Facebook’un psikolojinize 6 etkisi

Facebook’un psikolojinize 6 etkisi

Facebook'un da psikolojinize bazı etkileri var... İşte o 6 etki...

Facebook’un inanılmaz bir şekilde yükselen popülerliği, insanlara her zaman istedikleri bir şeyi sunduğunu kanıtlıyor – herhangi bir yolculuk ya da postane ziyareti gerektirmeksizin tüm arkadaşlara, akrabalara ya da tanıdıklara aynı anda erişebilme fırsatı. Ancak her şeyde olduğu gibi, Facebook'un da psikolojinize iyi gelmeyen yanları var. İşte Facebook’un akıl sağlığınız için olumsuz olan 6 etkisi:

1. Hayatınızın diğer insanların hayatları kadar havalı olmadığını hissetmenize yol açabilir.

Sosyal psikologların gözlemlerine göre, insanlar doğaları gereği sosyal karşılaştırma yapmaya meyilliler. “Standartlara göre iyi miyim yoksa kötü mü?” gibi bir soruya yanıt verebilmek için diğer insanları kontrol etmek gerekiyor. Facebook, sosyal karşılaştırma yapmanın hızlı ve kolay bir yoludur; ancak tek bir bakışla arkadaşınızın lüks bir restoranda yemek yediğine ya da yılın profesörü ödülünü aldığına tanık olabilirsiniz. Kronik Facebook kullanıcıları, diğer insanların kendilerinden çok daha mutlu hayatlar yaşadıklarını düşünüp hayatın adaletsiz olduğu sonucuna varmaya meyilli olabiliyorlar.

 2. Arkadaşlarınızın başarılarını kıskanmanıza sebep olabilir.

Facebook size arkadaşlarınızın mutluluklarını paylaşmadığınızı hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda da mutlu hayatlarını kıskanmanıza yol açabilir. Bu da insanları Facebook üzerinden pasif bir şekilde takip etmenin psikolojik etkilerinden bir diğeri.

 3. Unutmayı tercih edeceğiniz insanlarla temasta olmanıza sebep olabilir.

Facebook takipçiliği, geçmiş ilişkileri atlatabilmeyi daha zor bir hale getirdi. Benim kadar acınası durumda mı? Başkasıyla mı çıkmaya başladı? Bu soruların yanıtlanmamış kalmaları çok daha iyidir. Önceki partnerlerinin profillerini ziyaret eden Facebook kullanıcılarının ayrılık sonrası duygusal iyileşmelerinin sekteye uğradığı ve yüksek oranda sıkıntı çektikleri görülüyor. Günlük hayatınızda eski partnerinize rastlasanız bile, online gözetimin, offline temastan önemli ölçüde kötü olduğunu bilmelisiniz.

 4. Mevcut partnerinizi kıskanmanıza yol açabilir.

Facebook gözetimi yalnızca eski sevgiliyle sınırlı kalmıyor. “Bu kadın kim? Neden sürekli kocamın gönderilerini beğeniyor?” Partnerinizin profilini sıklıkla kontrol etmek beraberinde kıskançlığı ve hatta yersiz şüpheyi getirir; özellikle de eşinizin eski sevgilileri sıklıkla görünüyorsa. Bu durumdan kaçınmak için yapmanız gerekense şu: Partnerinizle Facebook’da ikinizin de güvenli olarak tanımladığı davranışlar hakkında konuşmak ve rahatsız olduğunuz noktalarda sınırlar çizmek.

 

5. Potansiyel işverenlerle paylaşmak istemeyeceğiniz birtakım bilgilerinizin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Yapılan araştırmalara göre, kullanıcıların %40’ı profillerinde alkol kullanımından, %20’si ise cinsel aktivitelerden bahsediyor. Bu gönderilerin meraklı gözlerden uzak olduklarını düşünebilirsiniz; ancak durum hiç de öyle değil. Evet, iş arayanların %89’u sosyal ağlardan faydalanıyor – aynı şekilde potansiyel işverenlerin %37’si de. İş arayışındaysanız eğer, gizlilik ayarlarınızı kontrol ettiğinizden ve silmek istemiyorsanız, riskli içerikleri yalnızca arkadaşlara özel hale getirdiğinizden emin olun.

 Hangi unutkanlık masum hangisi tehlike işareti

6. Bağımlılık yapabilir.

Toplumda en yaygın olan bağımlılık yapıcı maddelerin sigara, alkol ve kahve olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. İnternet bağımlılığının resmi bir teşhis olarak kabul görmesinden beri, Facebook bağımlılığı hem popüler medyanın hem de deneysel dergilerin dikkatini çekti. Bu bağımlılığın ciddiyetini keşfetmek adına yapılan çalışmalar kapsamında katılımcılara hafta boyunca o anda en çok istedikleri şeyin ne olduğunu soran mesajlar atıldı. Sonuç: Sosyal medya kullanımı, sigara ve alkolü dize getirdi.

 


Hayat

23.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz