Google, Tomris Uyar'ı Unutmadı

Google, Tomris Uyar'ı Unutmadı

Google, Uyarı Doodle yaptı

Dev arama motoru Google,  bu kez Gaziantep'in gelini olarak ta bilinen edebiyatçı Tomris Uyar'ı Doodle yaptı. Gaziantepli ünlü edebiyatcı Ülkü Tamer ile evlenen Tomris Uyar'ı Google, 79. yaşgününde unutmayarak Doodle yaptı.

KİMDİR TOMRİS UYAR

Tomris Uyar (15 Mart 1941 - 4 Temmuz 2003)[1] Türk öykü yazarı ve çevirmen. İngiliz Kız Ortaokulu'nda, şimdiki adı Robert Kolej olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde eğitim gördü (1961). İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne bağlı Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi (1963).

Cemal Süreya ve Ülkü Tamer ile beraber Papirüs dergisi kurucularından olan Uyar’ın deneme, eleştiri ve kitap tanıtma yazıları Yeni Dergi, Soyut, Varlık gibi dergilerde yayımlandı. On öykü derlemesinden Yürekte Bukağı ile 1979, Yaza Yolculuk ile 1986 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. 60’ı aşkın çevirisi kitaplaşan Uyar’ın günlükleri, “Gündökümü” genel başlığı altında, yayımlandı. Yürekte Bukağı ve Yaza Yolculuk öykü kitapları ile Sait Faik Hikâye Armağanı'nı aldı.

İlk evliliğini şair Ülkü Tamer ile yapan Tomris Uyar'ın evliliği Eylül isimli kızlarının sütten boğulması üzerine son bulur.

Tomris Uyar, şair Turgut Uyar ile evlidir ve Hayri Turgut Uyar isimli, İTÜ'de öğretim görevlisi bir oğulları vardır. 2003 yılında kanser nedeniyle vefat eden yazarın kabri Zincirlikuyu Mezarlığı'ndadır.

 

11.05.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz