nasıl kırılır talimatı veriyor. Plan ve Bütçe komisyonunda arkadaşlarımızı tehdit etme cüretinde bulunuyor ve bunu oradaki polis kamerasıyla servis ediyor. Kadınlar tarih boyunca şiddete, faşizme karşı mücadelelerini sürdürdüğü gibi bugünde sürdürüyor" diye konuştu.

21.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz