Gaziantep, Kadına Yönelik Şiddete Spor Aktiviteleri ile  "Dur" Diyecek

Gaziantep, Kadına Yönelik Şiddete Spor Aktiviteleri ile "Dur" Diyecek

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi'nin (UN Women) her yıl düzenlediği Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm kampanyası kapsamında Gaziantep'te çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek

Gaziantep'te gerçekleştirilecek etkinliklere Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep   Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi de destek veriyor. 

Spor etkinliklerinin bir kısmına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in de

katılarak destek vermesi bekleniyor.

 

İŞTE ETKİNLİK TAKVİMİ

 

26 Kasım 2017, Pazar: Gaziantep Büyükşehir Belediyespor ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor futbol maçı esnasında futbolcular taşıdıkları turuncu bir pankartla kamuoyuna mesaj verecek.

 

27 Kasım 2017, Pazartesi: Branşlarında dereceleri olan Gaziantep'li başarılı sporcu gençler kampanyaya destek için sembolik olarak 100m. koşacak.  

Yer: Seyrantepe Stadyumu, Saat: 11:00

 

28 Kasım 2017, Salı: Halk Koşusu düzenlenecek.

Başlangıç: Demokrasi Meydanı

Bitiş: Demokrasi Meydanı

Saat: 11:00 

Halk Koşusuna katılmak isteyenler etkinliğin başlamasından hemen önce alanda açılan kayıt masalarında ya da koşudan önceki günlerde Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne kayıt yaptırabilir. 

 

29 Kasım 2017, Çarşamba: Gaziantep kadınlar futbol takımlarından Karakaşspor ve Gazikentspor futbolcuları özel bir maçta kadına yönelik şiddete karşı verilen mücadeleye destek vermek için sahaya çıkacak ve kadın sivil toplum kuruluşları da bu maça destek vermek üzere izleyici olarak katılacak.

Yer: Seyrantepe Stadyumu 

Saat: 14:00

 

Kampanya etkinlikleri Aralık ayında da farklı konseptlerle sürdürülecek.

 

Küresel bir sivil toplum hareketi olarak başlayan Kadına Karşı Şiddetle Mücadele için 16 Günlük Aktivizm Kampanyası, her yıl 25 KasımKadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nden

10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne kadar devam eder. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin kadına karşı şiddete son vermek için tüm dünyayı bir araya getirmeyi hedefleyen BİRLEŞİN Kampanyası (UNiTE), bu sivil toplum girişimine destek olmak amacıyla her yıl dünya genelinde farkındalığı artırmak, karşılaşılan güçlükleri ve getirilebilecek çözümleri tartışmak üzere çağrıda bulunmaktadır. UNiTE kampanyası; BM Kadın Birimi (UN Women)'ın öncülük ettiği "Dünyayı turuncuya boya: kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete son ver" küresel girişimi kapsamında tüm devletleri, BM kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve bireyleri kadınlara ve kız çocuklara yönelik şiddet konusunda farkındalığını artırmak amacıyla 16 gün boyunca 'dünyayı turuncuya boyamaya" davet eder. 

 Kadınlar ve kız çocukları için şiddetten arınmış parlak bir geleceği simgeleyen turuncu rengi, büyük çaplı toplumsal seferberlik ve küresel etkinlikleri birleştiriyor. Bu yılki 16 Günlük Aktivizm Kampanyası, "Kimseyi Geride: kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete son ver"temasını işleyecektir.

Gaziantep'te gerçekleştirilecek spor etkinlikleri; Japon Hükümetinin mali desteğiyle; Birleşmis Milletler Kadın Birimi (UN Women) öncülüğünde Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yürütülen "Gaziantep Kadınlara Özel Merkez: Geçim İmkanları Desteği" Projesi tarafından koordine edilmektedir.

 

 

Detaylı bilgi için:

0 532 294 19 07, pinar.yarikkaya@unwomen.org

 

24.11.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz