Gaziantep'te HDP'liler ile Polis Arasında Gerginlik

Gaziantep'te HDP'liler ile Polis Arasında Gerginlik

polisler ile HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul arasında tartışma yaşandı.

Gaziantep’te HDP Millekvekili Mahmut Toğrul ve bir grup partili Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının terör soruşturmaları kapsamında görevden alınmasını protesto etmek için Şehitler Abidesi'nin de bulunduğu Yeşilsu Parkı'nda bir araya geldi. Polis ekipleri, meydanda toplanarak oturma eylemi ve basın açıklaması yapmak isteyen gruba eylemin kanunsuz olduğunu belirterek, dağılmalarını söyledi.

Polisin ikazına uymayan partililer, daha sonra çevik kuvvet ekipleri tarafından çembere alındı.
 
HDP Gaziantep İl Örgütü’nün Yeşilsu Parkı’nda düzenlemek istediği oturma eylemine polis izin vermedi. Antep Valiliği’nin kentte aldığı eylem etkinlik yasağı kararını gerekçe gösteren polisler ile HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul arasında tartışma yaşandı. 
 
Polisin tüm engellemelerine rağmen HDP'liler açıklamalarını burada yaptı. İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, son iki yıl içerisinde otoriterliğini arttıran AKP – MHP ittifakının kayyımlar ve tecrit  olmak  üzere iki ideolojik aygıtı devreye koyduğunu ve  bu politikaların demokrasi önündeki en büyük engel olduğunu söyledi. Ülkenin karanlığa gömülmemesi adına mücadeleden geri durmayacaklarını aktaran Kılıç,“Eylemlerimiz kayyımlar geri çekilene, seçilmişler görevlerine dönene kadar devam edecektir” dedi. 
 
Basın açıklamasının ardından yarın tekrardan aynı saatte Yeşilsu Parkı’nda oturma eylemi için bir araya geleceklerini söyleyen grup, dağıldı. 
4.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz