Gaziantepli Olimpik anneden bir altın daha…

Gaziantepli Olimpik anneden bir altın daha…

Gaziantepli Olimpik anneden bir altın daha…

*Türkiye'yi 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda temsil ederek bu branşta olimpiyat kapılarını aralayan ilk olimpik cimnastikçi Gaziantepli Göksu Üçtaş Şanlı, Mersin’de düzenlenen "Artistik Cimnastik Dünya Kupası" (World Challenge Cup)’da, yer aleti serisinde Altın madalya kazandı.

 Tükiye’nin ilk olimpik cimnastikçisi Göksu Üçtaş Şanlı, Mersin’de düzenlenen "Artistik Cimnastik Dünya Kupası" (World Challenge Cup)’da, yer aleti serisinde Altın madalya kazandı.

Mersin’de bu yıl üçüncü kez düzenlenen "Artistik Cimnastik Dünya Kupasına" (World Challenge Cup) sona erdi. Yarışmada Türkiye, toplamda 5 altın, 6 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 12 madalya kazandı.

 

Mersin’in ev sahipliği yaptığı bu önemli organizasyonda Ülkemizi erkeklerde Ümit Şamiloğlu, Ferhat Arıcan, Sercan Demir, İbrahim Çolak, Ahmet Önder, Hamza Şamil Yılmaz, Yunus Emre Gündoğdu, Mustafa Arca temsil ederken kadınlarda ise Göksu Üçtaş Şanlı, Yaren Turan, Tutya Yılmaz, Ezgi Yeşil, Demet Mutlu ve Nazlı Savranbaşı temsil etti.

 

Üç gün boyunca birbirinden çekişmeli mücadelelere sahne olan ve Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Olimpik Cimnastik Salonu'nda gerçekleştirilen şampiyona sonunda düzenlenen ödül töreninde sporculara madalya ve ödülleri Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Oğuz Kaymaz ve Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen tarafından verildi.

Kadınlar yer hareketleri kategorisinde Altın madalya kazanan milli sporcu Göksu Üçtaş Şanlı, 5 yaşında Gaziantep’te   cimnastiğe  başladığını ve ilk madalyasını 7 yaşında aldığını söyledi. 2016’dan bu yana her sene Artistik Cimnastik Dünya Kupası’na katıldığını söyledi. Şanlı, Mersin’in kendisi için özel bir yere sahip olduğunu da belirterek, “Mersin bizim için özel bir yer. Güzel anılar biriktirdiğimiz bir yer. Ben Gaziantepliyim. Bana çok yakın bir memleket zaten burası. Burada olmaktan çok mutluyuz, Mersin halkına ve bu güzel organizasyonu gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Göksu Üçtaş Şanlı kimdir.

Gaziantep'de 1990 yılında doğan Göksu Üçtaş Şanlı, cimnastik kariyerine 5 yaşında başladı. 2009 Akdeniz Oyunları'nda atlama masasında gümüş madalya almış ve Türkiye'ye bu dalda ilk madalyayı kazandırmıştır. Mart 2010'da Doha'da yapılan Dünya Kupası yarışmasında yer hareketlerinde bronz madalya almıştır. 2010 senesinde Çek Cumhuriyeti'nin Ostrava kentinde düzenlenen Dünya Kupası yarışmalarında Göksu Üçtaş Şanlı yer aletinde altın madalya, denge aletinde gümüş madalya ve atlama aletinde gümüş madalya kazanarak Türkiye’ye tam üç madalya getirdi. Türkiye'yi 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda temsil eden ilk kadın sporcu olarak Türk sporu tarihine ismini yazdırdı. Göksu Üçtaş Şanlı, 2016 yılında Dünya Cimnastik Federasyonu'nun Mersin'de düzenlediği Mersin World Challenge Cup - Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda "Kadınlar Yer Hareketleri"nde şampiyon olarak altın madalya kazandı. Bugüne kadar girdiği ulusal ve uluslar arası yarışmalarda 100’ün üzerinde madalya kazanan Göksu, Türk jimnastik tarihine ismini altın harflerle yazdırmayı başardı. 5 yaşında Lina isminde bir çocuk annesi olan Göksu, Olimpik anne olarakta biliniyor.

3.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz