Gaziantep Mahkemesi Onadı,Milletvekilliği Düştü

Gaziantep Mahkemesi Onadı,Milletvekilliği Düştü

Gaziantep Mahkemesi Onadı,Milletvekilliği Düştü

Genel Kurul'da, HDP'li Konca'nın vekilliğinin düşürülmesi için hazırlanan Başbakanlık tezkeresi okundu. 'Örgüt propagandası yapmak' suçundan hakkında 2,5 yıl kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek, Konca'nın milletvekilliği düşürüldü.  Konca'nın 2,5 yıllık hapis cezası Gaziantep Mahkemesi tarafından onanınca Meclis Genel Kurul'u bu kararı aldı.

HDP Siirt milletvekili Besime Konca'nın milletvekilliğini düşeren yargılama zinciri, Batman Cumhuriyet Başsavcılığının açtığı soruşturma ile başladı. Başsavcılığın, Diyarbakır merkez Sur İlçesi'ndeki oparasyonlarda öldürülen bir PKK'linin Batman'da 16 Mart 2016 tarihindeki cenazesinde yaptığı konuşmayla ilgili Konca hakkında, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan hazırladığı iddianemeden sonra dava açıldı.  

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan ile birlikte katıldığı cenazede bir konuşma yapan Konca, Batman 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı. Davanın 31 Mayıs 2017 tarihli duruşmasında mahkeme Konca'ya, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 

Davanın Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşınması üzerine sözkonusu mahkemenin 4'üncü Ceza Dairesi, 13 Temmuz 2017'de verdiği kararda, Besime Konca'ya verilen 2.5 yıllık hapis cezasını onadı. Uzun süre tutuklu kalan HDP'li Konca, daha sonra dosya üzerinde yapılan inceleme ile tahliye edildi. 

HDP'DEN İLK TEPKİ
 
HDP Genel Merkezi Besime Konca'nın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi. HDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Kadın Meclisi Sözcümüz ve Siirt Milletvekilimiz Besime Konca'nın vekilliği hukuksuzca düşürülmüştür. Besime Konca milyonların ve kadınların iradesidir, kararı da ancak halklar verebilir!
3.10.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz