Gaziantep 1 Mayıs için Kırkayak'ta buluştu ( TIKLA İZLE)

Gaziantep 1 Mayıs için Kırkayak'ta buluştu ( TIKLA İZLE)

Gaziantep 1 Mayıs için Kırkayak'ta buluştu ( TIKLA İZLE)

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü Gaziantep’te birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kutlandı.

Gaziantep Emek Demokrasi Güçleri  1 Mayıs İşçi ve Emekçi bayramı için saat 11.00 da Kırkayak Parkı'nda toplandı. Emeğin sömürülmemesi ve OHAL sürecinde yaşanan Emekçi kıyımına karşı çıkmak için alanlarda olduklarını belirtilenen kutlamalara; siyasi partiler, sendikalar, sivil topluk kuruluşları, dernekler ve vatandaşlar katıldı.Katılımcılar çalınan müzik eşliğinde halay çektiler. Gaziantep'teki 1 Mayıs kutlamalarına özellikle kadınlar damgasını vurdu.

Gaziantep Demokrasi Bileşenleri tarafından organize edilen miting, Yeşilsu Parkı'nda kutlandı. Toplanan kurumlar kortej halinde sloganlarla Kırkayak Park’ında ki kutlama alanına geçti. Kutlamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) kent milletvekili Mahmut Toğrul, HDP, DBP, EMEP, SYKP, CHP, TKH, ÖSP, ÖDP, Yeşiller Sol, DİSK-Genel İş, KESK Şubeleri, TMMOB, TÜM-TİS, Türk-İş, Tüm-Bel-Sen, 78’liler, Dev-Lis ve Devrimci Gençlik bireylerinden oluşan binlerce kişi katıldı. Miting alanında, "Yaşasın Halkların Kardeşliği", "Bijî Yek Gulan" ve "OHAL değil Demokrasi" sloganları atarken "Adalet ve demokrasi için, Birlikte Mücadeleye" ile "Yaşasın 1 Mayıs" pankartı açtı. Kutlamaya kadın ve gençlerin yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti.

‘İŞÇİ SINIFI SESİNİ YÜKSELTMELİ’

Mitingde konuşan DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, emekçilerin bu ülkede üretilen değerlerin ve tüm güzelliklerin asıl sahibi olduğunu dile getirdi. İktidarın OHAL’ den istifade edip grevleri yasakladığını, sendikal hak ve özgürlükleri yok saydığını hatırlatan Güdücü, şöyle devam etti: “Böyle bir ortamda işçi sınıfının haklarını savunmak giderek güçleşmektedir. Bir kişinin hem meclis, hem hükümet, hem de mahkeme olduğu yerde hiçbir hakkımızı güvencede olmaz. Ülke kritik bir eşikteyken işçi sınıfı olarak sesimizi yükseltme zamanıdır.”

‘EMEKÇİYİ YOK SAYAN UYGULAMALARA SON!’

Güdücü’den sonra söz alan KESK Şubeler Platformu Sözcüsü Ali Ersönmez de, 1977 Taksim ve 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitiren yurttaşları andı. Ülkenin özgür, aydınlık ve güzel yarınları için Alevi sorunu ve Kürt sorununun eşitlik temelinde çözülmesi gerektiğini ifade eden Ersönmez, emeği, emekçiyi yok sayan uygulamaların son bulmasını talep etti. Demokratik Türkiye ve insanca bir yaşam için alanlarda olduklarını sözlerine ekleyen Ersönmez, “Bütçe, eğitime, sağlığa ve emekçilere değil egemenlere aktarılıyor. OHAL ve KHK’ler ile sendikal haklarımızı yok sayılıyor. Biz bunlara karşı asla yılmayacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program, Kürtçe ve Türkçe ezgiler eşliğinde halaylarla devam etti.

TIKLA İZLE

TIKLA İZLE

1.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz